Lidovky.cz

Zemana a novičok by měla řešit Bezpečnostní rada státu, řekli zástupci ANO a ČSSD. Babiš je proti

Česko

  14:11aktualizováno  19:18
PRAHA/PLZEŇ - Svolávat Bezpečnostní radu státu kvůli záležitostem kolem látky novičok v Česku a výrokům prezidenta Miloše Zemana není potřeba, míní premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). V pondělí se sejde se šéfy Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství. Babiš to řekl v neděli při Slavnostech svobody v Plzni.

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Přitom v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize se místopředsedové ANO a ČSSD Petr Vokřál a Martin Netolický shodli, že záležitostí kolem látky novičok v Česku, údajně rozdílných zpráv tajných služeb a výroků prezidenta Miloše Zemana by se měla zabývat Bezpečnostní rada státu. Podle Netolického by se měla vládní bezpečnostní rada sejít za za přítomnosti prezidenta a věc si vysvětlit. 

Babiš: Bezpečnostní rada kvůli věcem kolem novičoku není potřeba

Zeman ve čtvrtek uvedl, že se v Česku jed novičok v malém množství vyráběl a testoval. Ministerstva obrany a zahraničí následně oznámila, že látky tohoto typu se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Z laboratoří uniknout nemohly. Konkrétní látka, kterou byl otráven ve Velké Británii ruský dvojitý agent Sergej Skripal, se v Česku podle úřadů netestovala.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběla nervově paralytická látka A230, kterou označil za novičok. Civilní rozvědka BIS podle Zemana dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Prezident řekl, že se přiklání k názoru vojenských zpravodajců. Babiš v pátek reagoval, že bude chtít od tajných služeb podrobnější informace. Je podle něj překvapující, že se ve vyjádřeních o přítomnosti novičoku v Česku rozcházejí. „Zítra (v pondělí) mám schůzku s ředitelem BIS a Vojenského zpravodajství, kde se o tom budeme bavit,“ řekl v neděli premiér v Plzni.

Pozornost vzbudil Zemanův výrok, že se v Česku novičok vyráběl a testoval

Pozornost vzbudil čtvrteční Zemanův výrok, že se v Česku jed novičok v malém množství vyráběl a testoval. Ministerstva obrany a zahraničí následně uvedla, že látky tohoto typu se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Z laboratoří uniknout nemohly. Konkrétní látka, kterou byl otráven ve Velké Británii ruský dvojitý agent Sergej Skripal, se v Česku podle úřadů netestovala.

Bezpečnostní rada vlády

- Orgán vlády, který se zabývá bezpečností České republiky.

- Předsedou rady je premiér v demisi Andrej Babiš, místopředsedou Martin Stropnický.

- Dále v radě zasedají vybraní členové vlády.

- Rada připravuje pro vládu návrhy s cílem zajistit bezpečnost státu.

- Bezpečnostní rady státu se může na vlastní žádost zúčastnit prezident.

Vokřál pokládá za zarážející údajnou rozdílnost zpráv Vojenského zpravodajství a Bezpečnostní informační služby, na něž se prezident odvolával. „Z toho můžou vyplývat prohlášení, která nás nestaví do nejlepšího světla,“ řekl. Netolický soudí, že vše nahrává ruské propagandě, a Česko je „za šašky“. „Pan prezident se chová jako neřízená střela,“ prohlásil další z účastníků debaty, poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Vokřál i Ferjenčík soudí, že věcí by se měla zabývat Sněmovna. Veřejnost by podle místopředsedy ANO měla dostat ujištění, jaké látky se v Česku testovaly a jak se s nimi zacházelo. „My jako poslanci potřebujeme ověřit, zda si prezident nevymýšlí, zjistit, jak to skutečně je,“ uvedl Ferjenčík. Je možné, že se věcí bude zabývat už příští týden zahraniční výbor. Netolický míní, že by se měli scházet prezident, premiér a ministři obrany a zahraničí a ke konzultacím postojů.

Vtažení Česka do příběhu s novičokem může podle informací České televize souviset s předsednictvím Česka v Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), které začíná příští týden a bude například řešit údajné použití chemických zbraní v Sýrii. Pro Ferjenčíka je taková informace novinkou, Vokřál by prý chtěl věřit, že jde o náhodu. Netolický na dané téma spekulovat nechtěl. Konstrukce se podle něho sice nabízí, doufá ale, že se nepotvrdí.

Zeman ve čtvrtek řekl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběla nervově paralytická látka A230, kterou označil za novičok. Civilní Bezpečnostní informační služba (BIS) podle Zemana dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Zeman řekl, že se přiklání k názoru vojenských zpravodajců. Rusko Zemanovy výroky uvítalo, podle něj prezidentova slova vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.