Lidovky.cz

ČSSD si odhlasovala vstup do vlády s Babišem. Trvá na kandidatuře Pocheho

Česko

  8:05aktualizováno  17:55
PRAHA - Sociální demokraté si v celostranickém referendu odhlasovali vstup do vlády s hnutím ANO za podpory komunistů. Hlasování se zúčastnilo 64,74 procenta členů. Pro bylo 58,53 procenta, proti se vyslovilo 40,20 procenta hlasujících. „Pokud vláda dostane důvěru, myslím si, že může být úspěšná. Předpokládám, že se zítra (v sobotu) setkám s Janem Hamáčkem a v neděli odnesu prezidentovi seznam ministrů,“ reagoval na výsledky referenda v České televizi Babiš. O důvěru chce požádat 11. července.

Vyhlášení výsledků vnitrostranického referenda o vstupu ČSSD do vlády. foto: MICHAL ŠULA MAFRA

Ve vládě musíme být spidermany, se Zemanem nesmíme mít konflikt, varuje Foldyna

Předseda ČSSD Jan Hamáček na pátečním odpoledním jednání předsednictva sociální demokracie oficiálně oznámil výsledky referenda, ve kterém straníci v uplynulých týdnech rozhodovali, zda vstoupit do vlády s hnutím ANO. Do hlasování se zapojilo 11 404 lidí, což jsou necelé dvě třetiny členů.  O vládě budou jednat i komunisté, kteří by měli kabinet případně tolerovat.

Hamáček v sobotu předloží Babišovi návrh pěti jmen ministrů za ČSSD, které dříve schválila strana. Trvá tak i na europoslanci Miroslavu Pochem, kterého odmítá prezident Miloš Zeman. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v pátek na Twitteru zopakoval, že je pro prezidenta Poche nepřijatelný.

15.června 2018 v 17:39, příspěvek archivován: 15.června 2018 v 17:55

Zopakujme si zásadní důvody. M. Poche je odpůrce národního státu, podpořil migrační kvóty a útočí na Stát Izrael a prezidenta USA. Absolutně nepřijatelný!

Rozhodnutí ČSSD podpořil na svém Twitteru místopředseda ČSSD Jiří Zimola. 

15.června 2018 v 16:40, příspěvek archivován: 15.června 2018 v 17:00

Za výsledek referenda děkuji stranické základně. Svou účastí prokázala, že jí na dění ve straně záleží. Také se ukázala síla odpůrců vstupu do vlády, která zjevně není velká. Teď nás čeká to nejtěžší: den za dnem dokazovat voličům, že má smysl nás nadále volit.

Účastí v referendu podle něj stranická základna dokázala, že jí na dění ve straně záleží. Předseda ODS Petr Fiala vyjádřil, že výsledek referenda pro něj není překvapením. Novou vládu neoznačil za partnera, ale soupeře.

15.června 2018 v 16:39, příspěvek archivován: 15.června 2018 v 16:54

Výsledek referenda není překvapením. Vedení ČSSD udělalo vše pro to, aby přesvědčilo členskou základnu, aby pod patronátem Miloše Zemana vznikla polokomunistická vláda ANO, ČSSD a KSČM. Takováto vláda nebude pro ODS partnerem, ale soupeřem.

Hamáček novinářům řekl, že jeho vedení dostalo za úkol dojednat alternativu a předložilo ji členské základně. „Členové ji přijali,“ prohlásil. Rozhodnutím v referendu podle něj musí skončit diskuse a spory ve straně. „Teď máme jasno, musíme se soustředit, abychom přispěli k sestavení stabilní vlády a tam prosazovali, co se nám podařilo vyjednat,“ uvedl. Odmítl, aby stranu opouštěli členové, kteří byli v hlasování v menšině.

Místopředseda Roman Onderka novinářům řekl, že byl k vzniku vlády pesimistický a jeho kraj se pro vstup do vlády nevyslovil. „Na jižní Moravě jsme pesimističtější, členové většinově hlasovali proti. Jsem ale bytostný demokrat a budu respektovat názor většiny a tak se zachovají i poslanci,“ uvedl. Podobně se vyjádřil i Jaroslav Foldyna z Ústeckého kraje.

