Lidovky.cz

Po divoké debatě ve sněmovně může Česko posílit některé vojenské mise a letecky chránit Pobaltí

Česko

  11:14aktualizováno  12:22
PRAHA - Česko bude moci posílit své vojenské mise v Iráku, Afghánistánu a v Mali. Bude také moci vyslat letectvo na ochranu vzdušného prostoru pobaltských států. Plán vlády ANO v demisi v pátek hladce schválila sněmovna, byť až po místy bouřlivé debatě. Senátoři s návrhem souhlasili již dříve.

Čeští vojáci z rekonstručního týmu v Lógaru. foto: Lidové noviny

Pro plán zvedlo ruku 140 ze 170 přítomných poslanců. Proti jich hlasovalo 29, a to z SPD Tomia Okamury a KSČM. Občanským demokratům se před tím nepodařilo prosadit oddělené hlasování o jednotlivých misích nebo o jejich blocích. Prosazovali, aby byly dnes schváleny jen mise v Pobaltí a v Afghánistánu. O ostatních chtěli hlasovat až potom, co vznikne kabinet s důvěrou.

Česko by mělo ještě letos vyslat do Iráku, Afghánistánu a Mali až o 275 vojáků víc. Příští dva roky by se armáda měla podílet na stejných misích jako nyní. Ve druhé polovině roku 2019 by navíc měli vojáci střežit vzdušný prostor nad Pobaltím, a to v počtu do 95 příslušníků. Posílené zahraniční operace vyjdou podle odhadu ministerstvo obrany na 2,1 až 2,4 miliardy korun ročně.

Současný mandát umožňuje, aby se zahraničních misí účastnilo až 806 českých vojáků. Vedle Afghánistánu, Mali a Iráku působí třeba na Golanech, Sinaji nebo v Kosovu. Podle návrhu by se jejich počet měl ještě letos zvýšit na 1081 a příští rok na 1191. V roce 2020 by v misích mohlo působit až 1096 českých vojáků.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se při páteční sněmovní debatě o plánu zahraničních misí české armády ohradil proti výtkám, že návrh působení vojáků v cizině předkládá vláda bez důvěry. Podle předsedy ODS Petra Fialy se ale nedohodli s hnutím ANO na odděleném hlasování o jednotlivých misích.

Právě poslanci ODS trvají na tom, že návrh zahraničního působení vojáků by vláda v demisi neměla předkládat. Fiala zopakoval, že takový kabinet by měl jen „svítit a topit“. Zároveň ale zdůraznil, že ODS všechny mise podporuje bez ohledu na to, zda jsou občanští demokraté v koalici, nebo v opozici. „Neklademe si podmínky a neděláme žádný nátlak,“ řekl.

ODS podle Fialy hnutí ANO neúspěšně navrhovala, aby se nyní schvalovaly jen neodkladné mise v Afghánistánu a v Pobaltí, ostatní by se odložily. I návrh jako celek však ODS podpoří. „Ctíme spojenecké závazky,“ uvedl Fiala, podle něhož jde o státotvorné stanovisko.

„Styďte se,“ vzkázal Kalousek

Na Fialova slova reagoval Babiš. „Mluvili jsme s kůrovcem a potvrdil nám, že když budeme mít důvěru, přestane požírat naše lesy,“ řekl. Jeho slova vzbudila nevoli pravicové opozice. „Je mi za vás hanba,“ řekl předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. „Styďte se,“ vzkázal Babišovi předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Babišovo vystoupení označil za zpupnost. „Je to vaše osoba, vaše trestní stíhání, kvůli kterému tady ještě nemáme vládu s důvěrou,“ prohlásil.

Babiš nabádal ke schválení misí jako celku. Pozastavil se nad tím, že poslanci podle něho nedebatují o nich, ale o vládě v demisi. „V porovnání s vámi jsou komunisté demokraty,“ vzkázal mu Bartošek.

Rovněž TOP 09 vadilo, že návrh dala vláda v demisi, nyní ale tato strana změnila názor. Karel Schwarzenberg (TOP 09) podotkl, že ač mu jde kabinet „na nervy“, každá vojenská akce dopadne podle toho, jak byla připravena, a armáda může chystat jen schválené akce. Pro mise chtějí hlasovat i poslanci KDU-ČSL a značná většina pirátských poslanců.

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) soudí, že návrh misí Fialovým slovům o svícení a topení odpovídají. „Mise, které máme předloženy, jsou pokračováním politiky, která se tu dělala čtyři roky. Není to nová debata,“ uvedl.

Proti misím dlouhodobě vystupují KSČM a SPD. Podle předsedy komunistických poslanců Pavla Kováčika je třeba ctít závazky, které byly učiněny v souladu s rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN, s ostatními má KSČM problém. Je ale podle něho „připravena věcně diskutovat“ například o Afghánistánu.

Až o 275 více českých vojáků do zahraničí

Česko by mělo ještě letos vyslat podle navrhovaného plánu do Iráku, Afghánistánu a Mali až o 275 vojáků víc. Příští dva roky by se armáda měla podílet na stejných misích jako nyní. Ve druhé polovině roku 2019 by navíc měli vojáci střežit vzdušný prostor nad Pobaltím, a to v počtu do 95 příslušníků.

Současný mandát umožňuje, aby se zahraničních misí účastnilo až 806 českých vojáků. Vedle Afghánistánu, Mali a Iráku působí třeba na Golanech, Sinaji nebo v Kosovu. Podle návrhu by se jejich počet měl ještě letos zvýšit na 1081 a příští rok na 1191. V roce 2020 by v misích mohlo působit až 1096 českých vojáků.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.