Lidovky.cz

Chášukdžího vražda je nestvůrnost, řekla Merkelová během návštěvy Prahy

Česko

  14:34aktualizováno  20:17
PRAHA - Německá kancléřka Angela Merkelová dorazila na návštěvu Prahy u příležitosti stého výročí založení Československa. V Kramářově vile ji uvítal premiér Andrej Babiš (ANO), který s ní jednal mimo jiné o hospodářských vztazích, o spolupráci ve vědě nebo o digitalizaci v průmyslu. Vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího označila v pátek při návštěvě Prahy za nestvůrnost.

Angela Merkelová a Andrej Babiš v Praze u příležitosti 100. výročí Československa. foto:  Dan Materna, MAFRA

Německá kancléřka Angela Merkelová označila vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího za nestvůrnost. V pátek při návštěvě Prahy připomněla, že Německo do vyšetření celého případu zastavilo zbrojní exporty do Saúdské Arábie. Chce jednat o společném postoji Evropské unie k záležitosti.

„Případ novináře Chášukdžího je nestvůrnost a včera (ve čtvrtek) jsem to také sdělila v telefonickém rozhovoru saúdskému králi,“ řekla Merkelová. Německo podle ní čeká na úplné objasnění případu a také jeho pozadí. Do té doby nebude do blízkovýchodní země dovážet žádné zbraně, připomněla kancléřka nedělní rozhodnutí své vlády.

„V Evropské unii budeme přirozeně mluvit o tom, jak si představujeme další společný postup,“ uvedla Merkelová. Očekává také, že Saúdská Arábie začne řešit humanitární katastrofu, kterou vyvolal konflikt v Jemenu.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pátek dopoledne řekl, že Praha bude na radě ministrů zahraničí prosazovat razantní postoj EU k události. Jako možná opatření uvedl zákaz vstupu na území EU pro některé lidi nebo zmrazení jejich majetků.

Německou kancléřku Merkelovou přivítal premiér Babiš v Kramářově vile.
Premiér Andrej Babiš se v Praze setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou...

Merkelová a Babiš se shodují v tom, že je třeba spolupracovat s africkými státy při řešení problému migrace do Evropy. Podle nich je třeba africké země hospodářsky podporovat, aby tamní lidé měli perspektivu a neodcházeli.

„V mnoha oblastech migrační politiky máme stejný názor, zejména pokud se týká otázky smluv mezi Evropskou unií a dalšími státy,“ řekla Merkelová. Podle ní dobře funguje dohoda mezi EU a Tureckem o vracení migrantů a může se stát vzorem i pro další země. Bude ale při tom potřeba vzít v potaz různá specifika těchto států.

„Máme na to stejný názor, že musíme s africkými státy spolupracovat, hlavně po ekonomické stránce, aby se jim lépe dařilo,“ řekl Babiš. „My to spolu konzultujeme a myslím si, že máme na to stejný názor, jak řešit systémově ilegální migraci,“ doplnil. V polovině listopadu se chce zúčastnit konference na Sicílii, která by se měla zabývat možností spolupráce mezi EU a Afrikou s ohledem na řešení migrační problematiky.

Perspektiva pro mladé lidi, shodují se Merkelová s Babišem

„Máme shodné přesvědčení o tom, že musíme dosáhnout win-win situace, kdy bude možný hospodářský rozvoj afrických států, a tím se vytvoří důvod pro to, aby mladí lidé měli v těchto zemích perspektivu a nemuseli je vůbec opouštět,“ uvedla Merkelová.

O kvótách na rozdělování uprchlíků, které v minulosti Německo podporovalo a Česko proti nim vždy vystupovalo, ani jeden z politiků nemluvil.

Pro Merkelovou je páteční cesta do Prahy první oficiální návštěvou Česka po zahájení jejího čtvrtého funkčního období v čele německé vlády. Zatím naposledy byla v Česku v roce 2016, kdy jednala s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a s prezidentem Milošem Zemanem o migraci. S Babišem se německá kancléřka naposledy na dvoustranném jednání setkala letos v září, kdy český premiér navštívil Berlín.

V pátek do Prahy kromě Merkelové dorazí také francouzský prezident Emmanuel Macron. Večer ho čeká na Pražském hradě schůzka s prezidentem Milošem Zemanem, poté bude v Kramářově vile jednat s Babišem. Do samotného výročí vzniku Československa, které připadá na neděli, se Merkelová ani Macron nezdrží, oba dva čeká v sobotu jednání o syrském konfliktu v Istanbulu.

