Lidovky.cz

Senátní výbor ocenil práci BIS. I přes kritiku prezidenta Zemana

Česko

  16:59
Senátní výbor pro bezpečnost ocenil profesionální práci Bezpečnostní informační služby (BIS). Shodl se na tom dnes jednomyslně po návštěvě sídla civilní kontrarozvědky. Novinářům to řekl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). Kritiku činnosti BIS ze strany prezidenta Miloše Zemana výbor podle něho nehodnotil.

Pavel Fischer sledoval výsledky voleb z pražské kavárny SmetanaQ. foto: ČTK

Prezident se minulý týden kriticky vyjádřil k výroční zprávě BIS za loňský rok, v níž kontrarozvědka varovala před ruskými a čínskými špiony v ČR. Zeman to označil za „plácání“ a české zpravodajce za „čučkaře“. Podle něj BIS selhává v odhalování islámských teroristů na českém území.

Proti Zemanově kritice BIS vystoupil jeho rival z prezidentské volby Fischer. Má schůzku se šéfem zpravodajců

„Seznámili jsme se i s tím, co je i za veřejnou částí výroční zprávy (BIS) za rok 2017. Všichni členové výboru konstatovali, že chtějí společně ocenit práci BIS při zajišťování bezpečnosti ČR. K tomu jsme se připojili a dál to nemíníme komentovat,“ uvedl Fischer.

„Nechceme přilévat olej do ohně,“ dodal senátor ODS Tomáš Jirsa. „Patříme na Západ, nešilhejme na Východ. Naše tajné služby nás chrání před teroristy, cizími agenty, budovateli nevábných stezek, ruskými novostmi i jejich přáteli. Vážím si práce BIS, její houževnatosti, ostražitosti a rychlosti,“ uvedla senátorka Renata Chmelová z klubu KDU-ČSL.

BIS podpořil také senátor Ladislav Václavec (za ANO). K Zemanovým výrokům ironicky poznamenal, že „možná pan prezident vidí dál a chtěl ubezpečit jiné cizí mocnosti, že naše Bezpečnostní (informační) služba nepracuje, aby polevily ve svých aktivitách“.

Je třeba posílit odolnost před prosazováním zájmů Ruska a Číny

Výbor na základě zprávy BIS, která se zmiňuje o prolomení e-mailové pošty ministerstva zahraničí, vyzval vládu a další instituce včetně Parlamentu, aby věnovaly zvýšenou pozornost ochraně digitální suverenity a digitálních hranic ČR.

Za zásadní úkol označil výbor posilování odolnosti před prosazováním zájmů Ruska a Číny, a to především v oblasti české jaderné energetiky a telekomunikací. Vyzval vládu, aby při naplňování zákona o veřejných zakázkách systematicky brala do úvahy kritérium bezpečnosti. Výbor rovněž podpořil vládu v plnění závazků plynoucích z členství v NATO.

Fischer nevyloučil, že usnesení výboru se stane také jedním z bodů nadcházející schůze Senátu.

Veřejnosti uzavřené bylo i jednání výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD), který senátorům představil své priority ve vztahu k EU a NATO. Mluvil také o spolupráci se státy východního Balkánu a východního partnerství. Tématem byly rovněž hrozby typu dezinformačních kampaní nebo kybernetických útoků. Výbor podpořil vládní záměr prověřovat zahraniční investice do strategických odvětví v zájmu bezpečnosti ČR, EU i NATO.

„Máme rozjednané rozšíření strategického partnerství s Německem, chceme prohlubovat spolupráci v oblasti bezpečnosti s Polskem,“ vypočítával ministr své priority. Upozornil také na posilování spolupráce v rámci visegrádské čtyřky i na dvoustrannou spolupráci s dalšími státy kvůli zvyšování koaličního potenciálu v rámci EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.