Lidovky.cz

Fond zastaví dotace Agrofertu od roku 2017. Zpráva EK nezmiňuje můj střet zájmů, tvrdí ministr Toman

Česko

  9:53aktualizováno  13:46
Praha - Za útok na Česko označil premiér Andrej Babiš první předběžnou auditní zprávu Evropské komise, která upozorňuje na jeho střet zájmů. Nyní dorazila druhá a ministr zemědělství Miroslav Toman hovoří podobně: "Je to nálet na české zemědělství," prohlásil.

Ministr zemědělství Toman se vyjádřil na briefingu k auditní zprávě EK, která se kromě Andreje Babiše také týká jeho osoby. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Evropská komise poslala návrh dalšího auditu. Má rozporovat nárok na zemědělské dotace pro Agrofert i Tomana

Unijní dokument podle něj obsahuje chyby, které výsledný text znedůvěryhodňují. Údajně chybné pasáže ale blíže nespecifikoval. Kvůli obavám ze střetu zájmů nebude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy je premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Od té doby proplatil projekty za 63 milionů korun. Stejný způsob zvolí fond i pro podniky, které patří Tomanově rodině.

„Celou dobu tady byly spekulace o střetu zájmů ministra Tomana kvůli vlastnictví a řízení firmy Agrotrade jeho rodinnými příslušníky. Musím to naprosto odmítnout, protože předběžná auditní zpráva uvádí, že zmiňované projekty byly k financování schváleny před mým nástupem do úřadu,“ prohlásil ministr Toman.

Jeho možný střet zájmů se podle médií a opozice mohl týkat společnosti Agrotrade, kterou z 80 procent vlastní ministrův otec Miroslav Toman starší. Podnik vede ministrův bratr Zdeněk. Firma dostala zhruba dvoumilionovou dotaci pro dceřinou drůbežářskou firmu Xaverov. Audit se jimi však podle ministra nezabývá.

„V této zprávě vůbec tyto projekty nejsou zahrnuty. Stejně jako to, že by pan Toman, ministr zemědělství, měl jakýkoli střet zájmů v těchto projektech,“ dodal na brífinku, který svolal na dopoledne, aby okomentoval druhý předběžný audit Evropské komise. To samé konstatoval i šéf SZIF Martin Šebestyán. „Ve zprávě není explicitně konstatován střet zájmů pana ministra Tomana,“ uvedl.

Premiér v problémech

Dokument se zaměřuje hlavně na podezření okolo střetu zájmů premiéra Babiše. Ten sice svůj obří koncern Agrofert vložil před dvěma lety do svěřenského fondu, podle Komise má ale i tak zájem, aby zemědělský gigant prosperoval. Předseda vlády podezření ze střetu zájmů vytrvale odmítá.

„Já chápu, že spoustu mých kritiků to asi zklamalo, protože každý mluvil o zdrcujícím auditu, žádný takový ale není. Jsou tam údajně nějaké případy za 63 milionů, ale to se určitě ve finále vysvětlí,“ reagoval Babiš pro Rádio Impuls.

„Pochopil jsem také, že ministerstvo (zemědělství) ani SZIF se závěry toho auditu nesouhlasí a upozorňují v něm na zásadní chyby,“ doplnil ministerský předseda.

Babiš označil auditory EK za nekompetentní. ‚Jsou profesionální a pracují objektivně,‘ ohradil se Brusel

Holding Agrofert vnímá oba návrhy auditů EK jako velmi pochybné a neprofesionální. Unijní auditoři se v jeho firmách nebyli podívat a holding neměl možnost se vyjádřit, uvedl ve čtvrtek pro ČTK tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Pokud místopředseda Evropské komise tvrdí, že provedli inspekční šetření přímo na místě, není to pravda,“ reagoval. Skupina uvedla, že je připravena vše vysvětlit a zastavení proplácení dotací bere na vědomí.

Evropská komise si podle Tomana vyžádala seznam všech projektů Agrofertu z programu rozvoje venkova. Česku zároveň uložila, aby přijalo opatření, která zamezí střetu zájmů. „Česká republika má zahrnout konflikt zájmů mezi rizikové faktory při kontrolách,“ uvedl šéf resortu zemědělství k druhému unijnímu auditu.

