Lidovky.cz

SPD chce na 'Václaváku' protestovat proti EU. Přijet má i Le Penová s Wildersem

Česko

  5:00
PRAHA - Krajně pravicoví politici Marine Le Penová a Geert Wilders se znovu chystají do Prahy. Ve čtvrtek 25. dubna by se měli zúčastnit demonstrace na Václavském náměstí, kterou pořádá hnutí SPD Tomia Okamury. Namířená bude proti Evropské unii, její politice, hodnotám a principům.

Marine Le Penová, Tomio Okamura a Geert Wilders na konferenci evropských krajně pravicových stran v Praze v prosinci 2017. foto: MAFRA

„Zmiňovaná dvojice přijede hnutí SPD podpořit. Jde o kolegy, kteří jsou součástí stejné vlastenecké frakce Evropa národů a svobody (ENF),“ odůvodnila návštěvu nizozemského odpůrce migrace a francouzské nacionalistky Barbara Zeťová, mluvčí Tomia Okamury.

Můj bratr a jiní napadli britskou europoslankyni, tvrdí Okamura. Podle policie se nic nestalo

Francouzská europoslankyně a nizozemský poslanec jsou nejznámějšími reprezentanty nacionálních antievropských sil.

Wilders a Le Penová byli společně v české metropoli naposledy v prosinci 2017, kdy přijeli kvůli konferenci evropských krajně pravicových stran. Na dubnové akci by s nimi měla vystoupit i britská europoslankyně a zastánkyně brexitu Janice Atkinsonová. Ta na sebe upozornila právě na sjezdu před necelým rokem a půl. Tehdy tvrdila, že ji napadla skupinka protestujících, mezi nimiž podle Okamury byl i jeho bratr Hayato. Policie ale žádný incident nezaznamenala.

Protestní shromáždění s názvem „Demonstrace proti diktátu Evropské unie, proti imigrační politice EU a islamizaci a za právo občanů České republiky hlasovat v referendu za vystoupení ČR z EU“ je naplánováno na čtvrtek 25. dubna v 17 hodin. Hnutí SPD na něj svolává všechny, kdo chtějí vyjádřit podporu „úsilí vlasteneckých stran v boji za svobodu a spolupráci národních států Evropy“.

Soukup se prý na eurovolby nechystá

Událost patrně nezůstane bez povšimnutí několika občanských iniciativ. Podobně jako tomu bylo na závěr roku 2017, kdy se kvůli příjezdu politiků s radikálními názory konala řada protestů. Strážci zákona se tak na ni již připravují. „O akci víme a počítáme i se zvýšeným počtem účastníků v místě jejího konání,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Podle zákulisních informací LN existoval ještě v lednu scénář, že by setkání nacionalistických špiček mohlo být příležitostí pro oznámení spolupráce SPD s hnutím List Jaromíra Soukupa pro květnové volby do Evropského parlamentu. Nasvědčovala tomu mimo jiné orientace obou subjektů na podobné voliče i skutečnost, že místopředseda sněmovny byl častým hostem v diskusních pořadech TV Barrandov, kterou Soukup vlastní.

Mediální magnát se však o post europoslance nakonec ucházet nehodlá. Serveru Lidovky.cz sdělil, že o protestní akci nic neví a pozván na ni nebyl. „Svoji kandidaturu do voleb do Evropského parlamentu i společný postup s SPD vylučuji,“ napsal stručně v SMS zprávě.

Běžný mezinárodní „rodinný cirkus“

Podle politologa Daniela Kunštáta představuje turné významných politických tváří po evropských městech běžnou praxi před evropskými volbami.

„Je to takový s nadsázkou cirkus, který má pomoci mobilizovat voliče v té či oné zemi ve prospěch určité stranické rodiny,“ řekl serveru Lidovky.cz vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů na vysoké škole CEVRO Institut. Lze tak prý předpokládat, že podobně do Česka přijedou podpořit zdejší partnerské partaje rovněž třeba výrazní představitelé lidovecké, liberální nebo socialistické frakce.

Marine Le Penová, Tomio Okamura a Geert Wilders na konferenci evropských krajně...
Britská europoslankyně Janice Atkinsonová (vlevo), francouzská politička Marine...

Přítomnost Wilderse a Le Penové vyvolá podle Kunštáta velký mediální zájem, protože jejich tváře patří k těm nejviditelnějším mezi nacionálními antievropskými politiky. „A to je přesně smyslem celé návštěvy. Tomio Okamura zažije ve stínu velkých souputníků svých deset minut slávy, ocitne se v centru pozornosti a bude doufat, že mu to přinese nějaké voličské body,“ dodal politolog s tím, že každý takový impulz je pro lídra SPD v předvolební kampani dar z nebes.

Okamura si prý dobře uvědomuje, že hnutí bude mít problém přesvědčit své příznivce, aby se k volebním urnám vůbec dostavili. Do hlasování, které určí rozložení sil v europarlamentu, se totiž dlouhodobě zapojuje nejméně lidí. Při tom posledním, v roce 2014, to bylo pouhých 18,2 procenta. Účastní se ho přitom zejména voliči pravicových a středových stran.

Podle politologa Josefa Mlejnka je očekávatelné, že stoupenci SPD k volbám v hojném počtu nedorazí, neboť příliš nevnímají význam institucí mimo komunální a celorepublikovou úroveň.

„Obecně vykazují rysy, že se neradi, neochotně zapojují do aktivit ve veřejném životě,“ řekl nedávno serveru Lidovky.cz. Roli podle něj hraje také fakt, že Tomio Okamura je zarputilý kritik Evropské unie, což příznivci jeho hnutí reflektují.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.