Lidovky.cz

Česko

Hlavním zájmem státu je, aby se rodilo více dětí. I kvůli důchodovému systému, říká ministryně Maláčová

Jana Maláčová. | foto: ČTK

Premium Rozhovor
PRAHA - Drahé bydlení, propad v příjmech a nedostatek předškolních zařízení jsou podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) hlavní překážky, které Čechy odrazují od založení rodiny. „Do chystaných změn chci zabudovat, aby si lidé nemuseli na dítě šetřit. Je to zájem státu, aby se rodilo více dětí,“ říká.

LN: V konstrukci rodičovského příspěvku se mají odehrát docela radikální změny v docela krátké době – do tří let – kvůli implementaci evropské směrnice. Základ má být v tom, aby se odvozoval od příjmu stejně jako mateřská?
Směrnice nám to neukládá jako jediné řešení, ale musíme si ujasnit, co od té dávky očekáváme. Začnu od nynější debaty kolem rodičovské, která s implementací nesouvisí. My jsme chtěli rychle navýšit rodičovskou, protože je tu obrovský propad životní úrovně mladých lidí, kteří se rozhodnou založit rodinu. V podstatě si v České republice musíme na rodinu našetřit. Druhý problém je, že za 12 let se tu rodičovská nenavyšovala. Takže rychle navýšit, abychom těm rodinám pomohli.

Od čeho se bude odvíjet rodičovská dovolená.
Jaké další změny ministryně Maláčová v sociální politice chystá.

LN: Peníze jsou hlavní překážka při zakládání rodiny?
Největší problém zdejší prorodinné politiky je, že nemůžete slaďovat, když chcete. Nejsou místa v jeslích, nejsou místa ve školkách – pořád máme asi 40 tisíc odmítnutých tříletých dětí. Ženy pak nemohou nastoupit do práce ani s tříletým dítětem, protože soukromé školky jsou drahé a dítě nemají kam dát. Je tu nedostatek částečných či obecně flexibilních úvazků a samozřejmě neuvěřitelně drahé bydlení. Proto říkám: pojďme rychle navýšit rodičovskou, abychom zastavili další propad životní úrovně, a pak pojďme řešit tyto tři strukturální priority.

Radikální změna v rodičovské. Bude se odvíjet od výše příjmu, plánuje Maláčová

Ale zpátky k vašemu dotazu, je to důležité. Současný systém rodičovské má velkou výhodu v tom, že je sice složitý, ale umožňuje naprostou svobodu volby v délce čerpání, od půl roku do čtyř let, každé tři měsíce si můžete měnit rychlost. To je fér – chcete rychleji vyčerpat částku, můžete. Chcete být déle doma a pečovat o dítě, můžete. Víme ze zkušeností ze zahraničí, že je to ta nejlepší cesta, jak podpořit porodnost. Když má žena možnost uspořádat si to podle sebe, roste její ochota mít druhé či další dítě. V Česku máme problém hlavně s druhorozeným dítětem: jedináčků už je skoro tolik jako dvoudětných rodin. A ta naprostá možnost volby by měla být dle mého názoru zachována i do budoucna.

LN: A jaké změny tedy žádá přijatá směrnice?
Byla schválena v červnu, do systému zavádí spoustu prvků, které částečně v našem systému rodičovské máme a částečně ne. Abychom všechny tyto požadavky poskládali, bude potřeba systémová změna. Proto jsem nesouhlasila, aby se její kusy načítaly pozměňovacími návrhy do nynější novely o zvýšení rodičovské.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Komplexní transpozici musíme realizovat do tří let, schvalovat ji tedy bude pravděpodobně nová vláda. Musíme si vyjasnit, co od toho vlastně chceme. Chceme, aby rodičovská byla náhrada příjmů, nebo dávka na dítě? Chceme, aby byl systém naprosto flexibilní pro každou životní strategii? Nebo jednoduchý systém stejný pro všechny? Ministerstvo připraví všechny scénáře, povedeme o tom poctivou diskusi v rámci sociálního výboru.

LN: Jak si na ty otázky odpovídáte vy?
Já osobně preferuji to řešení, aby se rodičovská odvíjela od předchozího příjmu jako současná mateřská. Včetně současných redukčních hranic. Čím nižší příjem, tím je systém solidárnější. Samozřejmě když jste vysokopříjmová, dostanete se maximálně na 34 tisíc.

