Lidovky.cz

Zmatek ve sněmovně. Volba komunisty Ondráčka do čela komise se bude v lednu opakovat

Česko

  15:10aktualizováno  22:40
PRAHA - Sněmovní volba poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se bude opakovat. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) označil úterní druhé kolo volby za zmatečné. Volba se z rozhodnutí poslanců uskuteční na návrh ODS až na schůzi, která začne v polovině ledna.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. foto: Martin Veselý, MAFRA

Vondráček prohlásil Ondráčkovo zvolení do čela komise za neplatné kvůli pochybnostem o tom, zda volební komise určila správně počet hlasů nutných ke zvolení, tedy kvorum. „S naprostou jistotou nelze určit ze záznamu, kolik poslanců si nevyzvedlo hlasovací lístky,“ řekl. Část poslanců poukazovala na to, že Ondráček v úterý ve skutečnosti zvolen nebyl.

Ondráčkova nominace do čela komise budí spory kvůli jeho působení za socialismu. Kritici poukazují na to, že v roce 1989 zasahoval jako policista proti demonstracím kritiků tehdejšího režimu. Proti Ondráčkovu zvolení protestovalo v úterý v podvečer před Sněmovnou několik desítek lidí. Po oznámení termínu opakované volby někteří lidé na sociálních sítích připomněli, že v polovině ledna si Česko připomene 29 let od začátku takzvaného Palachova týdne, kde jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval i Ondráček.

Ondráčka se na závěr úterního sněmovního jednání zastal jeho stranický kolega Leo Luzar. Řekl, že Ondráček je doma a „není mu do zpěvu“. „Jak byl mladý, tak plnil rozkaz. Potom sloužil 27 let poctivě této republice ve významných funkcích v policii, ve vyšetřovacích orgánech, prošel bezpečnostními prověrkami,“ argumentoval. Ohledně večerní protestní demonstrace řekl, že to, co tam zaznělo, hraničilo s lynčem. „Prostě ti, co to zorganizovali venku, by se měli stydět,“ dodal.

Na nejasnost ohledně Ondráčkova zvolení upozornil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ke zvolení předsedy komise pro kontrolu GIBS totiž stačilo méně hlasů než u volby předsedů dalších dvou komisí. Stanjura poukazoval na to, že hlasovací lístky se vydávaly v jedné sadě. Kvorum by mělo být tedy stejné, když se z vydaných lístků určuje. Ondráček dostal ve volbě 95 ze 179 hlasů. V dalších dvou volbách ale komise započítala celkem 191 poslanců. Při tomto počtu by kvorum činilo 96 poslanců, Ondráčkovi by tedy zvolení o jeden hlas uniklo.

Na návrh Stanjury poslanci odložili na lednovou schůzi také volbu předsedy vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD. Vznikla z popudu Pirátů, kteří s odročením nesouhlasili. Stanjura ale podotkl, že nepředpokládá, že by komise zasedla třeba již 28. prosince.

Bez předsedy vyšetřovací komise nemůže začít pracovat. Ve druhém kole tajné volby se o předsednický post utkají Lukáš Černohorský (Piráti) a Pavla Golasowská (KDU-ČSL). V prvním kole vypadl adept SPD Lubomír Volný.

Proti zvolení Ondráčka demonstrovalo několik desítek lidí

Několik desítek lidí v úterý večer demonstrovalo před Poslaneckou sněmovnou proti zvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. Vadí jim Ondráčkova minulost, nynější poslanec v roce 1989 zasahoval jako policista proti demonstracím kritiků tehdejšího režimu.

Demonstranti se shromáždili před hlavním vchodem do sněmovny. Měli s sebou několik českých a evropských vlajek a transparenty odsuzující Ondráčka, jeden protestující přišel v uniformě předlistopadové Veřejné bezpečnosti. Demonstranti hvízdali, v jednu dobu sborově zpívali píseň Modlitba pro Martu, která se stala neoficiální hymnou demonstrací v roce 1989.

Protestní akci uvítal i prezidentský kandidát Michal Horáček. „Dnes nejde jen o šéfa nějaké komise. Rozhoduje se o morálních základech státu. Étos 17. listopadu spočívá v ochotě myšlenku sametové revoluce hájit, ne v pokládání věnců. Může se stát, že budeme muset občanskou odvahu projevovat častěji. Díky všem před Sněmovnou,“ napsal na Twitteru.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.