Lidovky.cz

Jed proti hlodavcům se dočasně nebude moci rozhazovat po polích, rozhodl stát

Česko

  12:34aktualizováno  13:53
PRAHA - Stát dočasně pozastaví povolení pro plošné použití jedu proti hrabošům, sdělil zdroj obeznámený s pátečním jednáním na ministerstvu zemědělství. Debata má pokračovat v pondělí a mají se jí zúčastnit zástupci ministerstva životního prostředí, zemědělských nevládních organizací, ale například i ornitologovů. Na něm by se mělo rozhodnout, jak bude stát s povolením dále nakládat. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy by škody na plodinách způsobené přemnoženými hraboši mohly překročit miliardu korun.

Hraboš polní. foto: Wikipedia

Úřad páteční diskusi svolal po vlně kritiky, v níž ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozornily na to, že plošná aplikace jedu Stutox II může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Ministerstvo zemědělství naopak argumentovalo přemnoženými hraboši a zdravotními problémy, které můžou hlodavci způsobit.

MALÍK: Návrat doby jedové? Úřad umožnil genocidu na polích

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha v pátek na tiskové konferenci argumentoval tím, že přemnožení hraboše je běžnou věcí, ale nikoliv v současné míře. Svaz podle něj s přerušením výjimky nesouhlasí. Stát zatím zaznamenal žádost o 20 povolení na plošné využití, dodal. Žádný zemědělec to ale zatím nevyužil, počítali s plošnou aplikací na konci příštího týdne. Nyní očekává, že zemědělci počkají na výsledky pondělního jednání.

„Jsme v situaci, kdy nám běží čas. Nyní zemědělci upravují půdu a budou zakládat ozimy. Hrozí, že budou nuceni používat nestandardní prostředky. Doufám, že k tomu nedojde, protože by byli sami proti sobě a obrátila by se proti nám i veřejnost,“ řekl předseda.  „Dosud byla povolená cílená aplikace do nor. Ale v okamžiku, kdy je ta situace tak šílená, kdy máme tisíce děr, tak nemáme tolik lidí, abychom do každé nory nasypali jednu nebo dvě granule, to není možné,“ dodal. V některých lokalitách je podle něj úroda hlodavci kompletně sežraná. 

Okresy, v nichž se smí k hubení hrabošů používat jed Stutox II.
Sucho a částečně i přemnožení hraboši decimují úrodu zemědělských plodin.

Podle ministerstva bude zatím možné aplikovat přípravek pouze do nor. „V tuto chvíli jsem pozastavil povolení plošně rozmístit přípravek Stutox II na nejhůře postižených zemědělských plochách. V mnoha okresech sice výskyt hraboše dosahuje kalamity a zemědělcům reálně hrozí škody ve výši stovek milionů korun, ale budeme hledat pro všechny strany přijatelné řešení, které by situaci zklidnilo,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Jed na hraboše pobouřil experty. O život jde i sovám či čápům, říká ornitolog

Ministerstvo ve čtvrtek uvedlo, že žádný zemědělec zatím plošné použití jedu nevyužil. Musel by ho nahlásit tři dny před aplikací, což se nestalo.

K plošnému trávení se farmáři staví rozdílně

Do podzimu plánuje trávení provést na některých svých polích například Zemědělské družstvo Senice na Hané na Olomoucku, kterému přemnožení hlodavci zničili značnou část letošní úrody obilí a které chce zabránit tomu, aby hraboši před příchodem zimy nezlikvidovali i nové osivo. Zastáncem zásahu proti přemnoženým hrabošům je i farmář David Smetana ze Svobodných Dvorů u Hradce Králové. „Zemědělci přicházejí o značné peníze, bez regulace se neobejdeme. Jsem si jistý, že každý bude při trávení hrabošů postupovat podle nejlepšího svědomí, bude to dělat v takové míře, aby uchránil úrodu,“ řekl.

Farmář Pavel Müller ze Slezských Pavlovic na Bruntálsku, který hospodaří na zhruba 100 hektarech, se ještě nerozhodl, zda přistoupí k plošnému trávení hrabošů. „Pokud to nestihneme ručně otrávit a sypat do děr, asi budeme muset najet celoplošně,“ řekl Müller. Na Třebíčsku zemědělci podle krajského předsedy Agrární komory Josefa Blažka plošné hubení neplánuji, i když je přemnožení hlodavci trápí. 

Plošné trávení hrabošů nemá v plánu ZOD Brniště, největší zemědělský podnik v Libereckém kraji. „Přizpůsobili jsme osevní postup, pomáhá orba a dáváme bidýlka pro dravé ptáky na jeteloviny,“ řekl vedoucí rostlinné výroby ZOD Brniště Pavel Cihlář.  Problém s hraboši nemá ani družstvo Třebonín mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi. Podle jeho šéfa Jana Rytíře je to díky každoroční hluboké orbě.  Podle ornitologa Davida Čípa z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř by ale v současné situaci mohlo plošné trávení hrabošů přinést více škod než užitku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.