Lidovky.cz

Česko

Demotivující školský systém. Žáky z Česka studium baví ze všech nejméně

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

PRAHA - Statisícům dětí v pondělí začíná desetiměsíční výukový maraton. Základní i střední školy budou praskat ve švech.
  5:00

„Na základní školy bude docházet 953 400 žáků, což je o 12,5 tisíce více než v minulém školním roce. Na středních školách bude v denní formě studovat 399 400 tisíc žáků, to je o 5300 více,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Nejraději si jistě první zazvonění poslechnou prvňáci, kterých je letos 108 tisíc. „Postupně se ale pozitivní vztah ke škole mění a na druhém stupni už převažují ti, kteří do ní chodí neradi,“ říká v rozhovoru pro LN Tomáš Zatloukal, ústřední školní inspektor.

Mladí studenti opět vytáhli do ulic. Požadují lepší ochranu klimatu a životního prostředí

Jeho slova potvrzuje mezinárodní srovnání – české žáky baví škola nejméně. V posledním šetření TIMSS, kterého se v roce 2015 účastnilo 57 zemí, jen 68 procent tuzemských čtvrťáků odpovědělo kladně na otázku „Chodíš do školy rád/a?“. Nejlépe dopadly Portugalsko a Turecko s 95 procenty.

Letos na problém upozornil Michal Kalman, vedoucí mezinárodního HBSC výzkumného týmu z Univerzity Palackého v Olomouci. „Jsou státy ve střední a východní Evropě, kde děti do školy chodí rády. Problém je v tom, že čeští žáci necítí podporu učitelů ani rodičů,“ sdělil LN.

Vzhledem k tomu, že šetření TIMSS probíhá jednou za čtyři roky, letošek je důležitý. Zatloukal ovšem upozorňuje, že tuzemský vzdělávací systém spíše přidal důvody k demotivaci.

Studenti architektury smontovali boudy pro KRNAP

„Velmi záleží na tom, jak jsou žáci zapojení do výuky. Na druhém stupni i středních školách ale dominuje učitel. Jsou situace, kdy žáci v hodině téměř nepromluví, kdy si pouze pasivně zapisují do sešitů nebo sledují výklad,“ řekl.

Základní školy podle Zatloukala příliš svírají jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Tedy ty, kdy ve stejný den i čas otevřou všichni uchazeči o studium stejný test. Prvně se tak stalo v roce 2017. „Učitelé by chtěli vést výuku tak, aby žáky bavila matematika i čeština. Obsah přijímaček ale chce něco jiného. Učitelé jsou tak pod enormním tlakem,“ vysvětluje Zatloukal. Podobný princip žádá státní maturita. Výsledkem jsou vyhořelí žáci i kantoři.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.