Lidovky.cz

Detektiv ukázal na Tuhého a skončil před soudem. Po vítězství vrací úder, po státu chce peníze

Česko

  5:00
PRAHA - Za konfrontaci s českou justicí žádá někdejší šéf expozitury ÚOOZ v Ostravě Jiří Komárek finanční náplast. Před soudem se musel obhajovat z údajného zneužití pravomoci, když nařkl tehdejšího policejního prezidenta Tomáše Tuhého z možného trestného činu. Soud ho ale pravomocně očistil. Komárek proto vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby ho odškodnilo. Resort si už vyžádal spis k případu.

Bývalý šéf ÚOOZ v Ostravě Jiří Komárek (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý. foto: MAFRA

V prosinci 2017 si nejprve Jiří Komárek v síni Okresního soudu Praha-západ vyslechl, že si slova namířená vůči Tuhému neměl dovolit. V době příprav kontroverzní policejní reorganizace do kamery řekl, že jeho nejvyšší velitel je podezřelý z velmi vážné indiskrétnosti. Exdetektiv dostal podmíněný trest ročního vězení s odkladem na dvě léta. Odvolací Krajský soud v Praze se letos v dubnu postavil k případu opačně, Komárka osvobodil.

Brutální únik informací: Komárek je zpět v práci, soud ho ale kvůli Tuhému zkritizoval

Bývalý exponovaný policista proto žádá satisfakci. Po státu chce, aby mu uhradil náklady za advokátní služby. Současně si řekl o odškodnění za zátěž způsobenou trestním stíháním. „Za náklady právního zastoupení chceme podle advokátního tarifu uplatnit částku 56 tisíc korun,“ sdělil serveru Lidovky.cz advokát Petr Kočí, který Komárka, aktuálně působícího na Finanční správě, zastupoval.

Nemajetkovou újmu Kočí s Komárkem vyčíslili na sto tisíc korun. Škodu měl bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ utrpět tím, že se musel potýkat se statusem trestně stíhaného člověka, ačkoliv je podle pravomocného verdiktu nevinný. „S ohledem na to, že to bylo hodně medializované, klient argumentuje poškozením svého jména, důstojnosti a soukromí,“ vysvětlil Kočí.

Ušlou mzdu už má na účtu

Ministerstvo spravedlnosti si podle informací serveru Lidovky.cz převzalo spis k případu minulý týden. Materiál si vyžádalo, aby mělo pro rozhodnutí relevantní podklad. „Žádost (o odškodnění) jsme obdrželi a zabýváme se jí. Rozhodnutí ve věci zatím nepadlo,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Lucie Machálková z tiskového oddělení resortu. Ministerstvo by mělo Komárkův podnět vypořádat během prvního čtvrtletí nadcházejícího roku.

Když loni v březnu Generální inspekce bezpečnostních sborů bývalého detektiva obvinila, tehdy čerstvě působil na Finanční správě. Zamířil tam po odchodu od policie, sbor opustil z odporu vůči chystaným sloučením dvou klíčových útvarů. Kvůli obvinění ho ale správa postavila mimo službu. Komárek se nesměl objevit na pracovišti a pobíral půl platu. V tomto období si přivydělával broušením parket.

Komárek 21.12.u soudu, kde se dočkal svého rozsudku.
Policejní prezident Tomáš Tuhý.

Díky triumfu u soudu se mohl opět naplno pustit do práce, ve správě zastává pozici vrchního rady sekce řízení rizik. Ušlé peníze má zpátky na účtu. „Panu Komárkovi byl dorovnán plat za dobu, kdy byl postaven mimo službu, ve výplatě za květen 2018,“ sdělil serveru Lidovky.cz Lukáš Heřtus z odboru komunikace Generálního finančního ředitelství. Obnos má odpovídat výdělkům za období od loňského března.

Jiří Komárek dramaticky vstoupil do veřejného prostoru v červnu 2016. Tehdy eskalovalo napětí ve vládní koalici mezi ANO a ČSSD kvůli chystanému splynutí protikorupční a protimafiánské jednotky v NCOZ. Plán z dílny policejního prezidia měl zelenou od ministerstva vnitra v rukou ČSSD. Resort argumentoval nutností zvýšit účinnost policejní práce. ANO naopak bilo na poplach, že reorganizace vystaví hráz vyšetření velkých kauz. 

‚Nelze nezmínit vypjatou situaci‘

„Pan policejní prezident je, řekněme, osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti stamilionových částkách,“ řekl v této rozjitřené atmosféře do kamery České televize Komárek. Tuhý obratem vyslal jeho směrem trestní oznámení, které vyústilo v obžalobu a pozdější soudní řízení. Nejvyšší policejní velitel vnímal nařčení jako přímý atak na svou osobní integritu.

‚Brutální únik‘

Podstata kauzy „brutálního úniku informací“ vyšuměla do ztracena. Únik informací z vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek ve společnosti Tesco SW se týkal telefonu, který v minulosti používali Tuhého blízcí.
Případ rozkrývala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jenže na startu případu zaměnila tok komunikace. Zpráva naopak přišla na zmíněný telefon. Kauzu, v níž se na výslech dostavil i Tuhý, inspekce odložila. Komárek o ní pak mluvil ve chvíli, kdy už spis nebyl živý.

Přes prvotní odsuzující rozsudek se exdetektiv obhájil, podle soudkyně odvolací instance Lucie Černé se nesnažil ublížit pověsti svého šéfa. Chtěl prý jen podnítit debatu o smyslu reorganizace. „Nezmínit nelze celkově vypjatou situaci, atmosféru ve společnosti, rozpolcené názory politiků, právníků, v důsledku reorganizace hrozila i vládní krize. Za této situace mohl být obžalovaný subjektivně přesvědčen, že jedná ve veřejném zájmu,“ uvedla. 

Uznala však, že Komárek při vyslovení svých obav neměl zmínit Tuhého jméno. Svá podezření měl zformulovat obecněji. Toto pochybení ale nebylo natolik vážné, aby odpovídalo trestnému činu. „Pan policejní prezident byl rozsudkem Krajského soudu v Praze pochopitelně překvapen,“ reagovala na verdikt pro server Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien. Dnes už Tuhý ve sboru není, od listopadu slouží jako velvyslanec na Slovensku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.