Lidovky.cz

Jihomoravský kraj zachová dotace festivalu Divadelní svět, nesmí však jít na kontroverzní hru o Ježíšovi

Česko

  10:55aktualizováno  11:00
Jihomoravský kraj chce zachovat dotaci milion Kč na festival Divadelní svět. Peníze ale nesmí jít na dvě festivalové hry, které vzbudily kontroverze, tedy inscenaci Naše násilí, vaše násilí a hru Prokletí.

Součástí květnového festivalu Divadelní svět Brno má být i divadelní hra Naše násilí je vaše násilí. foto: festival Divadelní svět Brno

Mluvčí kraje Monika Brindzáková v pondělí řekla, že hejtman Bohumil Šimek (ANO) doporučí radě festival podpořit vyjma dvou kontroverzních her. Částku, o kterou by se dotace snížila, zatím neuvedla. Bez vynětí podpory dvěma hrám by nemusela dotace festivalu projít.

Slušné lidi vede exsládkovec. Podle vnitra jde o extremisty, kterým kvůli financování hrozí konec

Dotace se zřejmě nebude smět vztahovat hru Naše násilí a vaše násilí, ve které herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku nebo herečka vytahuje z přirození českou vlajku. Dále ani na hru Prokletí, ve které se například objeví socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem, ale také v ní herečka motorovou pilou porazí kříž.

„V žádném případě se nejedná o cenzuru. Nic nezakazujeme ani nedoporučujeme, ale vzhledem k hospodaření s veřejnými prostředky bychom rádi podporovali projekty, které nerozdělují společnost nebo nevyvolávají negativní emoce. Jinak se koncept festivalu jeví jako dobrý, ty dvě hry to ale nesplňují,“ objasnil Šimek.

Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser řekl, že náklady na obě představení se u každého pohybují v jednotkách stovek tisíc korun. „Pokud s nimi mají zastupitelé kraje problém, nebude pro nás nic složitého je vyúčtovat z grantu ministerstva kultury, které nám dalo dva miliony korun,“ uvedl Glaser. Peníze z kraje by tak divadlo použilo na jiné hry festivalu, takže by se peníze krátit nemusely. Glaser doufá, že kraj výši slíbené podpory dodrží. 

Milionovou podporu festivalu jako celku by nedali oslovení zástupci většiny politických stran z koalice i pozice vyjma klubu Zelených s Piráty. Hlasování by nepodpořili hejtmanovi náměstci Roman Hanák, Marek Šlapal (oba ČSSD) ani náměstkyně Taťána Malá (ANO) nebo opoziční Roman Celý (KDU-ČSL), Jiří Crha (ODS) a Jan Hrnčíř (SPD). Šlapal by stejně jako Malá festival podpořil za předpokladu vynětí obou her. „Ať se hrají, pokud najdou publikum, ale za soukromé zdroje. Svoboda umění musí unést svobodu kritiky,“ uvedl Šlapal. „Necítím se být oprávněná jako cenzor, ale hanobení státního symbolu mi přijde za hranou,“ uvedla Malá.

Obdobně mluví i bývalý hejtman Michal Hašek (ČSSD), který počin s vlajkou nazval jako hanobení. Dotaci celému festivalu by nepodpořil, po vynětí her ruku zvedne. Stejný krok udělá i Crha z ODS. Naopak podporu festivalu s hrami nebo bez nich nevyjádří podle Hrnčíře SPD.

Obě inscenace režíruje chorvatský režisér Oliver Frljič. Prokletí se dotýká témat jako zneužívání dětí kněžími, umělé přerušení těhotenství nebo postavení žen ve společnosti. Čtvrteční představení se pokusila narušit skupina z radikálně pravicového hnutí Slušní lidé, která se snažila dostat do zamčeného sálu.

Naše násilí a Vaše násilí přináší pohled na Evropu překvapenou migrační krizí a nahlížení na oběti terorismu v Evropě a na Blízkém východě. Proti sobotnímu představení protestovalo několik skupin, členové Slušných lidí přerušili představení vstupem na jeviště. Musela to řešit policie.

Inscenace Naše násilí a vaše násilí zobrazuje Ježíše, znásilňujícího muslimku.
Zobrazování znásilnění v divadle je pro aktivisty naprosto nepřípustné.

Předpokládaný rozpočet festivalu je 11 až 12 milionů korun, řekl už dříve finanční ředitel Národního divadla Brno Martin Gerych. Podle něj příspěvek kraje už figuruje v rozpočtových plánech akce. Jeho nezískání by se promítlo v ekonomickém výsledku. Záleží ale také na tržbách a dalších vlivech. Ztrátu by primárně neslo divadlo jako pořadatel, sekundárně město Brno jako jeho zřizovatel.

Policie se před hrou sešla s vedením divadla

Brněnští policisté se před uvedením kontroverzní hry, kterou v sobotu v divadle Husa na provázku narušili radikálové, sešli s vedením divadla a společně nastavili mantinely, jak řešit případné divácké protesty. Na policejním webu to uvedl mluvčí Pavel Šváb. Reagoval tak na kritiku vedení divadla, podle kterého byl policejní postup liknavý. Radikálové v sobotu vtrhli na jeviště a bránili hercům v produkci. Šváb poukázal na to, že v divadle podle oznámení ale nebyl ničen majetek ani napadáni lidé.

"Proběhlo několik schůzek s vedením divadla, které si bylo vědomo kontroverznosti představení i toho, kdo si na něj pořídil vstupenky. Po zkušenosti ze čtvrtečního představení byly nastaveny jasné mantinely, jak se mají případné divácké protesty řešit," uvedl Šváb. "V divadle podle oznámení nedocházelo k ničení majetku ani napadání osob. V momentě, kdy zástupce pořadatelské služby deklaroval, že nejsou schopni protestující zvládnout, policisté z antikonfliktního týmu věc vyřešili," doplnil.

Podle Švába byli ale policisté připravení v blízkosti divadla a neměli informace o násilném jednání. Uvnitř byla bezpečnostní služba, kterou zajistili pořadatelé.

Po výzvě se policistům dodatečně přihlásila herečka, která uvedla, že došlo k jejímu kontaktu s jednou z protestujících divaček. "Neutrpěla při něm žádná zranění a věc by bez naší výzvy ani nehodlala řešit. Tuto dodatečně oznámenou záležitost kvalifikujeme jako přestupek proti občanskému soužití," uvedl mluvčí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.