Lidovky.cz

Kdo je konkurzní správce H-Systemu Monsport? Advokát mocných politiků i podnikatelů

Česko

  6:00
PRAHA - Těžko si představit lukrativnější klientelu, než jakou za poslední tři desetiletí nashromáždil známý pražský advokát Josef Monsport. Správce konkurzní podstaty zkrachovalého H-Systemu zastupoval politiky i podnikatele.

Advokát Josef Monsport v roce 2011. foto: MAFRA

Ne vždy ale šedesátiletý právník hájil soukromé klienty. Už před rokem 1989 pracoval Monsport v komunistické justici jako prokurátor. Podílel se například na uvalení vazby na sedm členů Jazzové sekce. Po listopadu 1989 zakotvil v advokacii, nyní je partnerem v právní kanceláři Ištvánková, Monsport, Mráz.

„Je to erudovaný odborník“

Kolegové z branže vyzdvihují Monsportovu profesionalitu. „Z advokacie vím, že je na jednání vždy připraven. Považuji ho za erudovaného odborníka,“ řekl LN advokát Jaroslav Ortman. Příští měsíc budou oba zastupovat své klienty u jednoho ze soudů týkajících se Nemocnice Na Homolce. Ke sporu o konkurzní podstatu H-Systemu Ortman dodává, že Monsport má svázané ruce zákonem.

Zeman se kvůli H-Systemu v úterý sejde s předsedy Ústavního a Nejvyššího soudu

Kauza prominentní pražské nemocnice, v níž je stíhán bývalý ředitel Vladimír Dbalý, je pozoruhodná i tím, že se v ní angažovala Monsportova známá, městská žalobkyně Dagmar Máchová. Stejně jako Monsport působila za minulého režimu jako prokurátorka. Její práci v minulosti chválil, což v branži vyvolávalo i rozpaky. Máchová se totiž kvůli údajnému vynášení informací z policejních spisů ocitla v hledáčku policie v kauze Beretta. Předtím čelila podezření z účelového stíhání pražských politiků v případu Opencard.

Monsport však před třemi lety LN řekl: „Odborně je na dobré úrovni. Z novinových článků dovozuji, že se znelíbila některým lidem tím, že jde proti proudu. Třeba v kauze Opencard se jí vyčítá, že nepostihla politiky a zaměřila se jen na malé ryby. Jenže vždy je otázkou důkazů, co lze prokázat.“

Ministři před soudem

Péčí pražského advokáta procházeli klienti z řad politiků. Byl obhájcem Iva Svobody (ČSSD), ministra financí vlády Miloše Zemana, jenž jakožto první polistopadový politik skončil v letech 2005 až 2008 za mřížemi kvůli vytunelování společnosti Liberta.

Bude to bolet a šílená ostuda, ale nedám se, odmítá se vystěhovat zdrcená oběť H-Systemu

O poznání lépe dopadl o dekádu později bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS). Monsportova obhajoba byla úspěšná. Bartáka společně se zbrojařem Michalem Smržem justice zprostila všech obvinění, která se týkala údajného úplatku za to, že vyřeší problémy zatěžkávacích zkoušek terénních aut, která dodávala armádě společnost Tatra.

Ve službách magnátů

Současný konkurzní správce H-Systemu se zabýval i případy ekonomické kriminality. Zastupoval například Borise Vostrého, výkonného ředitele vytunelovaných Harvardských investičních fondů. Ten se vyhýbá české trestní justici v Belize. Monsport k tomu v minulosti prohlásil: „Pana Vostrého se v poslední době dotýkalo, že už se v Česku veřejně považuje za prokázané, že ukradl třináct miliard korun.“ Ještě před čtyřmi roky se advokát snažil o obrat u Ústavního soudu. Jenže ústavní soudci jeho stížnost odmítli.

Družstvo Svatopluk snížilo hodnotu majetku, tvrdí další klienti H-Systemu. S vystěhováním ale nesouhlasí

Mediální slávu si Monsport užil po boku někdejšího televizního magnáta, ředitele TV Nova Vladimíra Železného. Ten si v roce 2007 vyslechl podmíněný dvouletý trest kvůli nezdanění obrazů Emila Filly a Marka Chagalla, které dovezl ze zahraničí. Pro podezření z daňového úniku policie vyšetřuje dalšího z Monsportových klientů, a sice vládce strojírenského impéria ČKD Petra Speychala. Viní ho z krácení daní ve výši 850 milionů korun.

České centrum pro investigativní žurnalistiku v rámci kauzy Panama Papers, zaměřené na využívání daňových rájů, v roce 2016 upozornilo, že Monsport figuruje ve dvou firmách na ostrově Samoa. Údajně vlastní akcie v hodnotě 100 milionů dolarů. Monsport se v deníku Právo ohradil, že se Samoou neměl nikdy nic společného.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.