Lidovky.cz

‚Mluvčí Tálibánu by to neřekl lépe než Zaorálek.‘ Generála Řehku čeká za kritiku ‚kázeňské řešení‘

Česko

  11:24
PRAHA - Lubomír Metnar, ministr obrany za ANO, nechá armádu kázeňsky prošetřit generála Karla Řehku, který kritizoval návrh bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na stažení českých vojsk z Afghánistánu. Reaguje tak na interpelaci komunistického poslance Lea Luzara.

Zaorálka kritizoval armádní generál Karel Řehka za slova o stažení vojsk z Afghánistánu. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Stydím se, stydím se, stydím se. Je mi smutno, chce se mi brečet, je mi zle, chce se mi zvracet a mám vztek. Taková nuznost, ubohost, nízkost… To se nedá rozdýchat. Uráží mě to jako vojáka a uráží mě to jako občana České republiky,“ velmi ostře kritizoval armádní generál Karel Řehka na soukromém profilu na Facebooku Zaorálkův návrh na ukončení mise v Afghánistánu.

Toto ostré vyjádření generála Řehky ovšem komentoval poslanec za KSČM Leo Luzar ve své interpelaci: „Myslím si, že zde pan generál Řehka trošku přestřelil, trošku moc přestřelil a měl by si jasně ujasnit dle ústavy, kde je pozice poslance, zákonodárce a kde je pozice vojáka, který má bránit českou zemi.“

‚Stydím se a mám vztek.‘ Český generál odsoudil Zaorálkova slova o stažení z Afghánistánu

Souhlasně k interpelaci se vyjádřil také ministr obrany Lubomír Metnar, když poslance ujišťoval, že ministerstvo i armáda jsou si plně vědomi, že otázka zahraničních misí je především v gesci politiků.  „Záležitost, o které hovořil pan poslanec Luzar, jsem dneska (ve čtvrtek) projednal s panem náčelníkem Generálního štábu generálem Opatou, který mě informoval o tom, že tuto záležitost probral s generálem Řehkou a po návratu generála Řehky ze zahraničí ji bude řešit kázeňsky,“ dodal Metnar podle serveru Aktuálně.cz.

Plivnutí do tváře

Zaorálkův výrok se objevil v rozjitřené atmosféře po pondělním útoku na vozidlo české armády v afghánské provincie Hérát, při kterém zahynul český voják a psovod Tomáš Procházka.  

„V Afghánistánu jsme se ocitli v bažině a měli bychom hledat cestu ven. Chci vést debatu, zda ve světě, ve kterém přibývá různých bezpečnostních hrozeb, máme soustředit své síly na vyvážení západní demokracie do země, která o to nestojí a vnímá nás čím dál víc jako okupanty,“ uvedl bývalý ministr zahraničí.

K útoku se vyjadřovali i další politici, mnozí z nich se stavili proti Zaorálkově tvrzení a v zásadě podporovali další působení zhruba 350 českých vojáků v Afghánistánu. Svůj názor na Facebooku sdílel také armádní generál Řehka, který svůj příspěvek uvedl větou, že „by to mluvčí Tálibánu neřekl lépe než pan Zaorálek“. Přesto ale také tvrdí, že diskuze o nasazování vojáků je potřebná, ale není na ni teď vhodný čas a ani způsob.

„Začít vykřikovat o stahování, chybách, okupaci a špatné strategii v době, kdy utržíme ztráty na bojišti, není jen plivnutí do tváře vojáků, které jsme tam poslali. To je podkopávání naší obranyschopnosti a bezpečnosti, napsal Řehka, který již prošel mnohými misemi a nasazeními a nyní šéfuje Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.