Zeman Pocheho odmítá

Situaci ovšem ještě může zkomplikovat fakt, že prezident Miloš Zeman odmítá zmíněného Miroslava Pocheho, který by se měl podle představ ČSSD stát ministrem zahraničí. Poche při tom patří podle MF DNES k důležitým podporovatelům šéfa ČSSD Hamáčka a roli hrál i v přesvědčování straníků, aby podpořili vládu s Babišem.

Opozice komentuje rozhodnutí ČSSD. Vláda nebude partnerem, ale soupeřem, míní Fiala

Šéf hnutí ANO půjde za prezidentem v neděli do Lán, kam by měl přinést jména ministrů. Zda v seznamu bude i Pocheho jméno, on sám nekomentuje. Jisté je, že do střetu s prezidentem Zemanem se Babišovi nechce.

Výsledky vnitrostranického referenda o vstupu ČSSD do vlády s ANO
KrajProProti
Praha72,51 % 26,09 %
Středočeský kraj76,28 %22,32 % 
Jihočeský kraj61,73 %36,77 %
Plzeňský kraj38,23 %60,48 %
Karlovarský kraj 42,72 % 56,65 % 
Ústecký kraj36,40 %61,32 %
Liberecký kraj 64,49 %34,83 %
Královéhradecký kraj 43,91 %55,58 %
Pardubický kraj 51,98 %46,50 %
Vysočina76,53 %22,71 % 
Jihomoravský kraj46,31 %52,46 %
Olomoucký kraj 68,74 %30,44 % 
Moravskoslezský kraj 58,27 %40,43 %
Zlínský kraj 65,42 %33,75 %
Celkem58,53 %40,20 %

Pět ministerstev

Vedení ČSSD se v referendu v téměř 1100 místních organizacích ptalo, zda členové souhlasí se vstupem do vlády za podmínek z návrhů koaliční smlouvy a programového prohlášení. Hamáček by měl rozhodnutí vyhlásit v přímém přenosu v závěru jednání předsednictva, které bude nejprve vyřizovat další agendu. Strana obsadí podle dohody s ANO pět ministerstev.

Výkonný výbor KSČM, která by měla případné vládě pomoci ve sněmovně při hlasování o důvěře, se sejde v pátek ráno. Komunisté by mohli probírat smlouvu o toleranci kabinetu, o které jednají s ANO. Dříve své podmínky pro podporu menšinového kabinetu shrnuli do sedmi programových požadavků. Týkají se například prosazení zákona o obecném referendu, zvyšování minimální mzdy, zdanění církevních restitucí či valorizace důchodů.

O nové vládě vyjednává Andrej Babiš už skoro pět měsíců

24. ledna - Babiš, jehož menšinový kabinet nezískal důvěru, předal prezidentovi demisi. Ten ji přijal a zároveň Babiše pověřil jednáním o sestavení nové vlády. Vedení ANO už dříve rozhodlo, že Babiš je jeho jediný kandidát na premiéra.

- ANO zahájilo jednání o sestavení vlády již v půlce ledna. Zástupci ANO se sešli s ČSSD, jednali také s SPD, KSČM, ODS a KDU-ČSL. Občanští demokraté spolupráci odmítli, lidovci ji stejně jako ČSSD podmínili tím, že ve vládě nebude trestně stíhaná osoba (Babiš je trestně stíhán kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo). Piráti řekli, že nevidí možnost, aby do druhého Babišova kabinetu šli nebo ho podpořili.

27. ledna - Prezident Zeman, který ve volbě obhájil funkci hlavy státu, řekl, že jeho zvolení znamená, že nebude "vydírat" Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády.

7. února - Předseda SPD Tomio Okamura po jednání s ANO řekl, že experti obou hnutí rozpracují tři desítky priorit, které chce SPD prosadit přes vládu skládanou Babišem. Při podpoře od SPD a KSČM by to měl být podle ANO kabinet odborníků.

15. února - Celostátní výbor Starostů a nezávislých (STAN) odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Chtělo tak zabránit podílu KSČM a hnutí SPD na vládě. Přes určité programové shody ale tuto cestu zavřela podmínka STAN, že v kabinetu nebude trestně stíhaná osoba.

