Lidovky.cz

Neproplácení dotací Agrofertu se týká všech jeho žádostí, uvedlo ministerstvo financí

Česko

  16:21aktualizováno  18:07
Praha - Rozhodnutí ministerstva financí nezasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s Agrofertem se týká všech výdajů souvisejících s Agrofertem bez ohledu na datum. Zatím jde o jeden projekt spolufinancovaný z EU za zhruba 2,9 milionu korun. Rozhodnutí MF zároveň automaticky neznamená, že dotace pro tuto skupinu budou hrazeny ze státního rozpočtu. Ve čtvrtek to sdělilo ministerstvo financí.

Agrofert (ilustrační foto). foto:  Michal Šula, MAFRA

Evropský parlament (EP) ve čtvrtek schválil usnesení vyzývající Evropskou komisi (EK) k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Přijatý text, který společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených, mimo jiné požaduje pozastavit evropské finance pro skupinu Agrofert. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) potvrdil, že od 2. srpna neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt z evropského Programu rozvoje venkova (PRV).

Evropský parlament se chystá na jednání o Babišovi. Prozkoumejte dotace pro Agrofert, navrhují Zelení

MF zároveň ve čtvrtek oznámilo, že nebude dočasně zasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s Agrofertem. „Rozhodnutí MF dočasně nežádat o proplácení dotací pro Agrofert Evropskou komisi automaticky neznamená, že dotace pro tuto skupinu budou hrazeny ze státního rozpočtu. Bude záležet také na rozhodnutí řídicích orgánů, na tom, jak bude domnělý střet zájmů ze strany EK vyhodnocen a na řadě dalších vlivů, které tuto chvíli nelze předjímat,“ uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Upozornil na to, že MF nežádá o platby za tzv. nárokové dotace, tedy například na hektar nebo na zvíře. Ty jsou v pravomoci ministerstva zemědělství. .

MF zároveň ale upozornilo, že rozhodnutí o proplácení je vždy plně na příslušném řídicím orgánu. „Ministerstvo financí nemůže pozastavit poskytování dotací z jednotlivých operačních programů. Aktuální preventivní rozhodnutí vychází z doporučení v dopisu komisaře Günthera Oettingera z minulého týdne,“ uvedl úřad.

Datum 2.srpna nehraje roli, uvedl mluvčí ministerstva Žurovec

Zároveň Žurovec uvedl, že rozhodnutí MF se týká všech výdajů souvisejících se skupinou Agrofert, a to bez ohledu na datum 2. srpna. Tehdy začaly platit nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací. Zatím jde podle MF o jeden projekt s evropským spolufinancováním za zhruba 2,9 milionu korun. „MF ovšem nemůže předjímat počet projektů ani objem prostředků, které tímto budou dotčeny do budoucna, to závisí čistě na objemu schválených dotací ze strany poskytovatelů (řídicích orgánů), kteří jsou zároveň zodpovědní za posouzení případného střetu zájmů a proplácení dotací jednotlivým příjemcům,“ uvedl Žurovec.

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Až po splnění určitých podmínek peníze proplatí Evropská komise. Ta proplácí maximálně 85 procent objemu dané dotace, u některých programů je tento podíl nižší. Česko má na programové období 2014 až 2020 k dispozici 581 miliard korun.

Agrofert je jedním z největších příjemců dotací v tuzemsku

  • Společnost Agrofert je největším tuzemských koncernem v zemědělství a potravinářství. Celkem do něj spadá více než 200 firem i z dalších oborů, například z chemie, lesnictví nebo dřevařství. Společnost své podnikatelské portfolio stále rozšiřuje.
  • Agrofert nyní spadá do svěřenských fondů premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, kam jí politik převedl kvůli zákonu o střetu zájmů. Tento problém nyní řeší i Evropský parlament, který požaduje zastavit evropské finance pro skupinu Agrofert.
  • Hlavním přísunem peněz jsou provozní dotace, které dostávají zemědělské podniky koncernu. Výše provozních dotací se vypočítává podle počtu chované zvěře nebo podle výměry osetých ploch. Agrofert jich nejvíce získal loni, a to ve výši 1,3 miliardy korun.
  • Kromě nich lze získat ještě investiční dotace, což jsou peníze, které firmy dostaly za to, že udělaly nějakou investici. Nebo se jedná o peníze z pobídky, kterou firmy čerpaly prostřednictvím slevy na daních. Agfofert zatím nejvíce čerpal v roce 2015, úspěšné jsou v tomto směru zejména chemické části holdingu. Firma může získat ještě dotace na srovnání výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů.
  • Agrofert peníze většinou získává z evropských fondů, které v Česku rozdávají ministerstva průmyslu a zemědělství. V menší míře jsou zastoupeny i dotace, které vyplácí resort životního prostředí.
  • Od vstupu Babiše do politiky (na podzim roku 2013, kdy zasedl ve Sněmovně) získal Agrofert zhruba sedm miliard korun dotací. V loňském roce pak inkasoval vůbec nejvyšší částku, a to přes dvě miliardy korun, přičemž na daních firma státu zplatila 739 milionů korun. Před vstupem Babiše do politiky získával Agrofert dotace nižší.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.