Lidovky.cz

Motivem Nečasové byla hluboká nenávist k premiérově manželce, uvedl soud

Česko

  12:32aktualizováno  14:19
PRAHA - Šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nečasová (dříve Nagyová) měla podle soudu obrovský, nezdravý vliv nejen na osobní život, ale i na práci premiéra. Motivem Nečasové k zosnování zneužití zpravodajství byla „hluboká nenávist“ k premiérově tehdejší ženě Radce, kterou nechala sledovat. Chtěla prokázat její údajnou nevěru, aby se Nečas rychleji rozvedl, uvedla soudkyně.

Jana Nečasová a Petr Nečas. foto:  Dan Materna, MAFRA

Počínání obžalované Nečasové bylo podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavly Hájkové mimořádně společensky škodlivé. „Zneužila svou bezbřehou moc, které se jí v té době dostávalo kvůli mileneckému vztahu s premiérem České republiky,“ uvedla při zdůvodnění nepravomocného rozsudku, jímž Nečasové uložila dvouletou podmínku a pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích státní správy

Motivaci Nečasové podle soudu dokazují odposlechy jejího telefonu, které jsou součástí trestního spisu. „Obžalovaná častovala Radku Nečasovou těmi nejsprostšími nadávkami, které tady dále nebudu uvádět. Snahou bylo prokázat její údajnou nevěru ve světle toho, co obžalované řekla její kartářka,“ konstatovala soudkyně.

Soudkyně: ‚Obžalovaná tlačila na Nečase, aby se rozvedl‘

„Tlačila na svědka Nečase, aby se urychleně rozvedl, aby s tímto rozhodnutím již neotálel a aby ho sdělil své tehdejší manželce. Toto jednoznačně vyplynulo z odposlechů,“ zdůraznila. „Je zřejmé, že se Nečas zprvu k rozvodu neměl a že ho obžalovaná Nečasová chtěla k urychlení rozvodu přimět,“ dodala.

Soud má za prokázané i to, že obžalovaná zasílala Radce Nečasové hanlivé sms zprávy, protože telefony, z nichž byly odesílány, byly u obžalované nalezeny. Nechala jí také poslat časopis Forbes, v němž tehdy Nagyová figurovala na sedmém místě v žebříčku nejvlivnějších žen, a přiložila k němu vzkaz „kam jsi došla ty?“. 

Za zneužití špionů dostala Nečasová podmínku, podle soudkyně Nečas křivě vypovídal

Obžalované zpravodajce podle soudu motivovala k účasti na trestné činnosti vzájemná a nezdravá loajalita - Milan Kovanda a jeho předchůdce v čele Vojenského zpravodajství Páleník jsou dlouholetí přátelé. Nečasová se také Páleníka snažila prosadit do funkce prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Nečas jí ale sdělil, že to zařídit nedokáže. „Rozzuřilo ji to. Na negativní zprávu reagovala až hystericky,“ připomněla soudkyně další odposlech.

Obžalovaní zpravodajci rovněž dostali podmínky - bývalý šéf zpravodajství Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek 20 měsíců, Kovandův předchůdce Ondrej Páleník 18 měsíců. Soud jim také na pět let zakázal působit ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Rozhodnutí není pravomocné.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.