Lidovky.cz

Policie poslala do vazby celkem pět osob z brněnské radnice. Měly ovlivňovat veřejné zakázky

Česko

  18:15
Brno - Městský soud v Brně poslal v sobotu do vazby radního městské části Brno-střed Jiřího Švachulu (ANO), vedoucího investičního odboru Petra Liškutina a tři podnikatele. Jde o Petra Kaláška, Pavla Ovčarčina a Lubomíra Smolku. Novinářům to řekl po skončení neveřejných zasedání soudce Libor Hanuš.

Projednávání uvalení vazby s advokátem jednoho obviněného. foto: MAFRA

Policie obvinila celkem devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Vazbu žádali detektivové jen u pěti z nich. Další čtyři muži budou stíhaní na svobodě, dva z nich s kriminalisty spolupracují.

Podle státního zástupce Radka Mezlíka se obvinění účastnili systému ovlivňování veřejných zakázek, včetně poskytování úplatků, a fungovali tak jako organizovaná zločinecká skupina. Jedním ze spolupracujících obviněných je podnikatel Saman El-Talabani, který je stíhaný na svobodě.

Státní zástupce Radek Mezlík hovoří s novináři 9. března 2019 před budovou Městského ředitelství Policie ČR v Příční ulici v Brně, kde se rozhodovalo o vazbách na pět z devíti zadržených v kauze veřejných zakázek na radnici Brno-střed.

Jeho svědectví ale podle Mezlíka není jediným zdrojem informací, které kriminalisté mají. „Je zde více usvědčujících důkazů k dispozici,“ uvedl Mezlík.

U všech pěti mužů poslaných do vazby je podle soudce Hanuše důvod k obavě z útěku nebo vyhýbání se trestnímu stíhání. Hrozí jim tresty od 10,5 roku výše. Existuje také riziko působení na svědky a u všech kromě Kaláška také omezené riziko, že by mohli pokračovat v trestné činnosti.

Korupce na radnici v Brně. Doposud padlo pět návrhů na vazbu

Policie na radnici Brno-střed zasahovala od čtvrtečního do sobotního rána. Druhá větev vyšetřování podle dostupných informací sleduje dění kolem mýtného tendru včetně schůzek mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem. Sobotní Právo uvedlo, že proti Faltýnkovi svědčí policejní odposlechy. V této větvi případu policie dosud nikoho neobvinila.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.