Lidovky.cz

VIDEO: Temelínské chladicí věže ožily. Obří lidské oči hleděly do krajiny

Česko

  12:07
PRAHA - Mrkání víčky, pohyby zorničkami i upřený pohled. Dvě z chladících věží jaderné elektrárny Temelín ve středu večer na několik minut ožily. Promítaly se na nich oči umělce Milana Caise, které shlížely do okolní krajiny. Patrně největší videomapping v historii Česka si nenechaly ujít stovky lidí.

Lidské oči na jaderné elektrárně Temelín. foto: David Peltán, MAFRA

Projekce na chladících věžích temelínské elektrárny začala dvacet minut před desátou hodinou večerní. Na stěnách železobetonových gigantů se nejprve objevil čas, jenž o pět minut později nahradily dvě obrovské lidské oči. Ty působily po soumraku, kdy se věže postupně ztrácely, jako by se vznášely ve tmě.

Videomapping je novodobým ohňostrojem, je zábavný, říká umělec

Rozměr jednoho oka byl přibližně 30 metrů na výšku a 80 metrů na šířku, přičemž se obě promítaly ve výšce 130 metrů. Projektory byly umístěny ve vzdálenosti dvě stě metrů. Obří lidské oči tak díky tomu bylo možné vidět ze širokého okolí.

„Je to největší videomapping v historii Česka,“ uvedl autor nápadu Michal Tapák. „Jsem rád, že jsme mohli na několik hodin oživit největší industriální sochy v jihočeské krajině. Jeden z nejstřeženějších objektů v zemi ožil kreativitou a iracionálnem,“ dodal.

Oči, které se na věžích elektrárny objevily, patřily vizuálnímu umělci a zakladateli kapely Tata Bojs Milanu Caisovi. „Za léta zkoušení už vím, že menší pohyby zorniček jsou lepší. Stačí mi upřený pohled a sem tam mrknout. Na betonovém monstru to působí nesmírně magicky,“ komentoval dílo Cais.

K osvícení dvou chladicích věží použili umělci čtyři projektory. Každý váží 250 kilogramů a má elektrický příkon 8 kW. „Světelný výkon každého je 40 tisíc ANSI lumenů. Jde o nejsilnější projektory, které jsou v současnosti na trhu dostupné,“ představil techniku Roman Dušek z Vision Factory.

Videoprojekce Velký noční hlídač na jaderné elektrárně Temelín.
Chladící věže temelínské elektrárny ožily díky očím umělce Milana Caise.

S netradiční akcí bylo spokojeno rovněž vedení elekrárny. „Pro Temelín to byla hodně povedená premiéra. Věřím, že v dohledné době se podobného projektu dočkají i v Dukovanech,“ neskrýval radost Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti ČEZ.

Projekci, která byla součástí výstavy Umění ve světě, sledovaly v okolí elektrárny stovky lidí. Chladicí věže elektrárny Temelín jsou nejvyšší v Česku. Měří 155 metrů a každá obsahuje více než milion metrů kubických vzduchu. Průměr na patě věže je 130 metrů, v koruně 82 metrů. O dvacet metrů menší je pak průměr nejužšího místa v pase věže. Proměnlivá je i tloušťka stěny, která se pohybuje od 18 do 90 centimetrů. Plocha pláště o velikosti více než 80 tisíc metrů čtverečních odpovídá osmi budějovickým náměstím. Stabilitu věže zajišťuje nejen tvar rotačního hyberboloidu, železobetonový plášť věže, ale také 112 sloupků, na kterých je věž postavena.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.