Lidovky.cz

Na pomoc rodinám padlých vojáků lidé poslali více než čtyři miliony

Česko

  12:10aktualizováno  20:35
PRAHA - Do sbírky pro rodiny tří padlých českých vojáků již lidé poslali přes čtyři miliony korun. Vojáci zemřeli minulý týden v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka. Těla padlých ve středu dopravil armádní letoun do vlasti a příští týden se konají první pohřby. Česká armáda chce přímo v Afghánistánu vypátrat a dopadnout strůjce útoku. Čeští kolegové padlých vojáků v Afghánistánu se ještě nevrátili po útoku do společných hlídek.

Letadlo s ostatky tří českých vojáků padlých v Afghánistánu odletělo z letiště na základně Bagrám v 09:45. Vpravo u rakve se loučí český generál Jiří Verner. foto: Armáda ČR.

„Když jsme vyhlašovali sbírku, protože lidé volali, že chtějí přispět, tak tam vůbec nebyla důležitá ta částka, ale to, že chtějí pomoct,“ uvedla Šmerdová. „Pro všechny vojáky je to velmi významné, vědět, že lidé na nás myslí, že nám věří, že nás podporují,“ dodala.

Trojice českých vojáků zahynula v neděli při útoku sebevražedného atentátníka, k němuž se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata v pátek řekl České televizi, že armáda bude zjišťovat, kdo za přípravou atentátu stál. Podle něj to bude stát měsíce úsilí analytických a zpravodajských týmů. „Včetně našich koaličních partnerů, protože ta hrozba se netýká jen České republiky,“ doplnil.

Vojenský fond solidarity vyhlásil mimořádnou sbírku v pondělí. Výsledná částka na účtu se zatím každý den zvyšuje o více než milion. Ve čtvrtek dopoledne bylo na kontě 2,7 milionu korun, v pátek částka přesáhla čtyři miliony korun. „Ve 14:00 bylo na kontě přesně 4 032 407 korun,“ uvedla mluvčí Cyprisová.

Příbuzní šli za rakví zakrytou českou vlajkou. Rakve byly přeneseny do...
V době příletu speciálu se na památku padlých vojáků Martina Marcina (36),...

Ochota veřejnosti přispět je podle Šmerdové známkou toho, že lidé vnímají armádu pozitivně. „Každý má právo na svůj názor, ale řekla bych i na základě toho výsledku, že těch, kteří armádě drží pěsti, je daleko více,“ míní. Mimořádná sbírka potrvá do konce srpna. Celková částka se pak jednorázově rozdělí rodinám padlých vojáků podle potřebnosti. Roli bude hrát například to, jestli jsou v rodině děti.

Svou vzpomínku, kondolenci či poděkování padlým vojákům můžete vyjádřit po kliknutí na banner:

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.

Peníze lidé posílali na pomoc pozůstalým i po sebevražedném útoku z července 2014, po kterém zemřela pětice českých vojáků. Na sbírkové konto tehdy i díky různým charitativním akcím přibylo přes pět milionů korun. Armáda poté ve spolupráci s Charitou ČR zřídila Vojenský fond solidarity, který vybírá peníze od stálých i jednorázových dárců. „Jsou tam jednotlivci - sami vojáci, naši podporovatelé z řad civilní veřejnosti, firmy, sportovní kluby, jednotky aktivní zálohy,“ vyjmenovala Šmerdová. „V souvislosti s tou aktuální mimořádnou sbírkou se nám ozvali i podporovatelé ze zahraničí,“ dodala.

Lidé mohou přispívat do konce srpna

Peníze do mimořádné sbírky mohou lidé posílat do konce srpna na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS na číslo 87777. Její znění zadají podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, tedy DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90.

Mimo konto pro rodiny Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka, kteří zemřeli v neděli po útoku sebevražedného atentátníka, je ve fondu kolem šesti milionů korun. Z těch armáda pomáhá vojákům a jejich rodinám v nesnázích, do kterých se nedostali vlastní vinou. „Snažíme se podporovat život dětí vojáků, kteří zahynuli při plnění služebních povinnosti. Pomáhali jsme i v případě vážného onemocnění vojáka nebo jeho dítěte, přispíváme na zdravotní pomůcky nebo v těžkých sociálních situacích,“ popsala Šmeralová. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.