Lidovky.cz

Europoslanci řešili Babiše. Agrofertu zatím žádné dotace neproplatíme, řekl komisař Oettinger

Česko

  16:14aktualizováno  13. prosince 8:44
PRAHA - Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet Česku žádné dotace. Prohlásil to komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu. Po zhruba hodině a půl debaty byla diskuze ukončena. O závěrečné rezoluci budou poslanci hlasovat ve čtvrtek.

Český premiér Andrej Babiš a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. foto: ČTK

Eurokomisař: Česko je od srpna bez dotací. A žádné nedostane, dokud se nevyřeší Babiš

Komisař Günther Oettinger rovněž poslance informoval, že údajně o neposkytování dotací zaslal české vládě v dopise, v němž ji zároveň vyzval k urychlené nápravě situace. Uvedl také, že od začátku srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly České republice žádné dotace poskytnuty.

Mluvčí Agrofertu řekl, že koncern nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací, které čerpá. Podle mluvčího dosud nemá žádný oficiální podnět k reagování.

Agrofert: Vše je podle práva

„Máme informace jen z médií. Pokud je nám známo, kroky Evropského parlamentu jsou namířeny směrem k České republice. V Agrofertu v tuto chvíli nemáme žádný oficiální podnět, na který bychom měli reagovat. Nikdo nás nekontaktoval, nikdo s námi v této záležitosti nic neřešil. Pokud dojde k prověřování dotací, jsme v posledních letech kontrolováni různými státními orgány tak intenzivně, že už kontroly intenzivnější být snad ani nemohou. Každopádně trváme na tom, že vše je podle práva. Potvrzují to i naše právní analýzy. Pan Andrej Babiš učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem a podle stejných pravidel jako všichni ostatní příjemci dotací v ČR. Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací či dokonce dotace vracet.“

Karel Hanzelka, mluví Holdingu Agrofert

Ze dvou desítek poslanců, kteří v následné mnohdy emotivní diskusi vyjádřili svůj pohled na čerpání evropských dotací firmami kolem českého premiéra, byla téměř polovina Čechů.

Zástupci TOP 09, KDU-ČSL či ODS věsměs vyzývali komisi k rázným krokům, které podle nich mají zabránit zneužívání evropských peněz. „Špinavé prádlo se sice má prát doma, ale v tomto případě jde o peníze z evropského rozpočtu a to je potřeba řešit zde,“ prohlásil občanský demokrat Jan Zahradil na výtku jednoho z diskutujících politiků, zda by se český případ neměl primárně řešit na domácí půdě.

K tomu vyzývaly například poslankyně Babišova hnutí ANO či komunisté, podle nichž nedostaly české orgány dostatek času k vyřešení případu.

„Česká policie, státní zastupitelství a soudy jsou nezávislé a mohou jednat... Politický tlak nezávislosti, stejně jako nikdy v minulosti, nepomůže,“ prohlásila komunistická poslankyně EP Kateřina Konečná.

„Vítáme studii právní služby a dopis (EK Babišovi), ale požadujeme činy. Žádné další peníze Agrofertu, dokud je narušena hospodářská soutěž,“ řekla poslankyně Ingeborg Grässelová, která se Babišovým vztahem k Agrofertu a jeho čerpáním dotací zabývá dlouhodobě. Český premiér, který v dopise komisi slíbil situaci řešit, podle ní v minulosti již několikrát podobné sliby dal, ale nikdy nedodržel.

Střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše se ve Štrasburku stal jedním z témat středečního plenárního zasedání Evropského parlamentu. Na program bylo zařazeno v pondělí na návrh frakce evropských Zelených. Bod debaty s názvem „Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky“ začal v šest hodin a jeho středobodem jsou evropské dotace, které směřovaly do Česka a jejichž příjemcem byl i koncern Agrofert.

Zelení, v jejichž parlamentním klubu není žádný český zástupce, připravili také návrh rezoluce, jejíž plné znění by si měli europoslanci odhlasovat ve čtvrtek. V návrhu, který má server Lidovky.cz k dispozici, se Zelení odvolávají na nová evropská pravidla, která byla nařízením přijata letos v srpnu. V nich se nachází i článek 61, kvůli kterému je Babiš podle právní služby Evropské komise ve střetu zájmů.

