Lidovky.cz

Vedení ČSSD řeší, jak dál. Ideálním šéfem by byla Buzková, říká starosta Šmarda

Česko

  6:01
PRAHA - Příští rok si zdecimovaní sociální demokraté zvolí nové vedení. Má je vyvést z hluboké krize a voličské opuštěnosti. Jedním z těch, o nichž se mluví coby o spáse, je starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Patří ke kruhu kolem Bohuslava Sobotky a rád by z ČSSD vybudoval volněji koncipované levicové hnutí.

Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

LN Vaše jméno padá mezi adepty do vedení. Co vy na to?
Opravdu, budete to prosazovat? (smích) Ne, vážně. Odpověděl bych trochu jinak. Tyto ohlasy mohou souviset s tím, že jsme na Vysočině získali více procent, 9,37, než měla strana celostátně, což bylo 7,27. Já sám jsem získal ne úplně málo preferenčních hlasů, 1680. Nicméně si myslím, že ani tak ČSSD nedopadla na Vysočině dobře a výsledek byl slabší.

MICHAL ŠMARDA

  • Je mu 42 let.
  • Je členem ČSSD, od roku 2010 stojí coby starosta v čele Nového Města na Moravě, předtím pracoval jako asistent pro sociálnědemokratickou senátorku Dagmar Zvěřinovou.
  • V primárkách, v nichž ČSSD vybírala jedničky kandidátky pro sněmovní volby, se zkusil postavit hejtmanovi Vysočiny Jiřímu Běhounkovi. Nakonec šel do voleb z druhého místa, ale za Vysočinu se do sněmovny dostal jen jeden člověk ze sociální demokracie.
  • Rád cestuje po světě na vlastní pěst, s přáteli se takto vypravil třeba do Tanzanie nebo Ghany.

LN Celá strana měla slabý výsledek.
Problém je, že kdybych býval uspěl a dostal se do sněmovny, automaticky bych začal dělat celostátní politiku. V takovém případě dávaly smysl úvahy o přesunu do vedení strany, abych jí mohl pomoci. Jenže do sněmovny jsem se nedostal a musím se věnovat starostování v Novém Městě na Moravě. Navíc už za rok jsou komunální volby. To je věc, která mě trochu odrazuje od toho, abych se do bitvy pustil. Říkám to zcela na rovinu, jak to je.

LN Nad působením ve vedení váháte, protože by podle vás nebylo strategicky dobře, aby v čele strany stál politik bez „pražského“ mandátu?
Z Nového Města na Moravě by se hrozně špatně dělala záchrana ČSSD. Kdybych se stal jejím vysokým funkcionářem, chtěl bych tu misi pojmout naplno – jezdit po republice, hovořit se straníky. Bez mandátu na centrální úrovni by to šlo dost těžko. Mám strach, že když do takové bitvy půjdu, nebudu mít možnost nasadit se pro ČSSD naplno – ale například přijet do Prahy jednou za 14 dnů.

LN Vysočina ve straně nikdy nehrála zásadní roli. Teď máte vy nebo tamní hejtman Jiří Běhounek šanci posunout se vysoko. Čím to?
Jak už jsem říkal, nemáme jako kraj špatné výsledky. Pan Běhounek má oproti mně výhodu, že se dostal do sněmovny a bude muset do Prahy pravidelně jezdit. Naopak větším problémem je, že není členem strany – podle stanov pak nemůže být předsedou.

Nedělní setkání

Širší vedení ČSSD reprezentované ústředním výkonným výborem (ÚVV) bude v neděli v Hradci Králové řešit, jak dál. Střetnou se tam dvě party: „únorová“ a „dubnová“.

„Únoroví“ straníci usilují o svolání mimořádného sjezdu v  co nejdřívějším termínu. Předsednictvo už projevilo přání, aby se konal 18. února 2018. Stejný apel zazníval z  různých regionů, především pak z  vlivné pražské organizace. „Dubnová“ parta by preferovala termín sjezdu o dva měsíce později.

V čem tkví také rozdíl? ÚVV musí určit, zda předsedu bude volit sjezd, nebo členové ČSSD v  přímé volbě. Pokud by širší vedení vybralo duben, volili by nového lídra všichni členové strany.

