Lidovky.cz

Organizátor koncertu: Nepopíráme Horáčkovo angažmá během listopadu '89

Česko

  5:24
PRAHA - „Nechtěli jsme popírat angažovanost Michala Horáčka v listopadu 1989 nebo naznačit, že neztělesňuje listopadové hodnoty,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Václav Němec, jeden z organizátorů Koncertu pro budoucnost, jenž se konal 17. listopadu na Václavském náměstí. Podle něj se čtvrtý prezidentský kandidát neohlášeně nedal do programu vtěsnat.

Večerní akce na Václavském náměstí se zúčastnily tisíce lidí. foto:  Petr Topič, MAFRA

Václav Němec.

Lidovky.cz Na facebookovém profilu jste v sobotu večer uvedl, že nejprve jste nechtěl, aby prezidentští kandidáti vystoupili na Koncertu pro budoucnost, ale produkční tým to odmítl. Proč?
Zpočátku mi připadalo vhodnější, aby Koncert pro budoucnost zůstal akcí čistě na občanské bázi bez účasti aktivních politiků, jako ostatně jinak především byl. Zařazení prezidentských kandidátů mi přišlo přijatelné za předpokladu, že jich vystoupí více, aby se z toho nestala nějaká předvolební kampaň jednoho z nich - a také za předpokladu, že půjde o kandidáty, kteří nereprezentují nějakou politickou stranu a jsou spíše spojeni s občanskou společností. Určitě to ale není tak, že by mi to rozmluvil „produkční tým“. Program jsme od počátku připravovali v širším organizačním týmu, v němž rozhodoval většinový názor. A i mně nakonec připadalo vystoupení kandidátů jako přijatelný nápad za předpokladu, že budou splněny uvedené podmínky.

Proč Horáček nemohl promluvit? Nebyla to msta, ale dával nám najevo, že nás nepotřebuje, říká organizátor

Lidovky.cz Jako důvod pro nevpuštění prezidentského kandidáta Michala Horáčka (na rozdíl od Jiřího Drahoše, Pavla Fischera a Marka Hilšera) na pódium jste uvedl to, že jste předem netušili, že bude mít o pronesení proslovu zájem. Byl to opravdu hlavní problém?
Já bych to nenazýval „nevpuštěním“. Kandidáty jsme oslovovali sami s předstihem. Na takové gigantické akci není možné zvát na pódium někoho, kdo se na poslední chvíli přihlásí, byť by to byla osoba sebeúctyhodnější. Program se připravuje dlouho dopředu a je vypočítán na vteřiny. Zařazení jednoho znamená vyřazení někoho jiného. Rozhodnutí zařadit blok prezidentských kandidátů ovšem padlo, když už byl program téměř hotov, takže se obtížně hledal čas pro jeho zařazení. I s tím souvisí rozhodnutí zařadit nakonec jen tři kandidáty z devíti. Pokud vím, lidé z okolí pana Horáčka kontaktovali produkční tým se žádostí o jeho vystoupení dodatečně, pár dní před 17. listopadem.

Lidovky.cz V oficiálním vyjádření Festivalu Svobody se píše, že prezidentští kandidáti měli být původně čtyři (včetně Horáčka), poté jste ho ale vyřadili a uvedli, že jste dali přednost kandidátům, jejichž postoje jsou v „souladu s hodnotami 17. listopadu“. Michal Horáček přitom byl jedním z aktérů Sametové revoluce.
Tak to úplně nebylo. Od počátku se zvažovaly různé varianty, vystoupení čtyř kandidátů byla jedna z nich. Tu jsem upřednostňoval i já sám. Pak se začalo pracovat s variantou tří kandidátů zejména z časových důvodů. Při jejich výběru byla uplatněna různá kritéria, soulad s hodnotami liberální demokracie a 17. listopadu bylo pouze jedno z nich. Určitě jsme tím nechtěli říct, že pan Horáček neztělesňuje hodnoty 17. listopadu a už vůbec ne popírat jeho angažmá v rámci tzv. „šedé zóny“ v době komunismu či v listopadových dnech roku 1989. To bylo jen jedno z kritérií. Jiné kritérium byla morální integrita kandidátů či to, nakolik mají prostor pro svou veřejnou prezentaci, chtěli jsme podpořit spíše ty znevýhodněné. Ale nechtěli jsme nikoho primárně vylučovat. Vycházeli jsme také z toho, že toho dne probíhaly jiné akce, třeba na Národní třídě, kde dostali prostor všichni kandidáti.

Happeningem "minuta hluku" na Koncertu pro budoucnost připomněli jeho účastníci...
Akce Koncert pro budoucnost zaplnila Václavské náměstí.

Lidovky.cz Během svého proslovu Marek Hilšer nabízel panu Horáčkovi polovinu svého času. Organizátoři ho ale přesto odmítli na pódium vpustit. Jaký byl pro to důvod?
Pokud vím, Marek Hilšer s touto nabídkou oslovil produkční tým na poslední chvíli a ten nechtěl riskovat změny v programu. Příště by se asi taková situace měla řešit méně jako technický a více jako lidský problém.

Lidovky.cz Když by svou přítomnost na pietní akci a Koncertu pro budoucnost předem ohlásil i současný prezident Miloš Zeman, poskytli byste mu prostor pro proslov?
Kdyby bylo na mně, tak spíše ne. Miloš Zeman nikdy nejevil velký zájem o hodnoty 17. listopadu a poslední dobou nejeví zájem ani o jeho oslavy. Letos se raději chystá na cestu do Ruska, kam ho provází bývalý plukovník Zdeněk Zbytek, který byl v listopadu 1989 jedním z těch, kdo chtěli krvavě potlačit Sametovou revoluci.

Lidovky.cz I když pan Horáček nevystoupil na Koncertu pro budoucnost, myslíte, že akce splnila svůj účel?
Každý, kdo na koncertu byl, ví, že se skvěle povedl. Přišly na něj desítky tisíc lidí, byla tam skvělá atmosféra, vynikající projevy přednesli třeba Petr Pithart, Tomáš Hanák nebo Mikuláš Kroupa. Mrzí mě, že to vše mediálně přebila diskuse o tom, kdo na na koncertu nevystoupil. Myslím si, že to celkově nebylo příliš šťastné, organizátoři koncertu už také vydali prohlášení, v němž se panu Horáčkovi omluvili. Každopádně bychom se přes to měli už přenést, více než kdo nemluvil na Václaváku 17. listopadu, by nás mělo zajímat, kdo bude mluvit na Hradě 8. března.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.