Lidovky.cz

12 těl horníků zůstane v dole i přes Vánoce. Babiš chce, aby polští horníci byli odškodněni stejně jako Čech

Česko

  9:14aktualizováno  18:00
Karviná - Při čtvrtečním neštěstí v dole ČSM na Karvinsku zemřelo 13 horníků. Šlo o 12 Poláků a jednoho Čecha. Co bylo příčinou výbuchu metanu, zjišťuje speciální komise. V nemocnicích jsou dva zranění polští horníci, jeden v kritickém stavu. Výkonný ředitel OKD Boleslav Kowalczyk novinářům řekl, že záchranné práce ztížil požár v dole. Na místo dorazil polský premiér Mateusz Morawiecki i jeho protějšek Andrej Babiš. Ten uvedl, že považuje za spravedlivé, aby polští horníci, kteří ve čtvrtek zahynuli v dole ČSM na Karvinsku, byli odškodněni stejně jako mrtvý Čech.

Záchranáři na místě neštěstí. foto: ČTK

Důlní neštěstí v Česku i ve světě

Premiér v pátek novinářům řekl, že vedení OKD, jehož součástí důl je, má nyní navrhnout způsob, jak rodinám horníků ztráty kompenzovat. Pokud by nebylo možné, aby kompenzace vyplatilo OKD, vstoupí do toto podle Babiše stát, který vlastní těžební společnost prostřednictvím státního podniku Prisko.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský krátce před tím řekl, že u českých horníků odškodnění vyplývá z kolektivní smlouvy, podle níž by měl každý člen nejbližší rodiny, tedy vdova a případně nezletilé děti, dostat odškodné ve výši 240 000 korun. Polské horníky by měla odškodnit agentura, která je zaměstnala. Vzhledem k rozsahu neštěstí ale OKD řeší, jak by se na tomto odškodnění podílela, řekl mluvčí.

Vedení těžební společnosti OKD odmítlo obvinění, že čidla na metan v dolu ČSM byla záměrně nefunkční. Podle otce jedné z polských obětí výbuchu se čidla úmyslně zakrývala, aby vyšší koncentrace plynu neomezovaly těžbu.

„Nic takového nemáme potvrzeno. Zjišťovali jsme to u horníků, kteří fárají desítky let. Proč by horníci takto dobrovolně ohrožovali svou bezpečnost?“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V době neštěstí pracovalo v podzemí 23 horníků, většina spadala pod zprostředkovatelskou agenturu. Deset horníků bylo zraněno, tři z nich byli hospitalizováni. Jednoho v pátek propustila karvinská nemocnice, dva zůstávají na klinice popálenin Fakultní nemocnice Ostrava, jeden z nich má podle mluvčí nemocnice Nadi Chattové popáleniny na polovině těla.

Jeden horník je v kritickém stavu, má popáleniny na polovině těla

Z 13 mrtvých horníků je zatím na povrchu pouze jeden, ostatní zůstávají podle mluvčího OKD Iva Čelechovského v podzemí. Není zatím jasné, kdy bude možné těla vytáhnout. Nejdříve to bude po Novém roce. „Na místě důlního neštěstí nyní budujeme ochranné hráze, které mají zamezit požáru. Na místě je velmi špatná viditelnost,“ sdělil Čelechovský.

Zemřelým bylo od 25 do 53 let, OKD je v kontaktu s jejich rodinami a řeší kompenzace a odškodnění. Další dva zranění polští horníci zůstávají po výbuchu v nemocnici v Ostravě, přičemž jeden z nich v kritickém stavu s popáleninami na polovině těla.

ČTĚTE TAKÉ

Po výbuchu metanu museli záchranáři podle velitele jejich čety uzavřít v dole několik kilometrů dlouhý úsek, aby zamezili šíření ohně a mohli ho uhasit. Na chlazení prostoru budou používat dusík a to potrvá několik týdnů, teprve poté bude možné vyprostit těla a dopravit je na povrch, řekl záchranář. Podle něj se četa, která v podzemí zasahovala ve čtvrtek, dostala až k mrtvým horníkům, takže je jasné, že výbuch nikdo nepřežil. Na místě ale byly podle záchranáře tak nebezpečné a riskantní podmínky, že nebylo možné těla vyprostit. 

Příčiny neštěstí, které patří k největším tragédiím, které se na území republiky staly od roku 1990, zatím nejsou známy. Vyšetřování povede Obvodní báňský úřad v Ostravě. Podle Českého báňského úřadu je však evidentní, že v dole musela být koncentrace metanu proti předpisům minimálně 4,5násobná. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák uvedl, že žádné z tamních čidel zvýšené koncentrace metanu nehlásilo. Plyny ale mohou do důlních prostor proniknout náhle a velkou rychlostí takzvanými průtržemi, řekl Zdeněk Kaláb z Ústavu geoniky Akademie věd ČR.

Lokalita je nyní uzavřená, což se dotýká práce 800 zaměstnanců ze dvou směn. Museli zůstat doma, kde budou zřejmě do neděle, než se podaří prostor zatarasit. Pobírají 100 procent mzdy, protože jde o překážku na straně zaměstnavatele.

Premiér Andrej Babiš (na snímku v popředí) navštívil 21. prosince 2018 Důl ČSM...
O život přišlo třináct havířů, z toho dvanáct Poláků.

Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí. V současnosti těží ve dvou dolech. Důlní závod 1 vznikl k 1. lednu 2015 sloučením původních závodů Důl Darkov a Důl Karviná. Důlní závod 2 vznikl k 1. lednu 2015 přejmenováním původního Závodu Důl ČSM a nachází se ve východní části karvinské dílčí pánve. Územně je členěn do dvou oblastí: Sever a Jih. Dobývací prostor je v katastrech obcí Stonava, Karviná, Albrechtice u Českého Těšína a Chotěbuz.

