Lidovky.cz

Praha předala ocenění čtyřem lidem za záchranu topících se hledačů kešek

Česko

  15:40
PRAHA - Ve sále Staroměstské radnice ve středu převzala ocenění čtveřice lidí, která se podílela na záchraně dvou topících se hledačů takzvaných kešek, které v červnu zaskočil přívalový déšť v podzemní části Motolského potoka. Za hlavní město ocenění předala náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Oceněni byli trenérka veslařů Martina Součková, člen posádky lodi Europé Radovan Stráský a kapitáni lodí Europé a Andante Jan Svatoň a Milan Helvig.

Martina Součková, Milan Helvig, Jan Svatoň a Radovan Stránský převzali ocenění za záchranu topících se hledačů kešek. foto: ČTK

Náměstkyně Kislingerová čtveřici poděkovala za nebojácnost a připravenost obětovat vlastní bezpeční pro záchranu jiných. „Patří jim velký dík za jejich odvahu a za jejich nasazení,“ uvedla při předání medailí za mimořádné nasazení.

Čtyři příznivce geocachingu zastihla v sobotu 9. června prudká průtrž ve stoce u Motolského potoka. Jednu ženu a jednoho muže voda vyplavila do řeky, kde je zachránili lidé z posádek okolo plujících lodí a Součková s katamaránem. Druzí dva takové štěstí neměli. Tělo sedmadvacetileté ženy bylo nalezeno ještě v sobotu večer, osmadvacetiletého muže na základě oznámení policisté našli až téměř o týden později u Slovanského ostrova.

Hledání kešek v podzemí Motolského potoka? Za deště je to sebevražda, říká ‚kačer‘

Hlavní roli v záchraně dvou přeživších měli bývalý námořník Stránský, který pro ně skočil do Vltavy, a veslařka Součková, která ze břehu vyrazila na pomoc s katamaránem. To vše při silném větru a nízké viditelnosti. K záchraně přispěli i kapitáni obou lodí, které se improvizované záchranné akce zúčastnily.

Stránský nejprve uviděl tonoucího muže, kterému hodil záchranný kruh. Dívka však byla příliš daleko, takže pro ni musel skočit.

Bývalý námořník, který podle svých slov šestkrát obeplul zeměkouli, má zkušenosti z podobných situací, ovšem ne na Vltavě. „Občas se stane, že někdo do vody spadne. Stává se to i kolegům, tak je normálně vytáhneme ven na břeh a jdou se usušit, ale nikdy jsem to na Vltavě nezažil až takhle, že bych pro někoho musel vyloženě skočit a plavat pro něj, ještě za takových podmínek,“ uvedl.

Poprvé se v podobné situaci ocitla i Součková. „Pro mě to bylo, že musím. Tím, že celý život trávím na vodě, tak první reakce byla, že je nenechám utopit,“ uvedla s tím, že obzvlášť za horšího počasí je utonutí otázkou momentu.

Geocaching, kterému se čtveřice mladých lidí věnovala, je hra na pomezí sportu a turistiky, kdy se v terénu hledají ukryté schránky pomocí satelitní navigace. V Česku si získala velkou oblibu. Letošní smrt dvou hráčů není první tragédie spojená s tímto koníčkem. V roce 2012 našli policisté mrtvého hráče v mostním pilíři v pražské Libni.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.