Lidovky.cz

Itálie požádala země EU o přijetí migrantů. Je to cesta do pekel, nepřijmeme je, reagoval Babiš

Česko

  10:40aktualizováno  17:07
PRAHA - Česká republika nebude přijímat žádné migranty, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) na otázku týkající se aktuální italské žádosti o pomoc s uprchlíky. Babiš trvá na tom, že přijímání migrantů se má řídit principem dobrovolnosti. O pomoc při rozdělení 450 lidí, kteří uvízli na moři, požádal státy EU italský premiér Giuseppe Conte. Podle Babiše Evropa musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje. Evropské státy si mezitím již začaly migranty rozebírat, Německo jich převezme 50.

Migranti na přeplněném člunu (Ilustrační foto) foto: Reuters

„Dostal jsem od premiéra Conteho spolu s ostatními premiéry EU kopii dopisu adresovanému předsedovi Evropské rady Tuskovi a Evropské komise Junckerovi, kde italský premiér žádá, aby se EU postarala o část ze 450 lidí, kteří jsou nyní na moři. Takový přístup je cesta do pekel,“ uvedl Babiš na svém twitterovém účtu.

15.července 2018 v 10:31, příspěvek archivován: 15.července 2018 v 10:58

Musíme pomoci migrantům v zemích, odkud přicházejí, mimo hranice Evropy, aby se na cestu vůbec nevydávali. Přijímat lidi není žádné řešení, naopak to ještě zvětšuje problém, který v Evropě máme.

„Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet,“ uvedl Babiš. „Přijímat lidi není žádné řešení, naopak to ještě zvětšuje problém, který v Evropě máme,“ dodal předseda vlády.

Dočasný ministr zahraničí  Jan Hamáček z ČSSD potvrdil, že vláda nevyhoví žádosti Itálie o přijetí uprchlíků z rybářské lodě. Česko chce pomoci jinak, nabízí experty a policisty, uvedl.

Přibližně 450 lidí bylo na palubě rybářské lodi, odkud je převzala plavidla unijní agentury Frontex a italské finanční stráže. Premiér Conte se pak obrátil na EU, aby situaci pomohla řešit. Babiš řekl, že kopii dopisu, který Conte adresoval předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi, dostali představitelé všech členských států. Na Conteho žádost již reagovaly Malta a Francie, které přislíbily, že přijmou po 50 lidech.

Německo a Itálie se dohodly, že s ohledem na současná jednání o intenzivnější bilaterální spolupráci v azylové oblasti je Německo v tomto případě ochotno přijmout 50 osob, uvedla v neděli podle agentury DPA v prohlášení vládní mluvčí.

15.července 2018 v 10:31, příspěvek archivován: 15.července 2018 v 10:59

Jediným řešením migrační krize je australský model, tedy nedopustit vylodění migrantů v Evropě a vracet lodě, odkud vypluly. Musíme vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a že Evropská unie je připravena nelegální migranty okamžitě vracet.

Česko nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo v sobotu ministerstvo zahraničí

Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo ministerstvo zahraničí na informace o globálnímu paktu k migraci, na jehož textu se v pátek shodla většina zemí OSN. České ministerstvo zahraničních věcí rovněž zdůraznilo, že dohoda, k níž mají kromě Američanů výhrady také Maďaři, není právně závazná a státy OSN zatím přijaly pouze návrh, k němuž se jednotlivé země vyjádří až v prosinci.

„ČR opakovaně vyjádřila, že je zásadní, aby tento text dostatečně řešil nelegální migraci, tj. zejména otázky návratu uprchlíků do země původu, boje proti pašerákům a problémy, které k nelegální migraci vedou. Vláda ČR nemůže a nebude dávat žádný souhlas s nelegální migrací,“ stojí v prohlášení.

Předseda protiimigrační SPD Tomio Okamura míní, že viníkem současných problémů není italská vláda, ale politika EU. Řešením je podle hnutí nulová tolerance migrace, což ale EU odmítá. „Premiér Babiš je oprávněně zděšen, jelikož ví, že bude muset nakonec poslouchat Berlín a Brusel. Je to cesta do pekla pro současnou EU, kterou Babiš poslouchá a brání,“ uvedl Okamura.

Podle předsedy opoziční KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je třeba společný postup a pravidla na národní i unijní úrovni, aby podobné situace vůbec nenastaly. „Itálii musíme pomoci, nikoli ovšem lít vodu do děravého sudu,“ napsal.

„V noci na sobotu byl v OSN připraven pouze návrh textu, který jednotlivé státy posoudí na svých národních úrovních a své stanovisko k němu vyjádří až na konferenci, která se bude konat v prosinci,“ uvedla diplomacie. „MZV zdůrazňuje, že tento text ze své povahy není právně závazný a ČR o tom, zda se k němu připojí, bude teprve jednat,“ doplnilo ministerstvo.

Státy OSN s výjimkou USA, které z vyjednávání odstoupily, se v noci na sobotu shodly na podobě globálního paktu o migraci. Cílem této nezávazné dohody je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi.

Podle experta Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Tomáše Jungwirtha může kompakt přispět k usměrnění migrace i bez podpory ze strany USA. „Globální kompakt pro migraci i bez účasti USA znamená první úspěšnou snahu o zakotvení rámce pro řízení migrace na světové úrovni,“ ohodnotil dokument. Klíčové podle něj bude, co na uzavření kompaktu naváže v dalších letech.

Maďarská diplomacie již oznámila, že Budapešť nesouhlasí s klíčovými body paktu a bude diskutovat o „možnosti odstoupení od dohody“. Dokument definuje migraci jako základní lidské právo a tím podle maďarského ministra lehkomyslně migraci propaguje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.