Lidovky.cz

Slovy o předčasných volbách tlačí Babiš strany do kouta, zní z ČSSD a TOP 09

Česko

  13:32aktualizováno  14:12
PRAHA - Výrok premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) o možnosti předčasných voleb pokládá úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec za přípravu na druhé kolo jednání o vládě. Rovněž podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila jde o taktický výrok, kterým chce Babiš tlačit zejména sociální demokracii „do kouta“. Uvedli to v nedělní Partii televize Prima.

LEDEN - Zpráva OLAF hovoří v případě Čapího hnízda o možném podvodu a poškození Evropské unie. Premiér Babiš to v emotivní proslovu odmítá. foto:  Petr Topič, MAFRA

Babiš připustil v rozhovoru pro sobotní Právo předčasné volby, pokud jeho druhá vláda nezíská ve Sněmovně důvěru. Podporu pro ni by chtěl získat do konce února. Chovanec soudí, že jde o určité vyhrožování, aby další jednání o novém kabinety dospěly k dohodě. „Andrej Babiš ví, jak uhodit hřebíček na hlavičku,“ řekl Chovanec.

Babiš připustil předčasné volby, pokud napodruhé nezíská důvěru

Podobně jako Chovanec se vyjádřil v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize místopředseda ČSSD Jan Hamáček. Hrozit předčasnými volbami je opravdu nátlakem, uvedl. Podotkl taky, že ve Sněmovně nevidí vůli k rozpuštění dolní komory, což by byla cesta k novým volbám.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) komentoval Babišovy výroky slovy, že Babiš „je zvyklý tlačit věci dopředu“. Konec února pro dokončení rozhovorů o vládě Vondráček chápe jako ideální předpoklad, na týdnu nebo dvou týdnech navíc by podle něho nezáleželo. „Náš úkol je stabilní vláda s důvěrou,“ řekl Vondráček v debatě v České televizi. Soudí, že třetí pokus k sestavení kabinetu, při němž by kandidáta na premiéra navrhoval on jako šéf Sněmovny, nebude zapotřebí.

Pospíšil poukázal na to, že ANO nemá ústavní většinu nutnou pro rozpuštění Sněmovny. Jinak by mohl dolní komoru rozpustit po neúspěšném třetím pokusu o sestavení vlády s důvěrou prezident Miloš Zeman, který ale deklaroval, že předčasné volby nechce, připomněl šéf TOP 09. Zdůraznil, že politickou odpovědnost za sestavení vlády má hnutí ANO vzhledem k vítězství v říjnových volbách. Pokud se to hnutí nepodaří, půjde o selhání ANO a Babiše, dodal Pospíšil.

Chovanec i Pospíšil zmínili možný kabinet na půdorysu ANO, SPD a KSČM. ANO ale nyní čeká, jak dopadne sjezd sociální demokracie v polovině února. Chovanec, jeden z kandidátů na předsedu strany soudí, že ČSSD potřebuje zejména vlastní restart. Jediná ambice ČSSD k vládě je podle něho ta, aby byla proevropská, což se podle Chovancova dřívějšího vyjádření neslučuje s názory Okamurova hnutí SPD. „My v ní vůbec nemusíme sedět,“ řekl v neděli statutární místopředseda ČSSD.

Hamáček, další z předsednických kandidátů strany vládní spolupráci s ANO připustil. Pro server iDnes.cz mimo jiné uvedl, že ČSSD by nepřineslo žádnou přidanou hodnotu, kdyby tolerovala jednobarevnou menšinovou vládu ANO. Na stole je podle Hamáčka koalice, nebo opozice. „Jaký bude mandát sociální demokracie pro jednání s ANO, rozhodne náš sjezd,“ řekl později Hamáček v ČT. Názory v sociální demokracii nejsou podle něho jednotné.

Lídři ČSSD a TOP 09 v diskusi v televizi Prima shodně uvedli, že se případných předčasných voleb neobávají. Podle Chovance ale nutné nejsou. Hamáček označil předčasné volby za „nekomfortní variantu“. Pospíšil mluvil v souvislosti s volbami o případné spolupráci středových a pravicových stran. Z jeho vyjádření vyplynulo, že jde zejména o Starosty a nezávislé a o KDU-ČSL.

Zvolení Ondráčka do čela GIBS nemá být součástí jednání o vládě

Předseda a místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) se v Otázkách Václava Moravce také shodli, že podpora zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) by neměla být součástí vyjednávání o nové vládě. Sociální demokraté by navíc mohli navrhnout na šéfa komise svého kandidáta.

„Nemyslím si, že by to byla součást vládních vyjednávání,“ řekl Vondráček. Hamáček, který je místopředsedou ČSSD a jedním z kandidátů na příštího předsedu strany, doufá, že jakákoli vyjednávání o kabinetu budou zejména o programu, ne o funkci ve sněmovní komisi.

Sněmovna bývalého policistu Ondráčka do čela komise v prosinci ani v lednu nezvolila. Byl jediným kandidátem. Mnoha poslancům vadí jeho působení za socialismu, kdy jako člen pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím. KSČM na Ondráčkově nominaci trvá a navrhne ho i do další volby. Mohla by se uskutečnit na schůzi, která začne koncem února.

Vondráček uvedl, že byť funkce předsedy komise je vesměs organizační, má s kandidaturou Ondráčka osobní problém. „Není to šťastné řešení,“ řekl. Poukázal na to, že v politice mají význam i symboly. Hamáček podotkl, že ČSSD pro Ondráčka nehlasovala a hlasovat pro něj nebude ani v budoucnu. Dovede si představit, že sociální demokracie nasadí vlastního kandidáta. Možností je podle Hamáčka nominace bývalého ministra vnitra, úřadujícího předsedy ČSSD Milana Chovance, který je členem komise pro kontrolu GIBS.

Piráti už dřív ohlásili, že jejich nominantem bude Mikuláš Ferjenčík. Z komise by v takovém případě museli nechat odvolat stranického předsedu Ivana Bartoše, který je jejím jediným členem za Piráty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.