Lidovky.cz

‚Strčil do mě u kuchyňky.‘ Piráti se dostali do konfliktu kvůli eurovolbám

Česko

  8:42
Praha - Debata o kandidátkách pro volby do Evropského parlamentu skončila v závěru loňského roku u Pirátů strkanicí a nevybíravými slovy. Před kuchyňkou v pražském sídle strany se střetli dva její členové.

Giuseppe Maiello se v roce 2017 nedostal coby lídr zlínské kandidátky do sněmovny. Teď chce zkusit vysokošklský pedagog eurovolby. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Nazval mě z****m a vyhrožoval, že proti mně vyvolá ještě větší mediální peklo, než jakým jsem si loni prošel,“ vylíčil svou verzi večera 10. prosince 2018 jeden z aktérů Giuseppe Maiello. Učinil tak na pirátském stranickém fóru, kde se evidují schůzky a kontakty.

Jako důvod údajné přemrštěné reakce kolegy zmínil Maiello fakt, že podporoval jiného lídra eurokandidátky. Jméno muže, který jej „napadl“, sice neuvedl, ale jak zjistily LN, šlo o místopředsedu strany Mikuláše Peksu.

Ideové rozepře?

Ideově se neshodneme, reaguje Peksa

Máme odlišný pohled na zahraniční politiku, říká místopředseda Pirátů a jejich favorit na jedničku do eurovoleb Mikuláš Peksa, který se obořil na stranického kolegu Giuseppa Maiella.

LN: Údajně jste pana Maiella nevybíravě tituloval, protože podporoval při nominaci do eurovoleb jiného kandidáta...
Rozhodně to nesouvisí s tím, koho pan Maiello podporuje, či nepodporuje. Máme dlouhodobě odlišné pohledy na zahraniční politiku. Jakým způsobem naše ideové rozpory pan Maiello interpretuje, to je jeho věc. Musíte se ptát jeho, já se to nechystám komentovat.

LN: Bylo to skutečně tak, že jste ho nazval s odpuštěním z****m, což napsal i do evidence kontaktů a schůzek?
Jak říkám, dlouhodobě máme odlišné názory na zahraniční politiku. Pan Maiello má tendenci to interpretovat odlišným způsobem. Asi vám k tomu nemám co dalšího říci.

Poslanec České pirátské strany Mikuláš Peksa.

LN: Jaký jiný názor zastává, že vás to tak vytočilo?
Znovu, máme odlišné názorové pozice, jakým způsobem by se měla vyvíjet zahraniční politika České republiky. Asi jste schopen dohledat, jakým způsobem se k tomu Maiello stavěl před parlamentními volbami.

LN: Co konkrétně vám vadilo?
Nedokázali jsme se shodnout v době, kdy jsem fungoval jako garant zahraničního programu a on obranného. Měli jsme ideové rozpory a ty nadále trvají.

LN: V popisu rozhovoru pan Maiello uvedl, že jste pohrozil vyvoláním mediálního pekla proti němu. Co to znamená?
Příslušný rozhovor jsem nekomentoval a nehodlám komentovat nad rámec toho, co již bylo řečeno. Žádné mediální peklo jsem vůči němu nevyvolával. Pan Maiello řeší s médii věci způsobem, jakým je řešit chce. Nevím, jestli vás informoval on, nebo někdo jiný, já jsem LN nekontaktoval.

Peksa, který patří k hlavním adeptům na jedničku pirátské eurokandidátky, rozhovor s peprným závěrem nepopřel. „Rozhodně to nesouvisí s tím, koho pan Maiello podporuje nebo nepodporuje. Máme dlouhodobě odlišné pohledy na zahraniční politiku a jakým způsobem by se měla vyvíjet,“ tvrdil LN Peksa, aniž by ovšem řekl, co mu konkrétně vadí.

Odmítl nicméně, že by Maiellovi vyhrožoval skandalizací. „Žádný způsobem jsem příslušný rozhovor nekomentoval a nadále nehodlám komentovat nad rámec toho, co již bylo řečeno,“ dodal Peksa, který je jedním ze šesti adeptů na lídra.

Nejvíce se sice konflikt mezi oběma muži vyostřil koncem loňského roku, ale otevřené potyčky spolu sváděli už dříve.

Nejsem putinovec

V předvečer voleb v roce 2017 vystoupil Maiello, který vedl zlínskou kandidátku Pirátů, ale do sněmovny se nedostal, na besedě Kam kráčíš, armádo? Tu pořádala skupina Hej, občane!, jež požaduje referendum o setrvání Česka v EU. Maiello, neapolský rodák, na ní debatoval například s komunistou Josefem Skálou. Ještě předtím se zúčastnil akce komunistů na podporu obětí požáru v Oděse z roku 2014. A na stranickém fóru to od Peksy schytal: „Je fakt těžký věřit, že nejsi agent tý italský odnože SSO (euroskeptická Strana svobodných občanů – pozn. red.).“ Za své aktivity si navíc Maiello vysloužil nálepku prokremelského politika.

Sám se brání tím, že o všech akcích, na kterých vystupoval, informoval stranické šéfy. Nikdy mu prý nedali stopku. Zároveň odmítl nařčení, že by choval sympatie k Putinovu Rusku. „Jediné demonstrace, se kterými se identifikuji, jsou ty, které jsem organizoval v letech 2005 až 2013 za zachování Klánovického lesa. Po roce 2014 jsem vystoupil pouze na pozvání jako řečník mezi dalšími řečníky odlišných názorů. Vždy jsem směle obhajoval pirátský program,“ řekl LN.

Za posledním konfliktem vidí vnitrostranické machinace i to, že podporoval na lídra pro eurovolby Markétu Gregorovou z Brna. „Věřím, že Piráti mohou být v Evropském parlamentu alternativou proti populistům a nacionalistům,“ vysvětlil LN Maiello, proč chce také kandidovat. Spor s Peksou nechtěl v rozhovoru komentovat.

Právě Peksa přitom musel loni v květnu spolu s pirátskou poslankyní Danou Balcarovou vysvětlovat, proč slavili na recepci ruské ambasády u příležitosti oslav Dne vítězství. Situaci žehlil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Kál se slovy, že voliči už stranické členy na oslavách na ruském velvyslanectví neuvidí.

V nynějším sporu se šéf Pirátů omezil na obecné konstatování: „I vnitrostranická diskuse by měla mít jistou úroveň, tu však jako předseda osobně nedozoruji!“ Bartoš zároveň vyloučil, že by veřejná výměna názorů, která probíhá na webovém fóru, Piráty oslabovala. „Pirátská strana je založena na otevřenosti, demokratických principech a diskusi. To, že mezi sebou její členové diskutují, považuji za legitimní. Otevřené pirátské fórum bylo vždy naší výhodou, mimo jiné nás tato transparentnost chrání před lobbistickými tlaky a účelovou, smyšlenou skandalizací,“ dodal Bartoš.

Tajné komunikační platformy

Ve skutečnosti je právě transparentnost nyní tématem vášnivých debat uvnitř strany. Podle některých existují i tajné komunikační platformy, jež obcházejí webové fórum. „Nevěřím, že spor s panem Peksou se týká zahraniční politiky. Zdá se, že vede tajnou skupinu, o které se ve straně mluví,“ upozornil Maiello.

Na pirátském fóru právě probíhá hlasování, které ukáže podporu pro návrh, aby se existencí tajných skupin zabývalo vedení.

Další texty o eurovolbách si přečtěte v pondělním vydání Lidových novin.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.