Europoslanci, kteří chtějí jednat o střetu zájmů, poškozují Česko, tvrdí Babiš

V navrhované verzi rezoluce europoslanci Zelených odkazují mimo jiné také na podněty českých Pirátů ze srpna letošního roku a také oficiální stížnost české pobočky Transparency International z letošního září, která tvrdí, že Babiš zůstává s ohledem na nové regule ve střetu zájmů i po převedení Agrofertu do svěřenského fondu. Právníci pracující pro Komisi tvrdí, že Babiš jakožto premiér může ovlivňovat přerozdělování evropských peněz a navíc má na ekonomické situaci Agrofertu osobní zájem.

Dokument dále vyzývá Evropskou komisi k prošetření všech evropských dotací směřujících do Agrofertu a jako jedno z možných řešení navrhuje jejich úplné zastavení. Kromě Andreje Babiše se Zelení zmiňují také o ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi za ČSSD. Tomanův otec a bratr totiž figurují ve vedení společnosti, jež dotace letos čerpala. V závěru zpráva instruuje předsedu Evropského parlamentu, aby toto stanovisko postoupil Komisi, Radě EU i české vládě a parlamentu.

Evropský parlament se chystá na jednání o Babišovi. Prozkoumejte dotace pro Agrofert, navrhují Zelení

Se svou verzí rezoluce přišla také největší evropská frakce Evropská lidová strana. Ta se s verzí Zelených ve většině bodů shoduje, navrhuje ale dokonce okamžité zastavení všech dotací Agrofertu do doby, než bude celá aféra okolo střetu zájmů českého premiéra vyřešena. Požaduje také prošetření všech dotací od doby, kdy se Andrej Babiš v roce 2014 stal ministrem financí. Stejně jako zpráva Zelených připomíná vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), které našlo „vážné nesrovnalosti“.

Premiér Andrej Babiš.

Ve čtvrtek odhlasovaná rezoluce nebude mít příliš velkou váhu a zafunguje spíše jako doporučení. Nebude tak stěžejní v otázce zastavení nebo dokonce vracení dotací. V těchto oblastech v ruce třímá trumfy Evropská komise, na kterou může takové usnesení především vyvinout další politický tlak v závěru jejího funkčního období v příštím roce. Její výsledné znění se tak sice zřejmě dostane do rukou dalších unijních institucí, ale vzhledem k tomu, že není závazná, může také vyznít zcela naprázdno. Babišovo hnutí ANO spadá v rámci Evropského parlamentu do liberální frakce ALDE, kterou vede známý belgický europoslanec a vášnivý kritik Orbána a Polska Guy Verhofstadt. ALDE drží ze 751 křesel parlamentu 57, čtyři z nich jsou právě kandidáti ANO.

Kauzy Andreje Babiše podle opozice poškozují Česko, o voliče ho ale prý nepřipraví

Podle analýzy českého ministerstva spravedlnosti, která se věnuje možnému střetu zájmů Andreje Babiše, ale současná situace není v rozporu s unijními pravidly z letošního srpna. Ministerstvo tvrdí, že Babiš podle české litery zákona ani Agrofert skrze svěřenský fond ovládat nemůže a případný střet zájmů by nedopadal na toho, kdo firmu do fondu vložil, ale na správce fondu. Problém analýzy ale je, že se zabývá obecným zněním zákona a konkrétní případ českého premiéra neřeší. Právě to, zda jsou české zákony v souladu s těmi evropskými je jedním z hlavních bodů sporu.

Miroslav Toman

Ke kauze se vyjádřil také prezident Miloš Zeman. „Andrej Babiš se i nadále bude řídit domácími, tedy národními zákony, a ne nějakou evropskou směrnicí,“ řekl minulý týden prezident na televizi Barrandov. Jenže již zmiňovaný článek 61 o střetu zájmů není součástí směrnice, ale nařízení. Zatímco směrnici mají země za úkol v určitém časovém horizontu implementovat do svých zákonů, nařízení začíná platit pro všechny členské státy ve chvíli jeho přijetí. Pro toto konkrétní evropské finanční nařízení ostatně na Radě EU hlasovala i Česká republika.

Sám Babiš napsal v pondělí osobní dopis Güntheru Oettingerovi, eurokomisaři pro rozpočet a lidské zdroje. V něm německého člena komise ujišťuje, že „osobně podnikne takové kroky, aby všechny jeho aktivity byly plně v souladu s evropskou legislativou“. Slíbil také, že bude v této věci s komisí nadále spolupracovat. Ve svém středečním prohlášení také řekl, že čeští poslanci, kteří chtějí na půdě Evropského parlamentu projednávat jeho údajný střet zájmů, poškozují Českou republiku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.