Lidovky.cz

Česko jde kvůli odmítání kvót k unijnímu soudu. Babiš chce jednat o stažení žaloby

Česko

  11:18aktualizováno  14:30
Brusel - Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Novinářům to ve čtvrtek řekl první místopředseda komise Frans Timmermans s tím, že pro Prahu, Varšavu a Budapešť nemůže být tento krok překvapením. Naznačil ale zároveň, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice zemí. Premiér Andrej Babiš chce s Evropskou komisí vyjednávat o stažení žaloby. Podle něj jsou kvóty nesmysl a jen podporují popularitu extremistických stran v Evropě.

Uprchlíci na cestě z Turecka do Řecka plavou k břehům ostrova Lesbos. foto: AP

Česko, Polsko a Maďarsko podle komise dál neplní své povinnosti plynoucí z programu jednorázového přerozdělování žadatelů o azyl v rámci Evropské unie přesto, že soudní dvůr EU na počátku září potvrdil jeho platnost. Odpovědi trojice zemí na stanovisko komise byly neuspokojivé a státy nenaznačily, že se na věci chtějí začít podílet.

Mechanismus kvót měl pomoci Itálii a Řecku, kam se uchýlilo množství uprchlíků mířících do Evropy ze severu Afriky.

Řízení s Českem, Polskem a Maďarskem zahájila komise 15. června. Soud může rozhodnout o vysoké jednorázové pokutě či opakovaném penále do chvíle, než trojice zemí své povinnosti splní. Program, na kterém se státy před odpor ČR a dalších států shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září. Předpokládal přesun až 160 000 lidí, ostatní státy si ale dosud převzaly jen o něco více než 30 000 osob. Timmermans ve čtvrtek upozornil, že v Itálii a Řecku je stále několik tisíc lidí, kteří byli do program zařazeni a čekají na přesun.

„Předání věci soudu je vždy až poslední možnost. Není to něco, co bychom si přáli,“ poznamenal místopředseda komise. EK je podle něj strážce unijních smluv a pokud členský stát trvale neplní své povinnosti, postupuje věc soudu. Záležitost je podle něj velmi důležitá. „Je to o lidech, je to o solidaritě, je to o tom, že Evropská unie drží v časech krize pospolu,“ prohlásil Timmermans.

Čeští politici nepovažují žalobu kvůli kvótám za šťastné řešení

„Rozhodnutí a hlavně načasovaní je velice nešťastné,“ uvedl čerstvě jmenovaný premiér Andrej Babiš v souvislosti s rozhodnutím. Doufá v to, že příští týden na summitu dostane prostor k vyjádření českého stanoviska. Babiš ve středu po svém jmenování řekl, že by Česko mělo být v unii aktivnější. Chce proto navrhnout řešení problému migrace, kterým má být boj proti pašerákům.

Babiš dostane mandát na summit v Bruselu až 13. prosince po jmenování vlády. „To načasování je dost nevhodné vzhledem k vnitropolitické situaci u nás,“ uvedl. „Detaily té agendy neznám, protože to měli v kompetenci pan premiér (Bohuslav) Sobotka a pan (Milan) Chovanec. Pokud vím, tak pan Chovanec nikdy s komisařem pro migraci osobně nejednal, aby pro Českou republiku vyjednal pozici bez žaloby,“ podotkl.

Rozhodnutí Evropské komise vyvolalo i u dalších českých politiků odmítavé reakce.  Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček reagoval na rozhodnutí odkazem na úterní Zemanovo vyjádření k problematice migračních kvót. „Pokud jde o moje stanovisko je dlouhodobé a takové, že kvóty považuji za vměšování do vnitřních záležitostí České republiky nebo jakéhokoliv jiného státu,“ uvedl v úterý Zeman. Kvóty podle jeho názoru odporují principu subsidiarity.

Podle předsedy ODS Fialy jsou kvóty špatné a žaloba EK je ještě horším rozhodnutím. „Výsledkem bude jen větší nespokojenost a pocit křivdy,“ napsal Fiala na svůj twitterový účet. Dodal, že unie žalobou uprchlíkům nepomůže a ještě dál sníží důvěru v unii.

Žaloba kvůli kvótám je brutální diktát Bruselu, tvrdí Okamura

Skepticky se k žalobě staví také europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Spory v unii se podle Pospíšila nedají řešit žalobami na členské státy. „U nás žaloba jen nahraje politikům, jako je Tomio Okamura,“ napsal předseda TOP 09 na twitter.

„Je to brutální diktát, který v podstatě říká, že o naší zemi nerozhodujeme už my, ale Brusel,“ napsal v reakci na oznámenou žalobu Okamura. Vláda podle něho musí trvat ma stanovisku, že nikdo nemůže Česku říkat, koho přijme. Evropská komise navíc podle Okamury musí vědět, že kvóty migraci nevyřeší a jen vysílají signál, že se unie postará i o další imigranty. „Stále více občanů národních států otevře oči a bude žádat odchod z takového spolku,“ dodal předseda hnutí, které žádá referendum o vystoupení Česka z EU.

Místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík prý rozumí tomu, že Evropská komise musí hájit pravidlo, byť je podle něho špatné a nefunkční. Mluvil ale o podle něho falešné politice některých představitelů unie. Bude záležet na příští české vládě, aby s komisí dojednala, že je žaloba víceméně formální, uvedl. „Věřím tomu, že konečný rezultát zůstane jako formalita,“ řekl ve čtvrtek. Záležitost podle něho může záporně ovlivnit názor veřejnosti na unii. „Na takové nefunkční malichernosti bohužel vydělávají různí Japonci a Korejci,“ dodal ve zjevné narážce na Okamuru a jeho hnutí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.