Zastavené dotace

„Z důvodu předběžné opatrnosti nebude SZIF dále proplácet projekty podniků skupiny Agrofert, které jsou schválené po dni 9. 2. 2017. A to i přesto, že se neztotožňujeme se závěry předběžné zprávy. Je to naše možnost, jak se k problému postavit. Stejný způsob až do doby vysvětlení zvolím i u podniků spojených s rodinou pana ministra Tomana,“ řekl šéf SZIF Šebestyán.

Češi mají zatím v rukou pouze anglickou verzi předběžné zprávy. Český překlad auditu by měli obdržet zhruba do měsíce. „Od té doby nám poběží dvouměsíční lhůta na vyjádření,“ vysvětlil Šebestyán. Běžné podle něj je, že se zástupci obou stran potkají k prvnímu vzájemnému jednání do půl roku od doručení přeložené verze textu. Komise navrhla první bilaterálku na 28. ledna příštího roku.

Nejnovější „bruselský“ dokument má tři hlavní části, v první se řeší střet zájmů premiéra Babiše a Agrofertu. Ministerstvo již vyčíslilo 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun, jichž se to týká. Šebestyán uvedl, že jde o již proplacené peníze.

‚Destabilizace Česka.‘ Obhajoba Babiše k auditu EK je přes čáru, píše slovenský list

Opozice zastavení výplat dotací pro Agrofert ocenila. „Vítáme to, protože KDU-ČSL a další kluby v rámci mimořádného bodu v úterý jasně formulovaly požadavek, aby došlo k okamžitému zastavení vyplácení dotací z národních zdrojů,“ řekl předseda lidovců Marek Výborný.

Za důležité pokládá, aby všichni, u nichž se prokáže, že získali dotace neoprávněně, peníze vrátili. „Není možné, aby tím trpěli další žadatelé,“ uvedl. Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík připomenul, že jeho strana tento krok doporučovala už před rokem.

Babišovi kritici zároveň tvrdí, že měl zemědělský intervenční fond výplaty dotací zastavit mnohem dříve. Neoprávněně vydané peníze má podle zástupců KDU-ČSL, ODS, TOP 09, STAN a Pirátů stát vymoct zpět. Opozice zároveň očekává, že se premiér k celému případu vyjádří odpoledne ve sněmovně.

Podle šéfa poslaneckého klubu STAN Jana Farského případ ukazuje, jak bylo pro Česko důležité zapojit se do struktur Evropské unie a NATO. „Vrací nás do reality právního státu,“ uvedl a přirovnal unii k záchrannému lanu.

Chyby v auditu?

Podobně jako v uplynulých dnech Babiš i Toman se dnes rozhodl přejít do protiútoku. Text předběžné zprávy podle něj obsahuje chyby. „Podle informací, které mám od odborných pracovníků, se Evropská komise v tomto auditu odkazuje na články, které v (české) legislativě vůbec neexistují. Zpráva z našeho pohledu obsahuje chyby a úředníci ji musí velmi pečlivě analyzovat,“ prohlásil ministr.

Toman údajná pochybení ve zprávě považuje za slabou stránku, která celý text v jeho očích znevěrohodňuje. Po novinářském dotazu však chybné pasáže odmítl ukázat. Uvedl , že výtky jeho resort sdělí přímo do Bruselu. „Evropská komise veřejně vyhlásila, že se k probíhajícímu šetření nebude vyjadřovat. Česko a ministerstvo zemědělství bude postupovat ve stejném stylu,“ pronesl ministr.

