Lidovky.cz

Švýcarský soud potvrdil verdikt pro Koláčka a Krause v kauze MUS

Česko

  12:48aktualizováno  15:38
BASILEJ - Švýcarská nejvyšší soudní instance v hlavních bodech odmítla odvolání pěti odsouzených v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Švýcarský Spolkový soud rovněž uznal odvolání České republiky týkající se účasti v soudní proceduře a doporučil nižšímu soudu, aby přezkoumal tresty tří odsouzených. Ministerstvo financí následně informovalo, že Česká republika bude u švýcarských soudů uplatňovat náhradu škody.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Z plného znění rozsudků, které jsou ve francouzštině k dispozici na webu švýcarského Nejvyššího soudu, LN zjistily, že soud v plném rozsahu odmítl odvolání Antonína Koláčka a Petra Krause, kterým by tedy již nic nemělo bránit ve vykonání trestu. Švýcarská spravedlnost se ještě bude zabývat výší trestů pro zbylé tři obžalované, jejichž odvoláním tribunál v Lausanne částečně vyhověl. Jde o Marka Čmejlu, Jiřího Diviše a Oldřicha Klimeckého.

Z několika verdiktů o rozsahu několika set stránek rovněž vyplývá, že soud potvrdil rozhodnutí federálního trestního tribunálu v Bellinzoně z podzimu 2013 o zabavení peněz odsouzených exmanažerů MUS. Švýcarští vyšetřovatelé zadrželi na jejich švýcarských kontech v přepočtu přes 13 miliard korun (přes 600 milionů švýcarských franků).

Švýcarský soud v listopadu 2013 kromě odsouzení manažerů rozhodl, že ze zablokovaných peněz v kauze MUS neuvolní žádné peníze jako odškodné pro Českou republiku ani pro společnost Czech Coal Services, která je nástupcem MUS.

Kauza MUS: Při prodeji selhala BIS i ministři Zemanovy vlády

Federální trestní soud v Bellinzoně před čtyřmi lety potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz.

Nejvyšší švýcarský soud uznal odvolání České republiky, která se chtěla zúčastnit soudního projednávání případu jako poškozená strana, ale bellinzonský tribunál to zamítl z procedurálních důvodů. V pátečním prohlášení soud v Lausanne uvedl, že České republice mělo být umožněno se účastnit jednání, jakmile dala najevo záměr získat zabavená aktiva. Tribunál v Bellinzoně by se měl požadavky České republiky zabývat během další nezávislé procedury, uvedl Spolkový soud.

Koláček se léčí mimo ČR a text rozhodnutí zatím nezná. Do Česka se vrátí v první polovině ledna a komentář poskytne až po seznámení se s rozsudkem. „Srdečně zdravím z Indie, kde se léčím. Vracím se v lednu. Až se vrátím a seznámím se s rozhodnutím soudu, budu se moci teprve vyjádřit,“ zaslal v sms zprávě ČTK Koláček.

Kauzou se zabývá také justice v ČR. V květnu žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů. K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.