Lidovky.cz

‚Gesto vstřícnosti‘. Nechtěli jsme zbytečně štvát občany, říkají taxikáři k odvolanému protestu

Česko

  15:23
PRAHA - Sdružení českých taxikářů v úterý na poslední chvíli odvolalo dlouho plánovanou demonstraci proti alternativním přepravcům typu Uber nebo Taxify. Protestní pomalá jízda ulicemi Prahy se měla uskutečnit ve středu ráno. Podle spolku, jenž akci organizoval, k ní ale nedošlo, neboť jeho zástupci nechtěli zbytečně naštvat občany.

Protesty taxikářů (ilustrační foto). foto:  Petr Topič, MAFRA

Taxikáři odvolali protest v Praze proti službám typu Uber. Požadují jednání s magistrátem

Několik týdnů avizovaný protest měl začít ve středu v brzkých ranních hodinách shromážděním na pražském Strahově. Odtud se měli taxikáři vydat napříč městskými ulicemi, v nichž chtěli pomalou jízdou komplikovat dopravu. K upuštění od demonstrace je již v pondělí vyzvala primátorka hlavního města Adriana Krnáčová. Ještě v úterý ráno taxikáři její požadavek odmítli a ujistili, že se protest uskuteční. O několik hodin později otočili.

„Usoudili jsme, že bude lepší nevyjet a zareagovat na výzvu primátorky. Nikdo z nás nechce úplně zbytečně demonstrovat a brzdit dopravu. Nechtěli jsme zbytečně štvát a obtěžovat občany,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz David Bednář, mluvčí Sdružení českých taxikářů.

„Zavřu oči a vidím Uber,“ vypověděl jeden z taxikářů.
Společnost Uber považuje zastrašování jakéhokoliv charakteru v moderní...

Překvapivé rozhodnutí podle jeho slov není důsledkem náhlé změny postoje či názorů, o výzvě s kolegy prý diskutovali dva dny. „Paní primátorka naznačila, že chce jednat a danou situaci s námi řešit. Chtěli jsme udělat gesto, vyjít jí vstříc a očekáváme, že magistrát nyní nějakým způsobem vyjde vstříc nám,“ řekl Bednář.

Skupina pražských taxikářů, která proti alternativním přepravcům protestovala již počátkem října, kdy pomalou jízdou ochromila jedinou cestu k Letišti Václava Havla, chce od magistrátu okamžité jednání za účasti policie a médií. Od něj si slibuje poskytnutí jasného metodického pokynu pro kontroly taxislužeb a pravidelné informování o jejich výsledcích.

„Chceme vidět, že se kontroly opravdu zpřísnily a nebudou se týkat jen taxikářů,“ dodal mluvčí sdružení. To bude nyní čekat na oficiální stanovisko primátorky. Pokud podle taxikářů nebude vyslyšen jejich požadavek, jsou připraveni vrátit se k protestu.

Nejednotný postoj taxikářů

Taxikářům se nelíbí zejména to, že řidiči americké společnosti nabízejí stejné služby, ale jezdí bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nedisponují taxametry. Jejich vozidla také často nejsou opatřena názvem provozovatele a svítilnou s nápisem.

Řidiči taxi se dále domnívají, že mnoho z šoférů Uberu je rovněž zaměstnáváno načerno a řádně neplatí daně. Společnost tvrdí, že se na její řidiče vztahují stejná pravidla jako na ostatní živnostníky. Svou činnost v minulosti hájila tím, že neprovozuje klasickou taxislužbu, nýbrž slouží jako sdílená přeprava.

Podle taxikářů řidiči Uberu provozují svou službu nelegálně.

Ne všichni provozovatelé taxislužeb jsou však v otázce postupu proti Uberu či Taxify jednotní. Do posledního protestu u ruzyňského letiště se nezapojily třeba dispečinky Taxi Praha a Fix Taxi, tedy oficiální letištní taxislužby. A také ani společnost Liftago, digitální platforma fungující na podobném principu jako Uber, jen s rozdílem, že využívá licencované taxikáře. Liftago má k činnosti Uberu výhrady, se způsobem protestu ale nesouhlasí.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) už dříve uvedla, že postup taxikářů nechápe. „Opravdu nerozumím, čeho tím chtějí docílit. Děláme, co jsme řekli. Od minulého týdne provádíme intenzivnější kontroly, které jsou plošné na všechny taxikáře, to znamená jak ‚běžné taxi‘, tak i Uber,“ řekla již v říjnu serveru Lidovky.cz.

Svár se začátkem předchozího měsíce dokonce dostal až na vládní úřad, kde se jím zabývala komise expertů. Z jednání vyplynulo, že se zákon o silniční dopravě musí modernizovat. Ministerstvo dopravy tak plánuje připravit jeho novelu, která by taxislužbám umožnila využívat místo taxametru mobilní aplikace (reakce přepravců na tuto možnost najdete ZDE).

Nepokoje na letišti a zablokovaná magistrála

Spor mezi oběma konkurenčními tábory se vyostřil v polovině září, kdy skupinka taxikářů zaútočila na řidiče Uberu na pražském Letišti Václava Havla. Na auto mu nalepila samolepku „nelegální transport“, sebrala mu mobilní telefon a rozbila čelní sklo (psali jsme ZDE). Protesty na pražském letišti následně pokračovaly v další dnech, kdy před letištními terminály demonstrovalo několik desítek taxikářů. Na situaci dokonce dohlíželi i těžkooděnci. Počátkem října následovala zmiňovaná protestní pomalá jízda.

Pražské letiště situaci podle mluvčí Mariky Janouškové intenzivně řeší a...

K rozsáhlé stávce šoféři taxislužby přistoupili už loni v únoru, kdy zablokovali pražskou magistrálu u hlavního nádraží, jednu z ústředních tepen v metropoli. Ve dvou pruzích v obou směrech stálo zhruba 200 vozů přibližně osm hodin. Policie proti nim výrazněji nezasáhla. Tehdy protestovali proti vedení radnice, maximální povolené ceně za kilometr jízdy a právě alternativním taxislužbám.

Americká společnost začala své služby poskytovat v české metropoli v roce 2014, v současnosti pro ni v Praze jezdí dle posledních dostupných údajů zhruba dva tisíce řidičů. Taxikáři si na nedodržování povinností ze strany řidičů Uberu, stěžují od samého počátku. Kvůli nedávnému rozhodnutí regulátora dopravy bude muset Uber pravděpodobně skončit v Londýně, kde nedodržoval nastavená pravidla ani po deregulaci. Službu UberPOP (jednu ze tří nabízených služeb společnosti, běžnou a nejlevnější, pozn. red.) stoply už i evropské metropole, jako je Brusel či Paříž.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.