Lidovky.cz

'Pozor, ubožák lákal naši dceru do auta.' Policie musí vyvracet poplašné zprávy

Česko

  5:00
PRAHA - Zastavil před naší dcerou a lákal ji do auta na překvapení, upozorněte okolí, aby se ubožák našel. Výzvu podobného typu předminulý týden vyvěsila na sociální síti matka dívky z Nymburska, převzaly ji tisíce lidí. Později se ukázalo, že jde o poplašnou zprávu. Policisté přitom takové případy neřeší ojediněle.

Facebook. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Ráno v obci Všechlapy zaútočil neznámý muž v tmavě modrém autě, zřejmě tranzit. Zastavil před naší dcerou čekající na odvoz do školy a lákal ji s tím, že má v autě pro ni překvapení,“ napsala matka na sociální síti se slovy, že dívka naštěstí odmítla a k vozidlu se nepřiblížila.

Podejte vysvětlení, žádá falešný odesílatel mailu jménem policie. Ta už případ řeší

Své přátelé zároveň vyzvala, aby na incident upozornili své okolí a děti, a předešlo se tak neštěstí. „Budeme doufat, že se ten ubožák najde a bude náležitě potrestán,“ pokračovala posléze. Dodala, že dotyčný si může děti vyhlížet.

Varovný příspěvek se v následujících hodinách masově rozšířil. Sdílely jej tisíce uživatelů a o incidentu informoval i regionální deník. Případem se na základě podnětu od samotné matky začali ihned zabývat nymburští policisté.

Několikadenní šetření ale nakonec ukázalo, že se událost nestala tak, jak byla popisována. Na policii se totiž obrátil osmapadesátiletý muž, jenž z článku místního deníku usoudil, že údajným pachatelem je nejspíš on. Přispěchal proto s vysvětlením.

„Muž sice u dívky se svým vozidlem skutečně zastavil, ale v dobré víře jí pomoci, neboť při cestě do obce míjel školní autobus. Když viděl osamocenou dívku na autobusové zastávce, domníval se, že jí autobus ujel a proto jí nabídl odvoz do školy,“ objasnila nymburská policejní mluvčí Petra Potočná.

Policie: Nešiřte paniku, zachovejte klidnou hlavu

Nejednalo se přitom o ojedinělý případ, kdy museli tuzemští policisté vyvracet různé „fámy“ či dětmi vymyšlená oznámení. Zhruba patnáct případů řešili letos kriminalisté na Ústecku, desítky ročně jich řeší rovněž jihomoravská policie. Zkušenosti, i když v ne takové míře, mají i v ostatních krajích.

Přesná čísla však policisté neevidují. A to zejména proto, že události nejsou často oznamovány běžnou formou. Prověřovány jsou až na základě dotazů od rodičů, kteří mají strach o své potomky.

Ačkoliv si strážci zákona uvědomují závažnost a citlivost této problematiky, apelují na starostlivé rodiče, aby v podobných situacích zachovali chladnou hlavu. Primárně by dle nich měli své děti učit tomu, jak se v takových chvílích zachovat a jak jim předcházet. A mají-li pak určité podezření, měli by kontaktovat policii.

Hlídkující policisté.

Šíření po sociálních sítích podle policistů ničemu neprospívá. Naopak šíří paniku, a to nejen v okolí místa údajného incidentu. Ne všechny informace, které kolují internetem, navíc bezpečnostní sbor registruje, aby se jim mohl věnovat.

Přebírání zpráv bez ověřování

„Nebereme to na lehkou váhu. Vždy se tomu intenzivně věnujeme, nepodceňujeme to. Oznámení by ale mělo být na základě podložených informací,“ říká královéhradecký policejní mluvčí Jan Čížkovský.

„Chápeme rodiče, že mají strach o děti, nezazlíváme jim to. Drtivá většina případů se ale následně vysvětlí jako nedorozumění,“ doplňuje jej Pavel Šváb, Čížkovského jihomoravský kolega.

Sociální sítě mají v tomto ohledu obrovskou sílu. Jejich uživatelé zprávy přebírají, aniž by ověřovali jejich relevantnost. Hromadnému sdílení přitom nelze nijak účinně zabránit. Mnohdy tak úplně zbytečně dochází k již zmíněné panice. Policii nezbývá než vše uvádět na pravou míru prostřednictvím médií, což ne vždy má patřičný dosah.

„Dítě doma řekne, že u přechodu zastavilo auto a řidič na něj mával, ať nasedne. Pak z toho ale vyleze, že řidič dával přednost dítěti, které to jen nepochopilo. Nicméně informace o tom, že někdo láká děti do auta, už lítá po sociálních sítích,“ přibližuje Pavel Šváb první variantu. Pamatuje ovšem také situace, kdy si dívka nebo chlapec celý příběh zcela vymysleli.

Tresty v krajních případech

Opatrní by měli být rodiče při nepodloženém upozorňování na podobné události už jen z důvodu, že v krajních případech mohou být za takové jednání i trestně stíháni.

Policista (ilustrační foto).

„Pokud policie při prověřování zjistí, že informace jsou úmyslně nepravdivé a jsou schopny vyvolat ve společnosti například paniku či strach, je možno pachatele pohnat k zodpovědnosti,“ varuje Ondřej Penc, koordinátor prevence u pražské policie.

Pachatelem by v tu chvíli byl především prvotní vkladatel příspěvku. Ostatní, kteří by ho jen sdíleli, by se podle Pencovo slov nezákonného počínání nejspíš nedopouštěli. Tedy pokud by nešířili zřetelné lži.

Policisté takové chování podle svých slov sice nemohou rodičům vyčítat - jejich úkolem je informace co nejdříve ověřit a zajistit další postup, tedy dementovat zprávu, nebo zavést na místě bezpečnostní opatření -, nelze jej však vnímat ani jako přirozené.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.