Podnikání rodiny Tomanových v zemědělství a potravinářství:

  • Rodina Tomanových podniká od začátku 90. let zejména v zemědělství a potravinářství, v současnosti prostřednictvím společnosti Agrotrade. V té vlastní 80 procent akcií Miroslav Toman starší (84), předlistopadový ministr zemědělství, kterého v roce 2015 prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. Zbytek podle databáze Prodata ovládá jeho dlouholetý spolupracovník, právník Ivan Kozel. Mladší bratr současného ministra zemědělství Zdeněk Toman (58) působí ve společnosti jako předseda představenstva.
  • Hlavní firmou, kterou Toman starší prostřednictvím Agrotradu ovládá, je společnost Xaverov, přední český producent jednodenních kuřat pro potravinářský sektor. Jeho roční tržby se v posledních letech pohybují těsně pod miliardou korun a zisk nejčastěji v řádu jednotek milionů. Druhou největší společností z podnikatelského impéria Tomanových je Boneco, známá zejména jako výrobce majonéz, omáček, hořčic nebo salátů. Ta předloni vykázala při tržbách 320 milionů korun mírnou ztrátu.
  • Zemědělství se Toman starší věnoval již za minulého režimu, dotáhl to na českého (1981 až 1983) a federálního (1983 až 1988) ministra zemědělství, v letech 1988 až 1990 byl místopředsedou české vlády. S podnikáním začal krátce po listopadu, základem skupiny rodiny Tomanů se staly drůbežárny v Xaverově na východním okraji Prahy nebo Drůbežářský podnik Libuši. Ze zpracování drůbeže se ale už před lety Tomanovi stáhli, z výrobního areálu v Libuši je dnes tržnice Sapa.
  • V minulosti patřil pod Agrotrade také tradiční český producent čajů Jemča Jemnice, kterého v roce 2006 koupila britská firma Tetley Group z indického konglomerátu Tata Group. V souvislosti s podnikáním Agrotradu napsal v srpnu 2006 časopis Týden, že Tomanové v minulosti "vypumpovali" řadu firem. O necelé dva roky později, v červnu 2008, uvedl týdeník Profit, že většina drůbežářských podniků pod taktovkou klanu Tomanů zkrachovala, ale oni na tom vždycky vydělali.
  • Před šesti lety, krátce poté, co se Miroslav Toman mladší stal ministrem zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka, se podnikání Tomanových věnoval týdeník Respekt v článku, za který mu Agrotrade hrozil žalobou a požadoval omluvu. Agrotrade podle Respektu získal stamilionové úvěry od bank, za které nakupoval hlavně potravinářské podniky. A zatímco dluhy rostly, většina majetku byla převedena jinam. Po společnosti zůstaly dluhy 600 milionů korun. Firmu, přejmenovanou na Technology Leasing, v roce 2001 koupila kyperská společnost Finch Enterprises.
  • V polovině roku 2002 firmu přes nastrčené spolupracovníky ovládl kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř a následně se ocitla v konkursu. Krejčíř byl později odsouzen k osmi letům vězení za její vytunelování. Podle rozsudku vymyslel v roce 2002 plán na vyvedení jejích finančních prostředků s využitím leasingových operací. Krejčíř spolu se dvěma spolupachateli získal od firmy Technology Leasing téměř 108 milionů korun bez poskytnutí protihodnoty.
  • Jak uvedla v květnu 2017 Česká televize, lukrativní podnik Xaverov se poté, co se jeho vlastník ocitl v konkurzu, dostal přes konkurzního správce a realitní společnost Amádeus Real zpět do rukou Miroslava Tomana staršího. Letos v dubnu pak ČT upozornila na případ z roku 2010, kdy společnost Xaverov získala na základě smíru se státem 29 cenných pozemků. Klíčovým dokumentem pro spor se stalo prohlášení ministerstva zemědělství z roku 2005, kdy tam byl náměstkem Miroslav Toman mladší.
  • "Já jsem tady byl jeden z pěti náměstků. V roce 2006 za pana ministra Mládka zase odcházel jiný dopis, který to zamítal, a já se k tomu nevyjadřoval. To v podstatě vyjadřuje, že to šlo úplně mimo můj záběr," řekl k tomu současný ministr zemědělství. "Nikdy jsem tam nebyl podílníkem, nebyl jsem tam ani v orgánech společnosti," dodal Toman, který podle dostupných údajů v rodinných firmách působil pouze krátce počátkem 90. let.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.