Lidovky.cz

Pískot a deštníky s trikolorou. Tisíce lidí demonstrovaly proti Babišovi a Benešové, s nimi i expremiér Sobotka

Česko

  17:57aktualizováno  22:19
Praha - Přes nepříznivé počasí se v pondělí na Hradčanském náměstí v Praze sešly stovky lidí k protestu proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a plánované změně v čele ministerstva spravedlnosti. V následujícím pochodu Prahou se dav rozrostl. Demonstranti pak zaplnili zhruba ze tří čtvrtin Staroměstské náměstí, podle organizátorů jich bylo asi 15 tisíc. Pokud Benešová nastoupí na spravedlnost, za týden se má protest opakovat.

Expremiér Bohuslav Sobotka na demonstraci na Staroměstském náměstí foto:  Petr Topič, MAFRA

„Máme toho dost” nebo „Benešovou nechceme”, hlásaly ve čtvrtek tisíce nespokojených občanů po celé republice. Do ulic je „vehnalo” chystané jmenování Marie Benešové do funkce ministryně spravedlnosti pár dní poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Žena, jež je zároveň poradkyní prezidenta Miloše Zemana, podle nich nezaručí nezávislost justice.

„Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu,” odůvodňoval konání demonstrace její organizátor, spolek Milion chvilek pro demokracii.

Patrně nejpočetnější dav, přibližně pětistovka nespokojených, se sešel v půl šesté odpoledne na pražském Hradčanském náměstí. Odtud se o patnáct minut později za vydatného deště vydal v pochodu na Staroměstské náměstí. Nerudovou ulicí či po Karlově mostě se nesla hesla jako „Demisi”, „Česko není Rusko” nebo „Lež má krátké nohy”, které doprovázel permanentní pískot z píšťalek. V průvodu se to hemžilo všemožnými prapory, protibabišovskými a protizemanovskými transparenty a deštníky s českou vlajkou, které si mohli účastníci pořídit před akcí přímo od organizátorů za sto korun.

Babiš: Máme svobodu a demokracii

„Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici,” prohlašovali demonstranti.

Premiér Andrej Babiš na pondělní události reagoval ve večerním pořadu České televize Události, komentáře. „Skvěle, máme svobodu a demokracii, lidé mají právo vyjádřit svůj názor. Zajímavé ale je, že jsou vybaveni stejnými transparenty a deštníky,“ uvedl. Rozhodnutí dosadit Benešovou na post ministryně spravedlnosti hájil s tím, že je podle něj bojovnicí proti korupci a justiční mafii.

ZVĚŘINA: Spravedlnost Hradu. Marie Benešová je další Zemanovou ministryní

Demonstraci na Staroměstském náměstí si nenechal ujít ani expremiér Bohuslav Sobotka, v jehož vládě seděl současný premiér Babiš na postu ministra financí. V davu byli podle informací LN také senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš, expremiér Mirek Topolánek, exprimátor Bohuslav Svoboda, bývalý ministr obrany Alexandr Vondra či europoslanec Pavel Telička.

Marie Benešová na pondělní protesty reagovala slovy, že se stala objektem nenávisti směřované proti premiérovi a prezidentovi. „Nechť mě veřejnost soudí podle toho, co opravdu učiním a ne podle vykonstruovaných spekulací, co bych mohla učinit,” komentovala.

Expremiér Bohuslav Sobotka na demonstraci na Staroměstském náměstí
Shromáždění na Staroměstsém náměstí vyjadřuje nesouhlas s dosazením Marie...

Během křižování metropolí se průvod, v němž nechyběl třeba lidovec Hayato Okamura či kajakář Vavřinec Hradilek, rozrostl. Podle pořadatelů až na 15 tisíc. Pod orlojem, kam dorazil krátce před sedmou hodinou, jej přivítal potlesk stovky podpůrců a píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka.

‚Babiš nechce do tepláků‘

„Nejsme slepí,” a „Hanba” skandovalo posléze zaplněné náměstí za zvonění klíčů a s plakáty „Justice” v rukou. Následovaly projevy řečníků, mezi nimi například David Ondráčka, šéf organizace Transparency International.

„Vypadalo to podle předpovědi počasí na deštníkovou akci. Ale měli jste přijít spíše v teplákách, protože o to se tu hraje. Babiš nechce do tepláků,” narážel Ondráčka na možnou budoucnost premiéra v případě, že by stanul před soudem a byl shledán vinným.

Protestní akce se uskutečnily dohromady ve 105 českých městech a obcích, namátkou v Brně, Ostravě, Plzni. Jen v Brně se sešlo na 3500 lidí. Pokračovat by mohly i v nacházejících dnech.

Příznivci iniciativy se naposledy ve větším počtu sešli na Staroměstském náměstí loni v listopadu, aby podpořili pokus opozice o vyslovení nedůvěry vládě. Babišův kabinet tehdy hlasování přežil.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.