Není možné, aby tak neschopní lidé vedli ministerstvo práce, kritizoval sociální demokraty Okamura

LN: Není to demotivační pro ženy, které budovaly kariéru, aby se k lepším penězům dostaly?
Celý systém sociální politiky máme postavený na solidaritě. Jako sociální demokratka preferuji solidaritu s nejchudšími, ne s nejbohatšími.

LN: Narazila jsem na případy, neříkám, že jich je mnoho, kdy je žena hlavní živitel rodiny. Tam je pak pocit nespravedlnosti.
Rozumím, ale to souvisí s tím, co jsem říkala – že dnes si musíme na založení rodiny našetřit. Narozením dítěte nastává bohužel propad životní úrovně. Také jsem měla představu, jak budeme s manželem slaďovat půl na půl, ale pak jsme to začali počítat.

Porodem dítěte jdou mladé rodiny finančně drasticky dolů. Mají výpadek příjmu a vysoké životní náklady. Chápu, proč se partneři doma s dítětem nestřídají, protože je to jednoduše racionální volba, aby v práci pokračoval ten s vyšším výdělkem. Protože mladé domácnosti počítají každou korunu. Proto chci do změn zabudovat, aby si lidé nemuseli na dítě šetřit. Je to zájem státu, aby se rodilo více dětí i kvůli udržitelnosti sociálního státu obecně a důchodového systému zejména.

LN: Dávalo by smysl sáhnout do definice toho, co to je mladá rodina? Třeba při podpoře bydlení je strop 36 let. Posunuje se věk, kdy mají ženy první dítě, tak je otázka, zda neposunout i hranici nároku na podporu.
Bezesporu. Věková hranice by mohla být do čtyřicítky, neumím si představit, že by někdo nesouhlasil. Česko potřebuje systém dostupného bydlení po vzoru Mnichova nebo Vídně. Současná bytová krize už se nedá zvládat, je to jeden z důvodů, proč se u nás podle mě nerodí děti. Mladí lidé jsou zodpovědní, chtějí mít stabilní zaměstnání a mít kde bydlet. Proto připravujeme návrh na dostupné bydlení, tato vláda s ním přijde.

ČMKOS doporučuje odborářům vyjednávat o růstu mezd o 6 až 7 %. ‚Není to ultimátum, je to přání,‘ řekl Středula

LN: Dostupného nájemního bydlení? Nebo i družstevního?
Bude to soubor návrhů, který komplexně řeší dostupnost bydlení pro pracující rodiny s dětmi.

LN: Délka rodičovské se zachová? Ozývají se výhrady, že ženy zůstávají doma s dětmi velmi dlouho, ztratí kontakt se svým oborem. Zpravidla ty výhrady ale neformulují samy ženy.
V tuto chvíli žádnou změnu délky neplánuji. Všem, kdo volají po zkrácení, je třeba připomenout dvě věci. Jsme jedna z nejprůmyslovějších zemí – jak to mají zvládat ženy pracující v několikasměnném provozu? A kdybychom délku rodičovské zkrátili, jako že já jsem proti, a nemáme školky ani jesle, kam ty děti půjdou? Je to nepromyšlený krok, ženy by pak automaticky skončily na úřadech práce.

Premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO), zprava.

LN: Ve směrnici se hovoří také o dvou nepřenosných měsících, aby doma pobyla matka i otec. To bude?
To je věc, kterou nám směrnice ukládá. Analyzujeme, jak se s tím popereme. Systémy rodičovské jsou v Evropě velmi různorodé, složitě se hledalo řešení pro 28 států. V tuto chvíli jsou dva nepřenosné měsíce daná věc.

LN: Další novinka ve směrnici je, že se rodičovská dá čerpat kdykoli až do věku osmi let dítěte.
U nás se to trochu zjednodušuje. Vzniklo to tak, že ve skandinávských zemích je běžné ušetřit si pár týdnů volna z rodičovské na dobu, když dítě nastupuje do školy. Všichni víme, že je to obrovský zásah do fungování rodiny. Musíme se i s tímto nějak vypořádat, ale zdůrazňuji, že to neznamená prodloužení rodičovské na osm let. Možnosti jsou různé, sedí na tom naši právníci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.