Lidovky.cz

Genderisté a homosexualisté vám zašantročí děti, řekl kněz v katedrále sv. Víta. Teď čelí trestnímu oznámení

Česko

  22:04
PRAHA - Česká ženská lobby podala ve čtvrtek trestní oznámení na katolického kněze Petra Piťhu, který při svém svatováclavském kázání v katedrále svatého Víta otevřeně kritizoval Istanbulskou úmluvu věnovanou prevenci a boji proti násilí na ženách a proti domácímu násilí. Mimo jiné tvrdil, že dokument povede k rozvratu tradiční rodiny, jak ji známe. S informací přišel server iDnes.cz.

Katolický kněz Petr Piťha čelí trestnímu oznámení kvůli svým výrokům na adresu Istambulské úmluvy. foto: Youtube Istanbulskaumluva/ TV Terra

Česká ženská lobby podle iDnes.cz podání trestního oznámení zdůvodnila tím, že se podle ní Piťha dopustil šíření poplašné zprávy. „Podali jsme to s tím, že se mohl dopustit trestního jednání. Není na nás, abychom kvalifikovali jeho chování. Vadí nám, že se kázalo stylem strachu a děšení lidí, že rodiny budou rozvráceny, budou jim brány děti. Tato terminologie už je jakási manipulace věřících,“ vysvětlila ředitelka Hana Stelzerová pro Radiožurnál

PETR PIŤHA

Petr Piťha je český katolický kněz, bohemista, lingvista a pedagog. Mezi lety 1992 až 1994 zastával funkci ministra školství v první vládě Václava Klause. V roce 2015 byl papežem Františkem jmenován kaplanem Jeho Svatosti, čímž si vysloužil oslovení „monsieur“.

Je autorem řady odborných a populárně naučných knih z oblasti výchovy, učení a lingvistiky a jedním ze zakladatelů české matematické lingvistiky. Mimo to sepsal řadu životopisů významných osobností katolické církve jako byla Zdislava z Lemberka či Jan Sarkander.

V současnosti jde o jednoho z nejvýše postavených představitelů katolické církve v České republice.

Piťha ve svém kázání označil dokument za nedemokratický, až diktátorský. „Svoboda buďto je, a pak z ní všechny ostatní přirozeně vyplývají, nebo není, a pak je nesvoboda. Tu máme podle Istanbulské úmluvy uzákonit ve jménu mocné nátlakové skupiny genderistů a homosexualistů. Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní,“ pronesl mimo jiné 28. září v katedrále svatého Víta v Praze. 

Bezpohlavní výchova, za nesouhlas deportace

V další části své promluvy Piťha ještě přitvrdil a přirovnal úmluvu k marxistickému až nacistickému smýšlení. „Určení pohlaví novorozeněte podle pohledu do klína bude zrušeno – o pohlaví rozhodně dítě samo, budete povinni ho vychovávat bezpohlavně. Za každý nesouhlas budete deportováni do nápravněvýchovných pracovních táborů vyhlazovacího charakteru.“

Istanbulskou úmluvu přijala Evropská rada už před sedmi lety, v platnost pak vešla o tři roky později v roce 2014. Česká republika dokument podepsala jako jeden z posledních unijních států až v květnu roku 2016, dosud však nedošlo k ratifikaci. 

Přijetí úmluvy vyvolalo řadu rozdílných reakcí. Katolická církev se v Česku vůči ní jednoznačně vyhradila. Kritikům vadí především to, že je velmi jednostranná a zaměřuje se jen na ženskou část problému a to jednoznačně v jejich prospěch, aniž by hleděla na stranu druhou.  

„Vůbec nemluví o tom, že každý muž si ve svém životě prošel psychickým násilím – a to je mnohdy ještě daleko horší. Spousta mužů v důsledku toho spáchala v posledních letech sebevraždu, řada otců je připravena o děti v důsledku chování různých neziskových organizací spojených se ženskou lobby,“  řekl Radiožurnálu Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL. 

Istanbulská úmluva

Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nebo-li Istanbulská úmluva, je mezinárodní smlouva Rady Evropy, která byla přijata už v roce 2011, ale v platnost vešla až o tři roky později. Česká republika jako jeden z posledních unijních státu dokument podepsala až v květnu roku 2016, dosud však nedošlo k ratifikaci. 

V úmluvě jde především o práva žen, posuzování násilí vůči, které bere jako kulturně danou formu diskriminace. Nově definuje některé činy jako vynucený potrat nebo sňatek či stalking. 

Po ratifikaci úmluvy by mělo dojít ke změně některých zákonů v České republice tak, aby vyhovovaly znění úmluvy. Česká ženská lobby dlouhodobě bojuje za to, aby byla úmluva ratifikována, jako je tomu už ve 33 zemích v Evropě. Většina opatření už je totiž v legislativě hotová. Úmluva však nezvýhodňuje jen ženy, jak si mnozí kritici myslí, měla by pomoci i mužům, kteří jsou obětmi násilí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.