Lidovky.cz

Výbor bude dál jednat o stíhání Babiše kvůli Čapímu hnízdu

Česko

  17:52
PRAHA - Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání policejní žádosti o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Zatím není jasné, zda členové výboru už na této schůzi doporučí plénu, zda mají oba poslance ke stíhání vydat, nebo ne. Výbor bude zasedat den před tím, než má Sněmovna na programu projednávání žádosti Babišovy menšinové jednobarevné vlády o vyslovení důvěry.

Andreje Babiše a Čapí hnízdo, ilustrační foto. foto: koláž iDNESMAFRA

Babiš s Faltýnkem měli v úterý ve výboru přiblížit svůj pohled na případ, v němž je policie už před volbami obvinila pro podezření z dotačního podvodu a Babiše i z poškozování zájmů Evropské unie. Oba ale minulý týden požádali o odklad slyšení. Chtějí se seznámit se zprávou, kterou českým úřadům v této záležitosti nedávno zaslal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Je součástí vyšetřovacího spisu. Babiš po pondělním jednání vlády řekl, že jeho a Faltýnkovi právníci nahlédnou do dokumentu v úterý. Oba poslanci podezření související s Čapím hnízdem odmítají a hovoří o účelovosti a o politické motivaci stíhání.

Babiš a Faltýnek chtějí odložit účast v imunitním výboru. Nejdříve chtějí studovat zprávu OLAF

Výbor bude muset v úterý rozhodnout, zda Babišovi a Faltýnkovi jiný termín pro slyšení poskytne, nebo neposkytne. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) soudí, že jejich požadavek určité opodstatnění má, když se navíc chtějí se zprávou OLAF seznámit i někteří členové výboru, až bude k dispozici její úřední český překlad z angličtiny. Odklad by neměl být velký, řekl v pondělí. Na druhou stranu ale Grospič poukázal také na to, že Babiš s Faltýnkem nemusí právo na výpověď před výborem využít. Výbor tedy může dát doporučení plénu i bez jejich slyšení. Zpravodajka Kateřina Valachová (ČSSD) už v pátek uvedla, že návrh usnesení má přichystaný.

Podobně jako v minulém volebním období před výborem vystoupí vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch. Grospič uvedl, že účast potvrdili a do dneška se na tom nic nezměnilo.

Někteří členové výboru možnost nahlédnout do zprávy OLAF využili už v pátek. Zpráva podle nich odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie. Grospič viděl zprávu v pondělí a potvrdil, že je v souladu se žádostí i s vyšetřovacím spisem. Podrobnosti neuvedl. „Jsme vázáni mlčenlivostí, nechtěl bych to komentovat,“ řekl.

OLAF: Žadatelé o dotaci pro Čapí hnízdo dali nepravdivé informace

Hospodářské noviny v pondělí uvedly, že podle zprávy OLAF obsahovala žádost o dotaci nepravdivé informace a anonymní vlastnická struktura Čapího hnízda byla v rozporu se zásadou transparentnosti.

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro společnost Farma Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Sněmovna oba poslance v minulém funkčním období ke stíhání vydala. Nyní posuzuje novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.

Bývalý ministr financí Babiš a předseda poslanců hnutí Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do tehdy Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Předloni Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš loni převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.