Lidovky.cz

Staroměstské a Václavské náměstí zaplnily tisíce lidí. Žádali odstoupení Babiše

Česko

  15:18aktualizováno  22:20
PRAHA - Mnoho tisíc lidí v sobotu v Praze žádalo kvůli kauze Čapí hnízdo demisi premiéra Andreje Babiše, demonstrace proti němu zaplnila většinu Staroměstského náměstí, lidé se později přesunuli na Václavské náměstí na akci Koncert pro budoucnost. Babiš odstoupit nehodlá, současné dění opakovaně označil za připravenou kampaň, která ho má dostat z politiky.

Zaplněné Staroměstské náměstí požadující demisi Andreje Babiše se rozsvítilo. foto:  Petr Topič, MAFRA

Pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan na dotaz týkající se počtu účastníků uvedl, že policie tyto odhady dělat nebude. Shromáždění na Staroměstském náměstí skončilo kolem 17:30 zpěvem české hymny, lidé nad hlavami drželi rozsvícené mobilní telefony.

Nespokojenost lidí, nebo akt primitivismu? Opoziční politici reagují na vyhození květin na Národní třídě

„Je nemyslitelné, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že to je normální, chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce,“ prohlásil na závěr demonstrace Mikuláš Minář, předseda pořádajícího spolku Milion chvilek pro demokracii. „Česko nemůže být slušnou zemí, když nemá v čele slušné lidi,“ uvedl filozof Václav Němec. Řada lidí se z demonstrace na Staroměstském náměstí po jejím skončení přesunula na náměstí Václavské, kde odpoledne začal Koncert pro budoucnost. Až do večerních hodin zde hráli hudebníci a mluví řečníci.

Moderátory byli politický komentátor Jindřich Šídlo a herečka Iva Pazderková. Až do 21:30 se na pódiu podle pořadatelů vystřídalo 17 hudebních formací a dvě desítky řečníků. Program začal kolem 16:30 vystoupením Pražského výběru.

K přítomným promluvil například Lex Paulson, autor volební kampaně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se podílel také na kampani někdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy.

Shromážděným lidem řekl, že přináší pozdravy z Ameriky, ale nemyslí tím pozdrav od Bílého domu Pražskému hradu, ale pozdrav jednoho svobodného člověka druhému. Součástí akce se stal i happening, kdy si lidé připomněli listopadové události roku 1989 cinkáním klíčů a zpěvem české hymny.

Akci, která skončila zhruba ve 22:00, v chladném počasí přihlíželo několik tisíc lidí.

Položí kauza Čapí hnízdo vládu? Klíč ke krizi má ČSSD. Vybírá ze dvou možností: špatné a špatné

Podle mluvčího festivalu Jana Gregara se letos koncertu účastnilo dvakrát víc lidí než loni. Kolik lidí na náměstí bylo, ale organizátoři nesdělili. Akce se podle nich konala v dalších čtyřech desítkách měst.

Součástí programu byl například telemost a videopozdravy, které představily akce pořádané v regionech pod hlavičkou Festivalu svobody a akce spřízněných iniciativ. Přenos koncertu živě vysílala Seznam TV, jejíž reportáž o synovi Andreje Babiše rozpoutala protesty proti českému premiérovi. Live stream se vysílal i na Youtube a facebooku.

Cílem Festivalu svobody je podle jeho organizátorů připomenout události spojené se 17. listopadem 1989. Záměrem je nejen oslavit výročí sametové revoluce, ale také „společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti“.

Koncert pro budoucnost, který se na Václavském náměstí konal 17. listopadu i minulý rok, někteří vnímali jako prezidentskou kampaň. Mluvčí se i tehdy často vymezovali proti Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Na koncert přišel i Michal Horáček, který se podivoval nad tím, že nemohl vystoupit stejně jako další prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Pavel Fischer a Jiří Drahoš. Pořadatelé tehdy uvedli, že prezidentští kandidáti, které jako řečníky vybrali, „nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu“.

Průvod od Pražského hradu

Andrej Babiš přinesl květiny na Národní třídu už po půlnoci. Za několik hodin skončily v koši

Lidé na Staroměstské a později Václavské náměstí dorazili v průvodu z Hradčanského náměstí. Měli české vlajky i vlajky EU, další lidé nesli transparenty, například s nápisem „Odstup, satane“, skandují „Demisi, demisi!“ Akci pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii. „Nestyďte se dát najevo svůj názor,“ uvedl na Staroměstském náměstí Mikuláš Minář, předseda pořádajícího spolku Milion chvilek pro demokracii. Zároveň však účastníky vyzval, aby se vyvarovali urážek směrem k premiérovi a prezidentovi.

