Lidovky.cz

Detaily k pietě za padlé vojáky. Byli posmrtně povýšeni, jejich ostatky nad Českem doprovodí gripeny

Česko

  13:34aktualizováno  18:58
Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) povýšil tři padlé české vojáky z Afghánistánu Martina Marcinu, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka in memoriam do hodnosti štábních praporčíků. Ministerstvo obrany to v úterý uvedlo na Twitteru. Povýšení ministrovi navrhl náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Loučení v Bagrámu s třemi padlými. foto: Armáda ČR

Marcin měl hodnost rotného, Beneš se Štěpánkem byli desátníky, patřili tedy do sboru poddůstojníků. Nová hodnost je nejvyšší hodností ve sboru praporčíků.

Letoun pro ostatky tří vojáků odletí z Česka v úterý večer. Vrátí se ve středu odpoledne, nad Českem ho doprovodí stíhací letouny Gripen. Na ruzyňském letišti přistane v 16:15.

„Smutečního aktu se zúčastní rodiny padlých vojáků, pan prezident republiky (Miloš Zeman) a nejvyšší ústavní a vládní činitelé,“ řekl Baloun. Přítomni budou i zástupci armády a 42. mechanizovaného praporu z Tábora, kde padlí vojáci sloužili. Podle Vlastimily Cyprisové z tiskového oddělení generálního štábu potrvá pietní ceremoniál zhruba půl hodiny a bude bez projevů politiků, pouze vojenský kaplan pronese smuteční proslov.

Po vyzvednutí z letadla převeze těla vojáků kolona, kterou doprovodí Hradní stráž a Vojenská policie. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí. Z Vítězného náměstí odveze kolona ostatky padlých do Ústřední vojenské nemocnice.

Podle náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Jiřího Balouna armáda jejich smrt vyšetřuje, což potrvá delší dobu. Armáda chce ale co nejdříve vyhodnotit, zda některé okolnosti brání k opětovnému vysílání vojáků do hlídek v okolí spojenecké základny. „Cílem je pokud možno v několika málo dnech vrátit činnost jednotky do standardu,“ uvedl Baloun. Kdy se tak stane, rozhodne ve středu v Afghánistánu společně s místními americkými veliteli jeho zástupce Jiří Verner.

Při útoku sebevražedného atentátníka zemřel rotný Martin Marcin (36) a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (24). Povýšeni budou posmrtně do nejvyšší praporčické hodnosti.

Při vyšetřování tragédie se také zjišťuje, kdo byl útočník a zda měl komplice nebo kdy a kde mohlo být vyrobeno použité výbušné zařízení. Podle Balouna byla síla výbuchu veliká, a zařízení proto nebylo vyrobeno „na koleně“. Na vyšetřování se podílí několik subjektů.

Pro vojáky je napadení šok, ale takový, který mají ‚nadrilovaný‘, říká generál Hlaváč. Sám v Afghánistánu zažil útok

Čeští vojáci od útoku nejezdí mimo základnu. Podle Balouna plní jiné úkoly. „Víc se starají o zbraně, o sobe, mají organizovanou činnost, mají jiné úkoly, které nejsou spojené s hlídkováním venku,“ poznamenal. Cílem je vojáky zaměstnat, aby neměli čas přemýšlet o tragické události. Nikdo z vojáků dosud podle Balouna nepožádal o stažení zpět do vlasti. V Bagrámu působí zhruba 170 Čechů.

Maskovaný Martin Marcin.
Kamil Beneš před vozidlem MRAP.

Vojenským speciálem, který do Afghánistánu poletí vyzvednout ostatky vojáků, kromě Vernera do Bagrámu přicestují i dva psychologové. „Jejich úkolem bude nezávislým pohledem vyhodnotit situaci,“ řekl Baloun. Na místě mají vojáci k dispozici vojenského kaplana i psychologa. Posílení týmu označil Baloun za standardní postup, protože hodnocení tamního psychologa může být ovlivněno situací na místě.

Vyjádřete svou vzpomínku, kondolenci či poděkování padlým vojákům - po kliknutí na banner.

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.

V blízké budoucnosti si táborští vojáci připomenou památku padlých i nástupem a dalšími akcemi. Vzpomínka na ně bude umístěna v čestné síni jednoty, řekl velitel Daniel Cekul.

Pohřby vojáků se budou konat v místech, která si určí rodina. „Všechny rodiny souhlasí, aby se pohřby uskutečnily s vojenskými poctami, jak přísluší padlým hrdinům,“ řekla Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu. Padlé si již v neděli připomněli vojáci na základně Bagrám. Cekul mluvil s velitelem tamní jednotky „Je to jako u nás, smutek. Nesmíme se tomu poddat, musíme plnit úkoly dál. Jiná cesta ani jiné řešení není. Fungujeme, plníme úkoly, jak je potřeba. Snažíme se s tím vyrovnat,“ řekl v úterý.

Pietní místa připomínající padlé byla vytvořena třeba před budovou generálního štábu nebo v Mokrouších na Plzeňsku, odkud pocházel jeden ze zemřelých Patrik Štěpánek. Padlé si připomněli i fotbalisté a návštěvníci fotbalových ligových utkání. Uctít je chtěli i fotbalisté pražské Slavie při dnešním domácím zápase třetího předkola Ligy mistrů s Dynamem Kyjev, evropská fotbalová federace UEFA ale žádosti nevyhověla.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.