18. února - Sjezd ČSSD zvolil předsedou Jana Hamáčka a prvním místopředsedou Jiřího Zimolu a pověřil nové vedení jednáním o vládě. Kabinet se podle sjezdu nesmí opírat o hlasy SPD.

21. února - Babiš po jednání s novým vedením ČSSD řekl, že kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM je nyní "jedinou variantou na stole". Předseda ODS Petr Fiala, s nímž Babiš také jednal, vládu s ANO i toleranci menšinové vlády ANO opět odmítl.

6. března - Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že rozhodnutí, zda by komunisté mohli tolerovat vládu ANO, je na vážkách. Vyjádřil se tak po rezignaci Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pro jeho odvolání se vyslovil premiér Babiš.

16. března - Výkonný výbor KSČM doporučil pokračovat v jednání s ANO a podpořit vznik nové Babišovy vlády, ať už ji složí pouze ANO, nebo i s účastí ČSSD, a pak ji tolerovat.

29. března - Hamáček naznačil, že pokud ANO neustoupí od nominace trestně stíhaného Babiše, nebo nepřenechá ČSSD resort vnitra či financí, znamenalo by to konec jednání.

5. dubna - ANO oznámilo, že vyjednávání s ČSSD skončilo. Podle ANO ztroskotalo na požadavku sociálních demokratů získat ministerstvo vnitra. ČSSD krátce předtím odmítla koalici s ANO kvůli neochotě hnutí řešit problém s trestně stíhaným premiérem.

10. dubna - Zeman doporučil Babišovi, aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty.

11. dubna - Zástupci komunistů řekli Zemanovi, že jsou ochotni jednat o vládní spolupráci kromě ANO i s SPD.

12. dubna - Okamura a Zeman se shodli, že doufají ve vznik vlády v rámci spolupráce ANO, KSČM a SPD. Vedení ANO se rozhodlo obnovit vyjednávání s ČSSD.

20. dubna - ČSSD oznámila, že souhlasí s obnovením jednání o vládě s ANO. Hnutí nabídlo ČSSD pět ministerstev včetně vnitra.

23. dubna - ČSSD oznámila, že trvá na případné rezignaci prvoinstančně odsouzeného člena vlády. Babiš to znovu odmítl.

25. dubna - Senátoři ČSSD uvedli, že chtějí, aby sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v opozici. Šéf strany Hamáček řekl, že jejich razantním výrokům nerozumí.

- Zimola oznámil, že ČSSD chce do koaliční smlouvy s ANO začlenit podmínku, že po demisi všech pěti ministrů strany by musel do týdne rezignovat i premiér se zbytkem kabinetu.

28. dubna - Ústřední výkonný výbor ČSSD neodmítl další vyjednávání s ANO a s podporou KSČM. Schválil, že o účasti v koalici rozhodnou sociální demokraté v referendu.

7. května - Babiš a Hamáček dospěli k textu koaliční smlouvy, který je akceptovatelný pro sociální demokracii.

11. května - Celostátní výbor i poslanci ANO schválili návrh koaliční smlouvy s ČSSD a programového prohlášení vlády. Předsednictvo ČSSD vyhlásilo vnitrostranické referendum, které začalo 21. května.

23. května - Zeman řekl, že jmenuje Babiše znovu předsedou vlády bez ohledu na výsledek referenda ČSSD.

1. června - Poté, co Sněmovna i hlasy ANO schválila plán zahraničních misí armády, komunisté řekli, že jednání o podpoře vznikající menšinové vlády bude složitější.

4. června - Babiš řekl, že souhlasí se zdaněním náhrad za majetek, které církve nedostaly v restitucích. KSČM to označila za jednu z podmínek pro podporu menšinové vlády.

6. června - Zeman jmenoval Babiše podruhé premiérem.

14. června - Skončilo referendum v ČSSD.

15. června - Předseda ČSSD Jan Hamáček oznámil, že v referendu ČSSD bylo pro menšinovou koaliční spolupráci s hnutím ANO 58,53 procenta hlasujících, 40,20 procenta bylo proti.

- KSČM oznámila, že je ochotna zvážit toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, pokud programové prohlášení kabinetu bude obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů. Definitivní rozhodnutí bude na ústředním výboru KSČM, který se má sejít za 14 dní.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.