Pochod demonstrantů žádající demisi premiéra na Karlově mostě.
Průvod za demisi Andreje Babiše dorazil na Národní třídu.

Opozice chystá na příští týden hlasování o nedůvěře vládě, sama ale nemá dost hlasů na to, aby kabinet padl. Současné politické napětí vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, rozhodně ale nešlo o únos. Premiér uvedl, že jeho syn je psychicky nemocný.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v rozhovoru pro TV Barrandov uvedl, že nevidí důvod k pádu vlády. Dodal, že kdyby ale poslanci nynější vládě Andreje Babiše (ANO) vyslovili nedůvěru, opět pověří sestavením kabinetu Babiše. Očekává, že kauza kolem Babišova syna se rozplyne, novináře označil za hyeny a lidi protestující proti Babišovi za hulákající dav.

Česko slaví 17. listopad. V Praze se bude demonstrovat proti Babišovi, Zeman s projevem nevystoupí

Už ve 13:00 začalo na Hradčanském náměstí menší shromáždění nazvané Proti lži a nenávisti, spojené s protestem Romů proti prezidentu Zemanovi a jeho výrokům na adresu Romů. Podle jednoho z řečníků Zeman podněcuje český národ k rasové nenávisti. „Rozděluje občany na kategorie a tábory,“ řekl muž. Žádal, aby se Zeman všem českým Romům veřejně omluvil. Chtěl také, aby Ústavní soud přezkoumal, jestli SPD Tomia Okamury neporušuje ústavní zákon.

Prezident v září v Olomouckém kraji řekl, že rozhodně není přítelem komunismu, ale že tehdy Romové museli pracovat. „A většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení,“ prohlásil Zeman v Kojetíně. „Kromě toho tam byl takový systém, že ty romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu, takže když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje,“ dodal Zeman. Prezidentova slova již dříve kritizovalo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), podle něj takové výroky ohrožují demokratické hodnoty a jsou rasistická. V reakci na Zemanovy výroky Romové na Facebooku také již dříve zveřejnili stovky svých fotografií z pracovního prostředí.

17.listopadu 2018 v 14:56, příspěvek archivován: 17.listopadu 2018 v 15:35

VIDEO: ?M?me toho dost,? provol?v? mi jin? i @Pospisil_Jiri a @market_a https://t.co/G9bE5inMDb

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

“Máme toho dost,” provolává mi jiné i @Pospisil_Jiri a @market_a https://t.co/G9bE5inMDb

Tisícovka protestujících v Brně

Hamáčka vypískali, kytice státníků skončily v koši a Babiš uctil 17. listopad v noci, pak odjel za synem

Kolem tisíce lidí přišlo v sobotu odpoledne v Brně na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Mnozí z nich drželi v rukou transparenty, které označovaly Babiše za podvodníka, lháře nebo agenta StB. Mluvčí policie Lenka Drahokoupilová ČTK řekla, že demonstrace byla klidná, bez konfliktů. Dav se zhruba po 40 minutách rozešel.

Lidé se nakonec sešli na Malinovského náměstí místo na náměstí Svobody, jak se původně čekalo. Na transparentech byly nápisy jako „Babiše do koše“, „Babiši, Zemane, stydím se za vás“, „Zadlužování republiky“, „Křivá přísaha na zdraví svých dětí“, „Ne lžím a podvodům“, „Táhni z Hradu, Babiš do vězení“ a další.

Přestože byla demonstrace poklidná, policie po jejím ukončení musela řešit spory na náměstí Svobody. Na něm měl stánek Babišův zastánce, který sbíral podpisy pro to, aby se vláda ANO a ČSSD udržela. U jeho petičního stánku s nápisem „Nepřipustíme demisi vlády pod taktovkou demobloku, demožumpy“ se zastavil hlouček lidí, kteří předtím odešli z Malinovského náměstí z protestu proti Babišovi. 

Účastníci demonstrace v Brně na Malinovského náměstí proti premiérovi Andreji...

Podle svědků muže za stánkem provokovali, posmívali se mu a postrkovali ho. Vznikl z toho spor, který musela řešit policie. Muže se stánkem nakonec policisté vyzvali k tomu, aby je následoval na služebnu na podání vysvětlení, takže stánek už na náměstí nebyl. Mluvčí policie Drahokoupilová řekla, že policie konflikt na náměstí řešila. „Nedošlo ale k napadení. Nyní se věcí zabýváme,“ dodala. 

V Ostravě se také konal průvod k výročí 17. listopadu. Přibližně 200 lidí prošlo odpoledne ostravským centrem. Průvod uspoořádaly ostravské kulturní a vzdělávací instituce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.