Lidovky.cz

Rozbor Zemanova vystoupení na Nově: nepravdy a zavádějící výroky převálcovaly fakta

Česko

  14:22
PRAHA - Nepřesnosti ve vlastních postojích i v hodnocení historie. Tak dopadla analýza tvrzení Miloše Zemana v první „debatě“ kampaně před druhým kolem prezidentských voleb. Divákům na TV Nova se představil pouze současný prezident, kterého dostal za úkol ukočírovat moderátor Rey Koranteng.

Miloš Zeman vystoupil v debatě TV Nova Cesta na Hrad. foto: ČTK

Server Demagog.cz, který se věnuje nezávislému ověřování pravdivosti výroků českých politiků, se zaměřil i na vystoupení prezidenta Miloše Zemana - a ve srovnání se posledními několika rozhovory, které Zeman poskytl, neměl prezident příliš dobrý večer, který v televizi vidělo 1,5 milionu diváků.

Zeman by preferoval menšinovou vládu s podporou ČSSD a komunistů nebo SPD

Fakticky správně se Zemanovi podařilo mluvit v 11 případech, jasnou chybu udělal devětkrát a k tomu bylo deset jeho výroků zavádějících a dva neověřitelné.

Zeman se na Nově ukázal sám, jeho vyzyvatel Jiří Drahoš dal před televizní debatou přednost setkání s občany v Brně.

Nepravdy: obyvatelé Švédska i vlastní postoj k euru

Fakta se Zemanovi popletla celkem devětkrát, což je pro něj ve vystoupeních a rozhovorech monitorovaným serverem Demagog.cz, který se zaměřuje na pravdivost výroků, nadprůměr - z celkem 295 výroků se Zeman „netrefil“ 111krát - v posledním prověřeném rozhovoru, který Zeman poskytl v pátek TV Barrandov v pořadu Týden s prezidentem, měl Zeman pravdu 20krát a nepravd i zavádějících výroků pronesl v součtu deset (pět a pět).

V neděli večer na Nově Zeman poprvé nemluvil pravdu, když komentoval americké volby. „Ve Virginii, a to se stalo poprvé v amerických dějinách, rozhodl hlas jednoho jediného voliče,“ prohlásil Zeman. Podle serveru Demagog.cz k tomu však během historie USA došlo již sedmkrát. 

Factcheckingový server Demagog.cz vyhodnotil výroky Miloše Zemana z první prezidentské debaty.

Zeman popletl i dějiny československé - příčinu s důsledkem si spletl u tzv. pendrekových zákonů přijatých Alexandrem Dubčekem. Podle Zemana zákonné opatření vedlo „ke smrti několika demonstrantů a ke zranění mnoha dalších“, bylo však přijato až v reakci na ony demonstrace na výročí okupace 21. srpna 1969.

Zeman také špatně uvedl, že vláda Mirka Topolánka vládla pět měsíců v demisi (ve skutečnosti šlo o dvě vlády, jedna vládla v demisi pouze měsíc a druhá měsíce tři), spletl se i ohledně vyjádření Ústavního soudu k EET (tvrdil, že šlo pouze o žádání úpravy zákonem místo podzákonné normy, výtek měl však soud více) či se špatně uvedl počet obyvatel Švédska.

Jako nepravdivé server vyhodnotil i Zemanovo vyjádření k jeho vlastním postojům. Zeman v pořadu tvrdil, že přestal podporovat euro v okamžiku vzniku řecké dluhové krize, server však doložil, že se Zeman k přijetí eura vyjádřil pozitivně ještě v roce 2014, tedy řadu let po vypuknutí krize.

VIDEO: Ticho kolem osmi milionů od Přátel Miloše Zemana. Veleba, Mynář a spol. mají fiktivní sídlo

Zeman také zveličil reakci ruského premiéra Medveděva na text ruského listu o tom, že sovětská okupace byla pro Československo přínosná (Medveděv se podle Zemana omluvil, od textu se však ve skutečnosti pouze distancoval).

Poslední nepravdou, kterou Zeman na Nově řekl, bylo vyjádření o prezidentských milostech. „S jedinou výjimkou, a to byl pan Kajínek, tak jsem milosti vždy udělil pouze v případě nevyléčitelně nemocných,“ řekl Zeman.

Zavádějící informace o kancléřských prověrkách

Jedenáctkrát se Zemanovi povedlo svůj výrok fakticky podložit bez chyb. Server Demagog.cz však k tomu vyhodnotil ještě deset jeho výroků jako zavádějících a další dva jako neověřitelné.

K zavádějícím vyjádřením patří například to, že si Zeman přisoudil dovedení Česka do NATO (k čemuž došlo za Zemanova premiérského období, rozhodnuto o tom bylo však ještě před jeho začátkem), tvrdil, že podpořil aktuální zákon o obecném referendu (podpořil zatím pouze návrh staršího data) či princip jednomyslnosti rozhodování Evropské rady, který Zeman prezentoval jako plošný, fakticky však neplatí pro všechny oblasti.

Zeman také mluvil o prověrkách hradních kancléřů s odkazem na to, že Vratislav Mynář tu svou stále nezískal. „První kancléři včetně tuším pana Schwarzenberga prověrku neměli,“ konstatoval Zeman, dodat však zapomněl, že v té době bezpečnostní prověrky pro kancléře ještě neexistovaly. Zeman také řekl, že k výkonu práce kancléř prověrku ze zákona nepotřebuje, což je sice pravda, ale podle serveru jde o zavádějící informaci, jelikož bez prověrky se kancléř nemůže účastnit řady jednání nebo se seznamovat s utajovanými informacemi.

Mezi neověřitelné výroky patřila například údajná citace ze schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. „Budu vám citovat, co jsem řekl kancléřce Merkelové: ‚Paní kancléřko, když si pozvete hosty k sobě domů, tak je neposíláte na oběd k sousedům.‘“ Jelikož byla schůzka neveřejná, nelze výrok potvrdit, ani vyvrátit.

Demagog.cz ověřuje během kampaně i výroky Jiřího Drahoše. Ze zatím 79 výroků bylo zatím 62 fakticky správně, dva nepravdivé, jeden zavádějící a 14 neověřitelných.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.