Lidovky.cz

Česko

Neziskovky si příští rok rozdělí o 210 milionů víc než letos. Vláda pro ně schválila miliardové dotace

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - Neziskové organizace si mohou v příštím roce rozdělit dotace 5,68 miliardy korun. Mohou je získat na sport, vzdělávání, sociální služby, kulturu či boj s korupcí. Částka by měla být o 210 milionů korun vyšší než letos.
  17:45

Vláda projedná dotace pro neziskovky na příští rok. Mohly by si rozdělit až 5,5 miliardy

Státní dotační politiku vůči neziskovým organizacím pro rok 2020 schválila v pondělí vláda. Proti letošku se mají výrazně seškrtat finance na projekty k zajištění rovných šancí pro ženy a muže, bydlení či na zdravotní prevenci, přidat se má na sport, boj s korupcí či na rodinnou politiku.

Česká ekonomika roste, i když růst zpomaluje. Pro příští rok ministerstvo financí podle srpnového odhadu očekává zvýšení HDP o 2,2 procenta, cen v průměru o 2,4 procenta a mezd o 5,7 procenta. Kabinet jednání o návrhu dotační politiky minulý týden přerušil. Původně počítal se zvýšením částky proti letošku o 85,5 milionu. Nakonec přidal na dotace 210 milionů, tedy o 3,8 procenta, a to hlavně na sport.

Transparency hrozí Babišovi žalobou, žádá omluvu za jeho slova o zkorumpované organizaci

„Poskytováním dotací ze státního rozpočtu stát obstarává služby od neziskového sektoru, který službu odvede obvykle efektivněji a především levněji než jiné sektory,“ uvedl v podkladech pro vládu tým vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Dodal, že nižší cena služeb je dána hlavně tím, že organizace nevytvářejí zisk a že značný podíl práce odvedou dobrovolníci zdarma. „V poskytování nekomerčních, veřejně prospěšných služeb je neziskový sektor nezastupitelný,“ stojí v podkladech.

Nezisková organizace Czechitas otevřela 5. září 2019 v Brně vzdělávací...
Komunitní centrum, které bude sloužit hlavně vzdělávání žen a dětí v...

Vláda chce dotace rozdělit do 18 oblastí. Do boje s korupcí by mohly putovat čtyři miliony jako loni. Letos se částka snížila na 2,9 milionu. Na bydlení by dotace být vůbec neměly, letos mají dosahovat 7,8 milionu a loni se blížily 9,5 milionu. Na projekty pro národnostní menšiny by mělo být stejně peněz jako v minulých letech, 15,04 milionu. Méně by mělo plynout do péče o zdraví a prevence rizikového chování, a to dohromady o 15,85 milionu. Naopak posílit by měla rodinná politika z letošních 96,5 na 120 milionů. Ještě před týdnem to mělo být ale 140 milionů.

Nový boj o menšiny? Zrovnoprávněte voyeury, exhibicionisty, pyromany a nekrofily, žádají aktivisté

O poloviční částku proti letošku se mohou ucházet organizace, které se věnují projektům k zajištění rovných šancí pro ženy a muže. Místo nynějších 4,1 milionu a loňských víc než sedmi milionů pro ně vláda vyčlenila 2,1 milionu. O zhruba 46,5 milionu korun víc než letos by mělo být na aktivity v sociálních službách, tedy asi 164,2 milionu. Původní návrh počítal s částkou ještě o 21 milionů vyšší.

O 50 milionů se měly nejdřív snížit v příštím roce proti letošku dotace na sport, které měly činit 4,53 miliardy. Vláda nakonec 200 milionů přidala. Neziskové organizace by tak na sport měly získat 4,73 miliardy. Do vzdělávání a lidských zdrojů by mohlo putovat 1,8 milionu korun, zhruba o půl milionu víc než letos. O deset milionů méně než letos má být na zahraniční aktivity, počítá se s 181,4 milionu korun.

Přístavy dál odmítají loď neziskové organizace s migranty. Německo žádá o pomoc Evropskou komisi

V podkladech pro vládu autoři upozorňují na to, že sumy na dotace si musí každý resort zajistit ve svém rozpočtu na příští rok sám. Částky se tak mohou ještě měnit. Dotace vyplatí pak jednotlivá ministerstva, úřad vlády a Česká rozvojová agentura. Celkem pro všechny žadatele, tedy nejen pro neziskové organizace, ale třeba i pro obce a další subjekty, by státní dotace podle plánu měly v příštím roce činit téměř 8,02 miliardy. Je to zhruba o 336 milionů víc, než se očekává letos. Proti loňsku je částka pro příští rok vyšší skoro o miliardu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.