Lidovky.cz

Babiš informoval Zemana o plánu vyhostit ruské diplomaty, prezident si zve Stropnického

Česko

  13:48aktualizováno  19:06
BRUSEL/PRAHA - Premiér v demisi Andrej Babiš informoval prezidenta Miloše Zemana o plánu na vyhoštění několika ruských diplomatů kvůli kauze použití nervové látky v Británii. Babiš to v pátek řekl v Bruselu novinářům na konci summitu EU, který jednoznačně souhlasil s názorem britské vlády, že za incident je s největší pravděpodobností odpovědná Ruská federace. O stažení svého velvyslance z Ruska ale ČR neuvažuje.

Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu. foto: Reuters

EU už kvůli pokusu o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery 4. března v jihobritském Salisbury nervovou látkou vojenského typu stáhla z Moskvy svého velvyslance ke konzultacím. Britové z Londýna vypověděli 23 ruských diplomatů, kteří se podle nich zabývali špionáží. Moskva, kde britská obvinění odmítají, reagovala vypovězením stejného počtu pracovníků britské ambasády.

Česko možná kvůli útoku v Salisbury vyhostí ruské diplomaty, řekl v noci Babiš

Už nad ránem Babiš novinářům řekl, že Praha zvažuje kladnou reakci na britskou žádost ohledně vypovězení několika ruských diplomatů. O věci prý chce v pondělí jednat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým a případně také s dalšími členy vlády.

„Informoval jsem i pana prezidenta o tom, jak to proběhlo, aby to věděl dopředu, aby se nepřekvapoval, jak to v zahraniční politice bylo v minulosti,“ řekl na závěr summitu Babiš novinářům s tím, že se Zemanem ale osobně nehovořil. Hrad už oznámil, že ministr Stropnický je pozván na jednání se Zemanem na čtvrtek.¨

Zeman se ke Skripalově kauze zatím nevyslovil

Zemana, který nedávno začal své druhé funkční období, označil po inauguraci jeden z ruských novinářů za „našeho člověka“ v Praze. Podle LN se hlava státu například zasazuje o to, aby byl do Moskvy vydán v Česku zadržený údajný ruský hacker, o jehož vydání usilují také Spojené státy. Hlava českého státu se ke Skripalově kauze zatím nevyjádřila.

Summit EU se v noci na pátek podle Babiše shodl na tom, že členské země musí na incident reagovat. „My to vnímáme jako solidaritu s Velkou Británií,“ upozornil předseda vlády.

Složité ale na noční diskusi premiérů a prezidentů podle něj bylo najít shodu na konkrétních společných krocích. „Ne všichni byli schopni reagovat hned na místě. Proto jsme se domluvili, že si každý vezme čas do příštího týdne a projedná si to,“ podotkl Babiš. Podobné vypovězení diplomatů nyní zvažují například pobaltské země, ale podle dostupných informací také Polsko a Dánsko.

Podle předsedy české vlády skutečně existuje „velice vysoká pravděpodobnost“, že za incidentem stojí Rusko. „Z našeho pohledu nemáme důvod Velké Británii nevěřit. Já to vidím jako pozici podpory našeho spojence v rámci NATO a v rámci EU, který nás požádal o to, abychom s ním byli solidární a abychom ho podpořili,“ dodal předseda vlády.

Rusko je vinno z pokusu o vraždu Skripala a jeho dcery. Vyhostíme 23 diplomatů, oznámila Mayová

Mayová charakterizovala útok jako drzý a bezohledný a spojila ho s agresivním chováním Ruska vůči Evropě a zemím v ruském sousedství. O věci v Bruselu diskutovala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, sešla se i s dalšími představiteli členských zemí včetně Babiše.

Mayová ocenila, že zbylé státy evropské osmadvacítky souhlasily s britským názorem. Žádné jiné vysvětlení incidentu, než že za otravou Skripala je s nejvyšší pravděpodobností Rusko, podle předsedkyně britské vlády není věrohodné.

