Lidovky.cz

Apetit kůrovce desetkrát vzrostl. Lesům škodí víc než imisní kalamita

Česko

  5:00
PRAHA - Za čtyři roky se v Česku vytěžilo víc kůrovcového dříví než za posledních čtyřicet let minulého století. Kalamita v lesích přitom nekončí.

Strom napadený kůrovcem. foto:  František Vlček, MAFRA

V sedmdesátých letech padlo v Krušných horách až sedmdesát procent lesů. Rozsáhlá bezlesí za sebou zanechala imisní kalamita, za kterou mohly především imise z českých a polských elektráren. A to nejenom v Krušných, ale i Jizerských a zčásti Orlických horách. Na sto tisíc hektarů lesa zmizelo.

Odumírající lesy kvůli kůrovci můžou zhoršit kvalitu vody, obávají se odborníci

„Už teď kůrovec imisní kalamitu přesahuje. Čísla přitom budou narůstat. Smrk nyní pokrývá na 1,3 milionu hektarů lesů v Česku. Z toho zhruba milion může být napaden a zlikvidován kůrovcem,“ říká ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek. A přidává další čísla. Od roku 2015, tedy za čtyři roky, se v českých lesích vytěžilo na 25 milionů kubíků dřeva. Stejný objem padl kvůli kůrovci mezi lety 1963 a 2002, tedy během čtyřiceti let. Pro představu se odhadem kubík dřeva rovná jednomu stromu.

„Současná situace je skutečně nová. Domníváme se, že v lesích zůstává stát tři až pět milionů kubíků dřeva, které budou dalším zdrojem nákazy v letošním roce,“ dodává Šrámek. V současnosti je malým škůdcem, který páchá obrovské škody, podle Šrámka nejvíc ohrožen především Středočeský kraj, hlavně jeho jihozápadní část, jižní Čechy, Plzeňsko, ale i Českomoravská vrchovina. Přitom právě poslední jmenovaná platí za jakéhosi ukazatele zdraví lesů v Česku. Relativně ušetřen zatím zůstává Ústecký a Liberecký kraj, itady se ale podle Šrámka vyskytují kůrovcová ohniska a napadené, nedostatečně zpracované stromy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.