Lidovky.cz

Chtěla být s kojencem i v noci, lékař zavolal policii. Právo je na straně matky, tvrdí advokátka

Česko

  5:00
PRAHA - Za jakých okolností může rodič zůstat u nemocničního lůžka se svým dítětem? Tuto otázku řeší veřejnost od soboty, kdy se zmedializoval spor matky pětitýdenního miminka a lékařů v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Matka mluví s policií. foto: Facebook - Petra Aiša Rebelka

Na Jednotce intenzivní péče v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem hospitalizovali pětitýdenní miminko. Matka chtěla se synem zůstat v nemocnici i přes noc, což se ale nelíbilo lékařskému personálu.

Přítomnost dvou lidí

Vzhledem k tomu, že matku doprovázela na pokoj kamarádka, která na celý případ upozornila, se na sociálních sítích objevila otázka, jestli právě toto nemohlo nemocnici vadit. Zákon podle advokátky Zuzany Candiglioty však hovoří jasně:

„Ze zákona není počet osob u dítěte omezen, pouze je třeba dodržovat stejné hygienické standardy jako personál – například nošení roušky, použití dezinfekce. Právo také počítá s pozicí spotřebitele a poskytovatele péče, který je silnější. Matka je tu v pozici zranitelnějšího spotřebitele – dítě má zdravotní problémy, nemá tolik informací, je v cizím prostředí.“

Zatímco matka tvrdí, že její přítomnost dítěti pomáhá, i proto, že je v šestinedělí a je kojené, že lékařům ani ostatním pacientům nepřekáží a že má na pobyt u dítěte právo. Lékaři na oddělení mají opačný názor: říkají, že matka překáží chodu oddělení, ruší klid pacientů a je pro ně hrozbou.   

Spor se v sobotu vyhrotil natolik, že lékař zavolal policii. Ta se po diskusi s matkou ovšem postavila na její stranu, takže mohla v nemocnici zůstat.     

Podle advokátky Zuzany Candiglioty z Ligy lidských práv, kterou oslovil server Lidovky.cz, však doktor porušil matčino právo na nepřetržitý kontakt s dítětem.

Advokátka Zuzana Candigliota, zabývající se lidským právem ve zdravotnictví, na dotaz serveru Lidovky.cz uvedla, že doktor porušil matčino právo na nepřetržitý kontakt s dítětem a že právo rodiče nebo zákonného zástupce na nepřetržitý kontakt s dítětem vyplývá ze zákona o zdravotních službách. „Nejvíce to nabývá na významu u malých dětí a kojenců, kdy je pro ně mateřské mléko nejvhodnější z hlediska výživy i prevence nemocí. Novorozenec nemůže vyjádřit svůj názor a proto se s ohledem na to, co je pro něj nejlepší, přihlíží k názoru rodičů,“ podotkla Candigliota. „Lékař je placen z našich daní, je poskytovatel služeb. Dítě má v nemocnici právo na nepřetržitý kontakt s rodičem,“ zdůraznila.

Nemocnice v oficiálním prohlášení, které zveřejnila v pondělí, uvádí, že zdravotnické zařízení má zákonné právo omezit nepřetržitou přítomnost rodičů, pokud by narušila poskytnutí zdravotních služeb, což se podle nemocnice stalo.

Podle přednosty dětské kliniky ústecké nemocnice Jaroslava Škvora matka narušila poskytnutí zdravotnických služeb hned v několika bodech. „Jednak svým záměrem přespat na přineseném lehátku na zemi vedle lůžka na JIRP (Jednotka intenzivní a resuscitační péče). To brání volnému přístupu personálu k dítěti, přístrojům kolem i ostatním pacientům na přístrojích. Je nutné vzít do úvahy i hygienicko-epidemiologické důvody. Dále rušením klidu ostatních pacientů JIRP. Nespolupracující osoba s personálem JIRP je pro řádný a efektivní chod JIRP a tudíž i pro ostatní dětské pacienty nebezpečnou hrozbou,“ sdělil Škvor serveru Lidovky.cz. 

„Matka požadovala pouze jednu možnost, tj. přespání na vlastním přineseném lehátku – karimatce na zemi vedle dítěte na JIRP. O jiných možnostech s ní nebylo možné hovořit a ani se o ně nezajímala. V denní době měla možnost být nepřetržitě na nemocniční židli při dítěti,“ podotkl přednosta Škvor.

Lékařům navíc vadí medializace případu, o což se postarala matčina známá Petra Langová, která na sociální síti zveřejnila video ze „zásahu“ policie v nemocnici i audio nahrávku, na níž lékař mimo jiné matce říká, že doporučení Světové zdravotnické organizace WHO o prospěšnosti a důležitosti kojení se týká Afriky.

Zveřejněná nahrávka dialogu doktor - matka.

„Vy běžte pryč a umožněte nám soustředit se na malýho,“ říká dále na nahrávce na adresu matky sloužící doktor. Argumentuje tím, že matka narušuje provoz oddělení a nemůže na Jednotce intenzivní péče u dítěte přespat na podlaze, karimatce ani na přistýlce.

Následně obě přítomné ženy varuje, že na ně zavolá policii. Matka s doktorem mezitím v klidu debatuje o tom, že přespí na chodbě a že je proti tomu, aby bylo její dítě krmeno sunarem. Doktor s ní nesouhlasí a možnost přespání jí nabízí pouze mimo oddělení. Nakonec se obě strany domluví, že je třeba zmíněná policejní asistence.

Zásah policie.

Advokátka Candigliota připomíná, že v roce 1990 došlo k podepsání úmluvy o právech dítěte, která zmiňuje, že všechny činnosti rodiny, soukromých nebo veřejných subjektů a státní správy vůči dítěti musí být v nejlepším zájmu dítěte.

Přednosta dětské kliniky Škvor upozornil, že videozáznamy, publikované na Facebooku, nebyly získány se souhlasem personálu a byly pořízeny s cílem diskreditovat pracoviště i jednotlivé pracovníky zdravotnického zařízení.

„Pokud někdo pořizuje nahrávku k ochraně svých práv, tak na to má právo, pouze nesmí nahrávku zneužít, což se v tomto případě nestalo,“ reagovala advokátka Candigliota.

Podle Candiglioty by mohla být za protiprávní jednání považována situace, kdy by rodič poškozoval zařízení nemocnice, snažil se odpojit dítě od přístrojů, bránil poskytování péče dítěti, kouřil v prostorách nemocnice nebo měl podobné „excesy.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.