Lidovky.cz

Česko

První stupeň škol: jen šest ze sta učitelů jsou muži. Kantora považují žáci za zpestření výuky


ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Premium
PRAHA - „Ty jsi vážně chtěl učit?“ Této otázce čelí sedmadvacetiletý kantor informatiky a tělocviku Jan Musil z pražské základní školy neustále. Potíž je v tom, že si společnost za katedrou představuje automaticky paní učitelku.

Podle dostupných údajů ministerstva školství tvoří muži v rámci pedagogického sboru pouze pětinu. Prvňáky až páťáky pak vyučuje jen necelých šest procent mužů. V Česku je podíl kantorek na prvním stupni pátý největší v Evropě, vyplývá to z analýzy projektu Evropa v datech. V mateřských školách působí dokonce jen 0,5 procenta pedagogů-mužů.

Jan má na starosti žáky třetích až osmých tříd. „Zvlášť na prvním stupni nemám moc kolegů. Děti to vnímají. Možná se o to více na mě těší,“ směje se. Odborníci ovšem upozorňují, že žáci potřebují mužský vzor nejen doma, ale i ve škole.

Autor:
Jakou nejméně očekávanou výhodu přináší Janovi jeho povolání.
Z jakých poměrů nezřídka pocházejí české děti.

Podle Jana však jde i o finanční stránku věci. Kantoři, kteří zakládají rodiny, odcházejí ze školství, aby „uživili rodinu“. Ministerstvo si slibuje příchod mužských posil poté, co se ve školách navýší platy.

Že se stane učitelem, věděl nyní sedmadvacetiletý Jan Musil brzy. „Hodně lidí nechápe, že pro mě tato profese nebyla druhou až třetí volbou,“ říká mladý kantor působící na pražské základní škole.

Podíl mužů v celkovém počtu pedagogů.

Toto povolání mu přináší podle jeho slov několik výhod. Tou možná nejméně očekávanou je péče kolegyň, kterých je ve sborovně většina. „Velmi si mě tu hýčkají,“ směje se.

„Důvodem může být genderově stereotypní vnímání role ženy a muže, kdy učit, zejména v mateřské a základní škole, je i nadále často vnímáno jako ženská práce,“ napsala LN mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Podle Miroslava Hřebeckého z odborné společnosti EDUin je nevyvážené obsazení sboroven dlouhodobě podceňovaným problémem.

Odbory a podnikatelé podpořili rozpočet, pro učitele ale chtějí víc

„Děti potřebují vzory a přístupy od obou pohlaví nejen doma, ale i ve škole. A to od raného věku, proto je taková škoda, že v předškolním vzdělávání se muži takřka nevyskytují,“ myslí si.

Že žáci považují kantora jako zpestření výuky, potvrzuje Jan: „České děti pocházejí nezřídka z rozvedených manželství. A zvláště u mladších žáků pozoruji, že mě chtějí jakkoliv zaujmout. Třeba být nejrychlejší. Pokud vidí otce třeba jednou za 14 dní, chybí jim mužský vzor.“

Mužská odbornost

Podíl mužů stoupá se stupněm školy. „Muži ve větší míře než ženy vyučují právě odborné a praktické předměty a to platí zvláště na úrovni středního učňovského školství,“ vysvětluje mluvčí Lednová.

Na středních školách jich vyučuje téměř 40 procent. Na vysokých školách se poměr dokonce zcela převrátí. „V České republice ženy představují 38 procent vysokoškolských pedagogů. Mezi svými sousedy tak má Česko největší zastoupení mužů na univerzitách,“ sdělil Tomáš Odstrčil z#analytického projektu Evropa v#datech.

Společnost si neváží učitelů, míní pedagogové. V Česku jich chybí asi 6000

Podíl mužů stoupá i se zvyšujícími se funkcemi ve škole. Například každou třetí základní a každou druhou střední školu vede ředitel.

Podle Jana hraje roli i finanční stránka věci. „Já zatím rodinu nemám a být učitelem mi vyhovuje i z časových důvodů, protože jsem zároveň rozhodčím basketbalu,“ vysvětluje.

Ministerstvo doufá, že v brzké době učitelů, vlastně nejen mužských, přibude. „V příštím roce by se platy pedagogů měly zvýšit o deset procent a cílem je, aby v roce 2021 brali 150 procent průměrné mzdy oproti roku 2017,“ dodala Lednová.

Pedagogické fakulty v nejbližších letech nevyprodukují velký počet učitelů. „Celkem v bakalářském, magisterském a navazujícím magisterském studiu je 3697 studentů, z toho je 767 mužů,“ napsala LN Pavla Nečasová, proděkanka Pedagogické fakulty UK. Čísla jsou bez studentů prvních ročníků, neboť ještě není ukončený zápis.

V programu učitelství pro mateřské školy studuje sto třicet čtyři studentů, z toho dva muži.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.