LN Mohl by se přerušit sjezd a mezitím by se změnily stanovy.
No dobře, ale zase z toho nemůžeme dělat šaškárnu. Nechci do toho rýt, jestli to někdo plánuje, tak budiž. Ale nepřijde mi to jako nejlepší řešení. Jako strana máme obrovské problémy. Máme 20 tisíc členů a nemyslím si, že mezi nimi nejde najít kvalitního kandidáta, tudíž se nemusíme ohlížet venku.

LN Do sněmovny se dostali v drtivé míře politici, kteří se nějak podepsali pod volební prohru. Nebude třeba najít člověka bez celostátní působnosti, někoho z komunální politiky?
Rozumím takovým argumentům. Jen si zkrátka myslím, že být místopředsedou strany a nebýt v celostátní politice je problém. Pokud bych se místopředsedou stal, musel bych jít do celostátní politiky. Nebál bych se otázek komunální politiky, vztahu ČSSD s jejími regiony a práce na změně zastaralé organizační struktury strany. Už v kampani jsem se věnoval vztahu s občanskou společností, to by bylo další zajímavé téma. Je třeba zbudovat levicové hnutí. Chtěl bych být v celostátní politice a pomoci ČSSD změnit.

LN Máte termín, dokdy se chcete rozmyslet?
Bude záležet, kdo bude kandidovat na předsedu. Já nejsem zralý, abych usiloval o post předsedy.

LN Narazil jsem na informace, že právě táboru premiéra Bohuslava Sobotky byste se líbil jako kandidát do politického grémia. Jak podle vás vypadá ideální šéf ČSSD?
Měl by to být člověk, který je se sociální demokracií dlouhodobě spjatý. Brutálně se mi líbila myšlenka Jiřího Paroubka, který před pár dny v rozhovoru řekl, že ideálním šéfem ČSSD by byla Petra Buzková. Nebyly kolem ní žádné rozpory, naopak na ni konkurenti útočili. Určitě bych šel tímto směrem. A zdůraznil bych, že by bylo obecně dobře, kdyby se vedení chopila žena.

Je potřeba kultivovat politickou scénu a u voličů by nám mohlo pomoci, kdyby ČSSD předsedala dáma se zkušenostmi s působením ve veřejných funkcích a spjatá s ČSSD.

Je to ve stejném stylu jako kauza Altner, říká o sporech s ČSSD hradecký podnikatel Krtička

LN Zrovna ČSSD však mívala problémy vůbec zvolit na sjezdech místopředsedkyni. Není naivní si myslet, že teď najdete přímo předsedkyni?
Je to problém. S prominutím jsme měli plnou hubu podpory ženské politiky, jenže skutek utek. Když je nyní strana v hluboké personální krizi a odstřelila si všechny schopné lidi, je otázkou, jestli teď není šance ukázat, že myšlenky o rovnosti šancí v politice jsme mysleli vážně.

LN Napadají vás i jiná jména než Petra Buzková, která se etablovala v advokacii a nejspíš se nebude chtít vracet?
Zajímavou volbou by určitě byla i náměstkyně na ministerstvu práce Gabriela Nekolová nebo na jihu Čech bývalá poslankyně Vlasta Bohdalová. Nejdůležitější bude, aby na sjezdu skončily personální rozpory, které se s ČSSD táhnou posledních osm let. Je to smrtící nebezpečí.

LN Jakou ideologii by ČSSD měla do budoucna prosazovat, když ji opustilo takové množství voličů?
Ideově jsme byli rozdělení na dva tábory, to musí skončit bez ohledu na různé osobní spory. Není možné, aby se celá republika dívala na hádky v Brně. Musíme využít toho, že hnutí ANO je naším ideálním protivníkem. ANO je vším, proti čemu se má ČSSD vymezovat. Musíme stát na straně spotřebitelů proti velkým firmám, drobných podnikatelů proti monopolům a na straně zaměstnanců proti velkým zaměstnavatelům. Odliv voličů? Může se v historii stát, že podnikatel volí komunistu nebo Rom Okamuru. Časem pochopí, že udělali chybu. Musíme se zaměřit na náš pevný ideový základ a nalákat voliče zpátky. Subjekt, který přišel do politiky kvůli prachům, prostě máme šanci zase porazit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.