Lidovky.cz

Vzdejte hold padlým českým vojákům v našem speciálu. Den válečných veteránů si lidé připomněli na Vítkově

Česko

  12:09
PRAHA - Den válečných veteránů, Den veteránů nebo také jen Den vzpomínek se slaví po celém světě 11. listopadu, letos v sobotu. V České republice je tento významný svátek připomínán od roku 2001. I vy si můžete zavzpomínat na české vojáky, kteří položili život na zahraničních misích a přidat svou kondolenci ve speciálu Lidovky.cz.

Pohřeb padlých vojáků v Afghánistánu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Nejvíce českýchvojáků na zahraničních misích zemřelo v červenci 2014. K základně Bagrám v Afghánistánu přijel na kole sebevražedný atentátník z islamistického hnutí Taliban. Výbušniny připevněné na těle odpálil zrovna, když vojáci předávali dětem psací potřeby. Z českých řad se oběťmi útoku stali  četař Ivo Klusák, desátníci Jan Šenkýř a Libor Ligač a rotmistr David Beneš. Později svým zraněním z útoku podlehl i rotmistr Jaroslav Lieskovan. Nejstaršímu z nich bylo 39 let.  

Při sebevražedném útoku v Afghánistánu zemřeli čtyři čeští vojáci

K útoku došlo právě v době, kdy velení české armády připravovalo odjezd roty působící na této základně. V létě se počátalo se zvýšenou aktivitou povstalců a tedy i větším rizikem, než jakému v místě působení čelila předchozí jednotka.

V Afghánistánu zemřel také například nadrotmistr Robert Vyroubal v 31 letech po nájezdu vozidla na improvizovaný nástražný systém v provincii Vardak, nebo rotný Radim Vaculík ze stejného důvodu. 

Zavzpomínejte na padlé české vojáky. Na pietní stránce můžete také napsat vlastní kondolenční vzkaz. 

Pieta za padlé vojáky.

Čeští vojáci položili svůj život nejen v Afghánistánu, ale také v Kosovu, Iráku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku nebo Saúdské Arábii. Někteří byli ve špatný čas na špatném místě, jiní až za čas podlehli zraněním, která je postihla na misi v cizí zemi. Nejmladší českou obětí je podporučík Petr Šimonka, který se v roce 1991, v nedožitých 21 letech, nešťastnou náhodou zastřelil při vyhlášení poplachu v Hafr Al Batin v Saudské Arábii. 

Nejen na pražském Vítkově se připománají oběti válečných bojů

Oběti a účastníky válek si v sobotu v Praze na Vítkově připomněli vojáci, politici a desítky dalších lidí při příležitosti Dne válečných veteránů. Ministr obrany Martin Stropnický během slavnosti udělil vysoká resortní vyznamenání vojákům i lidem, kteří o veterány a jejich památku pečují.

Vaše vzkazy padlým veteránům

  • Velice si vážím oddanosti a jejich odvaze a s pokorou se modlím, za jejich duše i rodiny.Cest jejich památce...
  • Čest jejich památce a respekt a úcta všem našim vojákům.
  • Velice si vážím oddanosti a jejich odvaze a s pokorou se modlím, za jejich duše i rodiny.Cest jejich památce...
  • Česť Vašej pamiatke, kamaráti. Vďaka Vám za Vašu odvahu a statočnosť. Odpočívajte v pokoji.
  • Mělo to smysl.Jsme na Vás pyšní.Čest Vaší památce.
  • Křížem obrany státu ocenil Stropnický propagátora projektu „Legie 100“ a obnovy legionářských pomníků Jiřího Charfreitaga, internistu Ústřední vojenské nemocnice Václava Monharta a Danuši Noskovou z ústředí Československé obce legionářské, která se věnuje zlepšování péče o válečné veterány.

    Slavnostní akt na Vítkově se uskutečnil pod jezdeckou sochou Jana Žižky za účasti čestných jednotek, historických praporů a představitelů armády i politiků, kteří u památníku položili věnce. Po jeho skončení ministr Stropnický udělil celkem šest vyznamenání.

    Kříž obrany státu in memoriam obdržel československý legionář Jaroslav Květ, který bojoval i za druhé světové války, a to na Středním východě, v severní Africe a v řadách samostatné obrněné brigády u Dunkerku, ocenění dostal i další bojovník od Dunkerku Václav Zahálka. Stejné vyznamenání udělil ministr vojínu Klementu Šťastnému, který byl zabit přesně před 97 lety neznámými civilisty na Těšínsku při dohledu na vytyčování hranice mezi tehdejším Polskem a Československem.

    Děkovný list za záchranu života dostali vojáci čestné stráže Robin Student a Jan Háva. Jako hráči Kralup nad Labem při říjnovém hokejovém zápase středočeské soutěže poskytli rozhodující první pomoc kolegovi, kterému prořízla brusle hrdlo.

    Veteránů z druhé světové války žije v současné době kolem 530, ještě před dvěma lety jich bylo přes 800. Novodobých veteránů ke konci října armáda eviduje 13 674.

    Na veterány se ve světě vzpomíná v den, kdy před 99 lety vstoupilo v platnost příměří, kterým byly ukončeny boje první světové války. Zatímco v cizině, především v některých anglicky mluvících zemích nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku stále tolik připomínán není. Oficiálně se zde slaví od listopadu 2001. V sobotu slavnost doplnil křest knihy o českých vojácích na zahraničních misích Ten druhý život. V rozhovorech a fotografiích ukazuje, jak vojáci v misích žijí.

    Autoři: ,
    zpět na článek


    © 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.