Lidovky.cz

Specializovaná centra na léčbu rakoviny mají od pojišťoven prakticky neomezené rozpočty

Česko

  5:00
Praha - U nově schválených inovativních léků trvá v průměru 419 dní, než začnou být hrazeny českou zdravotní pojišťovnou. Podle analýzy společnosti Cogvio se tak Česko řadí kvůli legislativním a byrokratickým bariérám na předposlední místo v Evropě, pomalejší je jen Rumunsko. Jenže ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pokladny už tlaku na superdrahou moderní léčbu ustupují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Nově tak platí, že specializovaná centra, která soustřeďují pacienty potřebující nákladnou péči, mají od pojišťoven prakticky neomezené rozpočty.

Největším zabijákem v bohatých zemích je rakovina, tvrdí vědci

„Za VZP jsme už v minulém roce navýšili rozpočty na tak vysokou úroveň, a to jak u velkých nemocničních center, tak u těch ambulantních, že centra nebyla schopna vyčerpat peníze na tuto léčbu. A znovu říkám: ať se ozve, kdo nemá dostatečný rozpočet,“ prohlásil náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík tento týden ve sněmovně, kde místopředseda zdravotního výboru za ANO Julius Špičák pořádal kulatý stůl k inovativní léčbě.

Privilegovaná centra

Fakticky to znamená, že zatímco jiní lékaři musejí o penězích tvrdě vyjednávat s pojišťovnami a jejich rozpočet omezuje úhradová vyhláška, specializovaných center na léčbu rakoviny, metabolických onemocnění či třeba roztroušené sklerózy se to nyní netýká.

„Rozpočty specializovaných center nejsou nastavovány podle úhradové vyhlášky, ale podle skutečných potřeb. To znamená, že se s nimi ještě v půlce roku potkáváme a aktualizujeme jim rozpočty tak, aby nebyla kapacitně brzděna v léčbě pacientů,“ uvedl náměstek VZP David Šmehlík.

Návrat kategorizačních komisí

Rovněž ministerstvo zdravotnictví nyní usiluje o změnu schvalovací procedury, kterou musejí inovativní léčiva při vstupu na český trh projít. U léků na vzácná onemocnění je totiž jasné, že nesplňují podmínku nákladové efektivity. Aby je pojišťovny vůbec mohly pacientovi proplatit, využívá se v současnosti většinou takzvaný paragraf 16, tedy žádost o výjimku na základě toho, že léčba představuje jedinou možnou terapii. Jenže nyní se tímto způsobem dostávají k pacientům léky již za více než miliardu korun ročně.

Resort proto chystá novelu, která má podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) především zamezit tomu, aby se na trhu objevovaly léky, jejichž výrobci ani nepožádali Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) o stanovení úhrady, takže přípravky neprošly standardním schvalovacím procesem v rámci správního řízení.

Nových diagnóz rakoviny přibývá, nejčastěji zabíjí rakovina plic

Žadatelem o stanovení úhrady nově bude moci být i zdravotní pojišťovna, která tak fakticky bude mít pravomoc uvést lék na trh i proti vůli výrobce. O tom, zda daný lék na vzácné onemocnění, který principiálně nemůže být nákladově efektivní, má dostat úhradu, přitom bude rozhodovat ministerská komise.

To však vyvolává obavy z netransparentnosti. Stanovisko komise totiž bude pro SÚKL závazné, ale nebude se proti němu možné odvolat. Odvolání bude možné až proti rozhodnutí lékového úřadu, u kterého pak ale správní soudy budou nejspíše posuzovat pouze to, zda jeho úředníci rozhodli v souladu se zákonem. „Ministerstvo navrhuje jít cestou, která v minulosti neobstála v testu ústavnosti, a velmi riskuje, že Ústavní soud tuto část zákona, bude-li napadena, zruší. Poradní kolektivní orgán je parafrází na kategorizační komisi, která v testu ústavnosti neobstála,“ řekl LN Josef Suchopár ze společnosti DrugAgency, která podniká ve farmaceutickém průmyslu.

Výdaje raketově rostou

Péče center nabízí na specializovaných pracovištích pacientům se závažnými onemocněními převážně biologickou či další specializovanou léčbu. Donedávna se přitom také potýkala s pevně danými rozpočtovými limity.

Rakovina hladoví po dusíku. Jak zničit nádorové buňky?

„Všichni jsme zažili situaci, kdy specializovaná centra čelila tomu, že se přístup k inovativním lékům řídil velmi striktními budgety, a tyto rozpočty byly dělány na roční bázi bez ohledu na to, jaká byla potřeba léčby. Ale tento přístup se změnil,“ prohlásil Šmehlík z VZP.

Na změnu hodně tlačí velké farmaceutické firmy. Je nutné si totiž uvědomit, že léčba vzácných nemocí je jednou z hlavních oblastí, kam nyní zaměřují ve světě svůj výzkum a odkud jim plynou také největší zisky. Výdaje na léky pro specializovaná centra proto rostou velmi rychle. Za posledních pět let se zvedly o 74 procent, meziroční nárůst je pak mezi 11 a 12 procenty a tempo se zvyšuje. V příštím roce má jít na léčbu v specializovaných centrech navíc 2,5 miliardy, celkem se výdaje na unikátní léčbu dostanou na 20 miliard korun.

VZÁCNÁ ONEMOCNĚNÍ

■Onemocnění považujeme za vzácné, pokud postihuje méně než jednoho člověka z 2000.

■ V odborné literatuře je popsáno mezi 6 až 7 tisíci vzácných onemocnění. V Česku jimi trpí podle odhadů až 20 tisíc pacientů.

■ Většina ze vzácných onemocnění je nevyléčitelná. Správná léčba a péče může zlepšit kvalitu života pacientů a prodloužit jejich život.

■ Vzácná onemocnění se nejčastěji projevují brzy po narození a postihují čtyři až pět procent novorozenců a kojenců, mohou se však projevit i později.

■ Asi osmdesát procent vzácných onemocnění má genetický původ. U většiny pacientů zůstává příčina jejich choroby neodhalena.

elektřina

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.