Vícerychlostní Evropa

Evropská unie je už nyní vícerychlostní a nemůže pořád čekat, až se do spolupráce zapojí všech 27 členských států, řekla na tiskové konferenci německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní musí ale pro všechny členy zůstat otevřena možnost účastnit se. Premiér Andrej Babiš (ANO) zdůraznil, že Česko je proevropská země a má velký zájem na tom, aby EU fungovala. Nesouhlasí s rozdělováním na státy V4 a zbytek sedmadvacítky.

Zeman kritizoval pokusy o zasahování do vnitřních věcí zemí V4, Kiska vyzval k vzájemné empatii v EU

Merkelová reagovala na Macronovo vyjádření, že by žádný členský stát neměl mít možnost blokovat ostatní, kteří chtějí rozvíjet Evropu. „Už dnes máme Evropu různých rychlostí. Například ČR ještě nemá euro a Slovensko už ho má (...) . Podporuji to, že nemůžeme vždy čekat na to, až bude všech 27 členských států spolupracovat. Důležité ale je, aby spolupráce byla otevřena ve všech oblastech. Nesmí existovat nějaká uzavřená skupina,“ uvedla německá spolková kancléřka.

Země visegrádské čtyřky, kterou tvoří ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko, vystupují v EU v mnoha záležitostech společně. Často mají odlišný postoj než západní státy.

Podle Babiše není rozdělování sedmadvacítky na země V4 a ostatní správné. Předseda české vlády nesouhlasí s opakováním tvrzení, že visegrádské státy jsou „někde mimo“. Zdůraznil, že ČR je proevropsky orientovaná. Babiš dodal, že pokud je kritický k evropskému rozpočtu, neznamená to, že by vystupoval proti společné Evropě. „Máme zájem, aby Evropa fungovala, aby nebyla rozdělená a společně jsme řešili problémy. Rozdělování na V4 a zbytek není správné a není podle mého názoru ani pravda,“ řekl český premiér.

Česko má nejlepší hodnocení z postkomunistických zemí. Mezi ratingovými agenturami skončilo v EU na 11. místě

Míní, že by EU měla řešit hlavně třeba otázku Schengenu a co nejdřív by do společného evropského prostoru měla zapojit Chorvatsko a Bulharsko.

Babiš chválil ekonomickou spolupráci s německými firmami, které v ČR investovaly nejen do výroby, ale i do vědy a výzkumu. Také německá kancléřka zmínila úzkou spolupráci a vzájemný obchod za desítky miliard eur.

Během jednání německé kancléřky s českým premiérem se v Gogolově ulici poblíž Kramářovy vily sešly asi dvě desítky podporovatelů Merkelové. Měli s sebou vlajky EU a transparent s nápisem „Yes to Europe, no to nationalism“. Pár metrů od nich stála zhruba stejně početná skupina odpůrců političky s českou vlajkou.

Merkelová přijela do Prahy při příležitosti stého výročí založení Československé republiky. Čechům a Češkám k němu pogratulovala, 30. října se pak chystá poslat blahopřání i na Slovensko. „Po strašné historii, kdy nacistický režim Československo rozdělil, jsme rádi, že žijeme ve vzájemném přátelství,“ uvedla kancléřka.

S Babišem Merkelová měla zhruba hodinový pracovní oběd. Premiér večer novinářům řekl, že debatovali o spolupráci mezi Českem a Německem ve vědě a výzkumu. „Pro paní kancléřku je to velké téma, ona tady má historické kontakty,“ připomněl Babiš, že Merkelová v minulosti v Česku studovala na Akademii věd. Mluvili také o plánované vysokorychlostní železnici z Prahy do Berlína, který by měla vést tunelem pod Krušnými horami.

Babiš také řekl, že pro Merkelovou nechal připravit menu, které by jí připomnělo čas strávený v tehdejším Československu. „Měli jsme zelňačku, vepřový řízek a rulandské bílé, takže trošku zavzpomínala na staré časy,“ řekl.

Podle neoficiálních informací se Merkelová večer účastní oslavy 90. narozenin bývalého předsedy Akademie věd Rudolfa Zahradníka, který ji během jejího studijního pobytu v Praze vyučoval.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.