Británie po útoku vyhostila 23 ruských diplomatů, Moskva následně odpověděla stejným způsobem. Unijní státy nyní nevylučují, že také vyhostí ruské diplomaty či povolají své představitele v Rusku ke konzultacím.

Babiš o vyhoštění mluvil i s Filipem

Premiér v demisi Babiš mluvil v pátek o možném vyhoštění ruských diplomatů i s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Filip po schůzce na úřadu vlády novinářům řekl, že doufá, že příští vláda tolerovaná KSČM by taková rozhodnutí bez souhlasu komunistické strany nedělala.

„Výsledek je věcí vlády v demisi, nikoli vlády, kterou by KSČM podporovala,“ řekl Filip. Podotkl, že nechce dávat ultimáta. „Jestli tato vláda rozhodne jiným způsobem, tak doufáme, že příští vláda, kterou by tolerovala KSČM, by taková rozhodnutí bez souhlasu KSČM nedělala,“ dodal Filip.

Předseda KSČM míní, že do řádného vyšetření otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery by šlo o předčasný krok. Naopak předseda ČSSD Jan Hamáček soudí, že je třeba vyjádřit solidaritu Británii, která z útoku podezírá Rusko a již skupinu ruských diplomatů vyhostila.

Babiš a Filip si kvůli možné toleranci vlády ještě vyjasňovali některé sociální věci a zahraniční politiku. Filip zopakoval, že v ní panují mezi ANO a KSČM rozpory, pro něž komunisté nechtějí do vlády vstupovat, ale jen ji případně tolerovat. Debata se vedla podle Filipa také o daňové progresi, s níž ANO nesouhlasí. Předseda KSČM mluvil o shodě na mechanismu, jak o daňové soustavě dále jednat.

„Zatím jsem se dohodli jen na krocích, které povedou k tomu, že Česká republika bude usilovat o to, aby i v rámci Evropy bylo možno řešit sektorové daně v pojišťovnictví, případně v bankovnictví,“ uvedl Filip. Předpokládá, že o daních bude řeč také při třístranných jednáních mezi ANO, ČSSD a KSČM, které mají začít příští týden, zřejmě v úterý. O dosavadních vyjednáváních o vládě s hnutím ANO bude Filip informovat širší vedení KSČM.

K podobnému kroku se chystají i další země EU

Předseda unijních summitů Donald Tusk očekává, že na základě diskuse na vrcholné schůzce přijme řada zemí EU vůči Rusku dodatečné kroky. Podobný přístup jako Česko nevylučuje ani dánský premiér Lars Lökke Rasmussen, který rozhodnutí očekává v řádu dní; stejný krok by mohly učinit také státy Pobaltí, Polsko, Francie či Irsko. Merkelová prohlásila, že EU vyjádřila Británii velkou solidaritu a že Berlín chce o dalších opatřeních jednat s Paříží. Naopak rakouský kancléř Sebastian Kurz uvedl, že Vídeň ruské diplomaty nevykáže.

V minulých dnech patřilo mezi země se zdrženlivějším pohledem na situaci především Řecko. Jeho premiér Alexis Tsipras na summitu zdůraznil potřebu odpovědnosti a také řádného vyšetření věci.

Unijní velvyslanec v Rusku Markus Ederer, který byl povolán do Bruselu ke konzultacím s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, opustí Rusko zřejmě již o víkendu. Povolání velvyslance ke konzultacím je v diplomacii považováno za formu protestu.

Ruský ministr zahraničí obvinil Londýn z tlaku na členské státy Unie

Rusko v pátek uvedlo, že s politováním přijalo záměr EU povolat ke konzultacím svého unijního velvyslance v Moskvě. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pak v reakci na předpokládaný společný postup EU obvinil Londýn, že své spojence tlačí ke konfrontaci s Moskvou a že každá země by měla o působení svých diplomatů rozhodovat sama.

Moskva spojování s kauzou Skripal odmítá, v minulých dnech ruští činitelé naopak v souvislosti s možným původem použité nervové látky novičok (nováček) hovořili také o Česku či Slovensku. Babiš tyto výroky označil za lež, což zopakoval i po čtvrteční schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.