Lidovky.cz

Častější přestávky a sprchy u pecí. Zaměstnanci průmyslových podniků bojují s horkým počasím

Česko

  20:22
LIBEREC/OSTRAVA - Velmi horké pracovní prostředí je v těchto teplých letních dnech v některých sklárnách. U pecí bývá teplota kolem 70 stupňů Celsia. Podle sklářů je ale možné si na takové podmínky zvyknout. Někde se ve vedru osvěžují speciálním pivem, jinde mají přímo u pecí sprchu nebo chodí do práce dříve
Sklárny (ilustrační foto)

Sklárny (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tři věci potřebují podle majitele sklárny v krkonošském Harrachově Františka Novosada skláři k tomu, aby zvládli práci v horkých dnech. „Je potřeba dodržovat nenošení spodního prádla pod kraťasy, pitný režim, mít větranou halu a dá se to přežít,“ uvedl. U pece je teplota kolem 70 stupňů, dole pod pódiem zhruba 40 stupňů. „Jde o zvyk,“ řekl Novosad.

Podle něj jsou ale na tom lépe než v jiných sklárnách. „Máme obrovskou výhodu v tom, že máme mimořádně prostornou halu proti všem sklárnám, které znám, a mnohem lépe tak větrá,“ upřesnil. Harrachovští skláři mohou navíc v práci pít pivo, vaří se pro ně speciální osmistupňové. „Spotřeba je samozřejmě v horkých dnech vyšší,“ dodal Novosad.

Pracovní dobu sklářům posunout na dřívější dobu nemůže, sklárna je totiž ve dne přístupná turistům. „Pro nás je samozřejmě nejlepší, když je v létě chladno a prší a v zimě, když je naopak teplo,“ dodal majitel sklárny.

Ve sklárně Ajeto v Lindavě na Českolipsku mají skláři dokonce přímo u pecí sprchu a v horkých dnech chodí do práce dříve. Ani jedno z toho ale nyní nevyužívají, až do příštího týdne mají celozávodní dovolenou.

Tropickým teplotám se přizpůsobují i ostravské podniky

Ostravské průmyslové podniky se přizpůsobují počasí. Ve vedrech, která v posledních dnech panují, dostávají jejich zaměstnanci například nápoje. Také častěji odpočívají, někde jsou k dispozici klimatizovaná místa, zjistila ČTK.

„V provozech, kde jsou zaměstnanci vystaveni mimořádným teplotám, je nastaven režim častějších přestávek, pro které mají zaměstnanci vyhrazen klimatizovaný prostor,“ řekla mluvčí firmy ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková. Dodala, že některé náročné činnosti mohou být i omezeny. Zaměstnanci pak vykonávají pouze nejnutnější aktivity související s technologií, údržbou a opravami zařízení, mají možnost vyměňovat si propocený pracovní oděv i několikrát za směnu.

„Zaměstnanci vypijí za směnu i více než tři litry tekutiny na osobu. Spotřeba nápojů se v těchto teplých dnech zvyšuje v průměru přibližně o 40 procent,“ řekla. Dodala, že pracovníci mohou volit mezi vodou či ochucenými nápoji s patentovaným preparátem na ochranu imunity organismu. „Dále se zaměstnancům v horkých provozech distribuují minerálky a v extrémně horkých provozech, jako jsou například vysoké pece, i nealkoholické pivo. Například na vysokých pecích při odpichu teplota dosahuje až 70 stupňů Celsia,“ uvedla mluvčí.

Dodala, že v loňském roce se spotřebovalo v podniku za červen až září téměř 600 tisíc ochranných nápojů, z toho 73 tisíc nealko piv.

Hlavně na zajištění pitného režimu se ve vedrech zaměřují ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery. „Na provozech máme instalovány sifonovače, případně zajišťujeme vodu v lahvích a barelech. Teplé provozy mají během léta pravidelné plánované technologické odstávky na opravy, čili na nejteplejších pracovištích běží nebo se za pár dní rozběhne tento režim,“ řekl ředitel výroby Vlastimil Molek. „Co se týče ochranných nápojů, zajišťujeme nápoje s vhodnou kombinací iontů a minerálů. Buď v prášku nebo již namíchané v tekutém stavu,“ dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.