Lidovky.cz

Padlý voják byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka

Česko

  18:51
PRAHA - Český voják Tomáš Procházka, který v pondělí padl v Afghánistánu, byl posmrtně povýšen do hodnosti štábního praporčíka. Na pražském Vítkově to po udělování resortních vyznamenání a jmenování nových plukovníků novinářům řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Udělil mu také nejvyšší vyznamenání ministerstva obrany Kříž obrany státu. Procházkovo tělo přivezou vojáci do Prahy v noci na čvrtek. Na vojenském letišti Praha Kbely se poté uskuteční pietní ceremoniál. Na Vítkově byli ve středu oceněni nejvyššími vyznamenáními ministerstva obrany například odbojář z druhé světové války Karel Nejedlý nebo legionářský velitel Josef Jiří Švec.

Tomáš Procházka byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka. foto: ČTK

Procházka zemřel na základně Šindánd v afghánské provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. Zraněni zároveň byli dva příslušníci českých speciálních sil. Procházka u jednotky, která má na starosti výcvik afghánských kolegů, sloužil jako kynolog.

Kdo byl padlý voják v Afghánistánu? Špičkový český kynolog, který nezkazil žádnou srandu

Ostatky Procházky ve středu dopraví na pražské kbelské letiště vojenský speciál. Přílet je naplánován na 23:00. Poté se uskuteční pietní ceremoniál, který by měl být podobný jako srpnový, kdy se do ČR vrátila těla tří padlých vojáků z Afghánistánu. Rakev s ostatky by tak měla z letadla vynést čestná jednotka, položena poté bude na černém katafalku. Následně krátce promluví vojenský kaplan Petr Šabaka. S padlým se poté budou moci rozloučit pozůstalí.

Pieta za padlé vojáky na serveru Lidovky.cz.

Metnar novinářům řekl, že Procházku ve středu povýšil do hodnosti štábního praporčíka, tedy nejvyšší praporčické hodnosti. Na twitteru také uvedl, že mu udělil Kříž obrany státu. Ministr obrany toto vyznamenání uděluje mimořádně například za hrdinství v boji nebo těm, kteří se s nasazením svého života zasloužili o obranu ČR.

Vyznamenání na Vítkově

Pondělní útok byl třetím od začátku srpna, kdy po útoku sebevražedného atentátníka zemřela trojice českých vojáků. Minulý týden pak bylo zraněno pět Čechů, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou. Zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský ve sředu uvedl, že zdravotní stav vážně zraněných z minulého i tohoto týdne se lepší. Zpět do ČR by mohli být přepraveni do konce týdne. Rozhodne o tom tým vojenských lékařů, který odletěl do Afghánistánu. Metnar novinářům řekl, že zatím nemá informace, zda by mohl zraněné přepravit vojenský speciál už ve středu.

Na Vítkově bylo ve středu vyznamenáno několik desítek vojáků a osobností, další vojáci byli jmenováni do hodnosti plukovníků. Kříž obrany státu obdržel například Nejedlý, zakladatel odbojářské skupiny, který v únoru 1945 zahynul v Terezíně. Stejné vyznamenání dostal i Švec, účastník prvního československého odboje a legionářský velitel. V říjnu 1918 spáchal sebevraždu, když jeho podřízení odmítli splnit rozkaz. Vyplnili jej po jeho smrti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.