Důlní neštěstí v Karviné je druhé nejhorší na území ČR od roku 1990.

Nejtragičtější události od vzniku České republiky na jejím území

50 obětí - povodně 1997

Při povodních, které mezi 5. a 16. červencem 1997 postihly třetinu ČR bylo zaplaveno 536 měst a obcí v 34 okresech. Velká voda si vyžádala 50 mrtvých, celkové škody přesáhly 63 miliard korun.

48 obětí - metanolová kauza 2012 až 2014

Na otravu metanolem po požití otráveného alkoholu zemřelo od září 2012 do února 2014 v celé ČR 48 lidí, desítky dalších byly hospitalizovány. Mrtvé po požití jedovatých lihovin hlásilo i Polsko. Soudy potrestaly desítky lidí, dva hlavní organizátoři dostali doživotní tresty.

20 obětí - nehoda autobusu u Nažidel 2003

Na silnici E55 nedaleko obce Nažidla na Českokrumlovsku se 8. března 2003 převrátil patrový autobus, který spadl z asi sedmimetrového srázu. Na místě zemřelo 17 lidí, dva po převozu do nemocnice a poslední oběť zemřela na následky zranění v roce 2006. Zraněno bylo 34 lidí.

19 obětí - nehoda vlaku u Krouny 1995

U obce Krouna na Chrudimsku zemřelo 4. června 1995 po srážce osobního vlaku s nákladním 19 lidí, čtyři byli těžce zraněni. Osobní motorový vůz se srazil se čtyřmi rozjetými vagony, které ujely při posunu.

17 obětí - povodně 2002

Záplavy po rozvodnění řek postihly mezi 7. a 17. srpnem 2002 více než třetinu území ČR, o život přišlo 17 lidí. Škody byly vyčísleny na víc než 73 miliard korun.

15 obětí - povodně 2013

Českou republiku postihly po vytrvalých deštích na začátku června 2013 záplavy. Zasáhly zejména Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Středočeský kraj a Prahu. V souvislosti s velkou vodou zemřelo 15 lidí, škody dosáhly 15 miliard korun.

13 obětí - výbuch v dole v Karviné 2018

Při neštěstí v dolu ČSM na Karvinsku zemřelo 13 horníků, 12 z nich byli Poláci. V nemocnicích jsou tři zranění horníci, jeden z nich je nadále v kritickém stavu.

10 obětí - nehoda autobusu u Středokluk 1999

Nedaleko obce Středokluky u Prahy narazil 2. února 1999 řidič linkového autobusu o neosvětlené odstavené Tatry a osobního auta. Sedm lidí zahynulo na místě, tři po převozu do nemocnice. Další téměř tři desítky lidí utrpěly zranění.

Největší neštěstí, která zasáhla cizince v Česku

12 zahraničních obětí

20. prosince 2018 - Při neštěstí v dolu ČSM na Karvinsku zemřelo 13 horníků, 12 z nich pocházelo z Polska. V nemocnicích jsou tři zranění horníci. Jeden z nich je v kritickém stavu.

8 zahraničních obětí

26. května 1995 - Při požáru pražského hotelu Olympik zemřelo osm hostů (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec) a 34 lidí bylo zraněno.

6 zahraničních obětí

1. dubna 2002 - V Lounech se po výbuchu elektrického bojleru zřítila čtyřpodlažní panelová budova hotelu Oharka. V ruinách zemřelo šest členů polské rodiny.

13. prosince 2004 - Šest lidí ze Slovenska zahynulo při nehodě autobusu na dálnici D1 u Domašova na Brněnsku. Do linkového autobusu, který vyjížděl z odpočívadla u motorestu Devět křížů, zezadu narazil kamion pro přepravu automobilů.

9. září 2004 - Šest britských vojáků zahynulo v troskách vrtulníku, který se zřítil u letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Vrtulník Lynx, který se účastnil česko-britského cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), po dopadu na zem shořel. Podle svědků stroj zavadil o elektrické vedení.

5 zahraničních obětí

11. března 2004 - Při důlním otřesu v dole Lazy na Karvinsku zhruba 700 metrů pod zemským povrchem zemřelo sedm horníků, z toho pět Poláků.

12. října 2004 - Pět mužů zahynulo po srážce tří aut na silnici nedaleko Chotěšova na Plzeňsku. Čtyři lidé zemřeli na místě, pátý člověk pak o několik hodin později v nemocnici. Mezi mrtvými byli občané Litvy, Ukrajiny a Ruska.

30. září 2006 - Pět Poláků zahynulo při srážce osobního vozu s kamionem, který stál v odstavném pruhu, na rychlostní komunikaci v Prostějově. Všichni členové posádky osobního auta na místě zemřeli.

9. února 2011 - Nehoda na rychlostní silnici R46 u Prostějova připravila o život šest lidí včetně dítěte, z toho pět cizinců. Způsobila ji řidička BMW původem z Ukrajiny, která najela ve vysoké rychlosti do svodidel, načež s vozem přelétla do protisměru, kde se čelně střetla s plně obsazenou škodovkou. V BMW zahynul německý spolujezdec, ve škodovce Čech a tříčlenná rodina z Panamy.

20. ledna 2018 - Požár hotelu v Náplavní ulici v Praze si vyžádal pět lidských životů (dvě Jihokorejky, Němce, Němku a Nizozemce), dva lidé zemřeli na místě, další dva později v nemocnici, 82letý Nizozemec zemřel 25. března.

22. března 2018 - Při výbuchu tankovací nádrže v areálu chemických výrob v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí a dva další se zranili. Pět ze šesti obětí výbuchu v Kralupech byli Rumuni.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.