Lidovky.cz

Česko

Zemanovo kladivo na hejtmany. Prezident je nabádá, aby pokutovali vlastníky poškozených památek

Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

Premium
PRAHA - Omítka opadaná místy až na holé zdivo, vchod zatlučený dřevěnými fošnami, z balkonku v patře roste štíhlá bříza. Po zdech graffiti a výstražné nápisy. Okolní sad, který inspiroval výtvarníka Jiřího Trnku k natočení slavné Zahrady, dnes připomíná spíše kulisy pro filmovou Záhadu Blair Witch. Novobarokní usedlost Turbová v pražských Košířích je v havarijním stavu. A spolu se stovkami dalších zdevastovaných staveb se nachází na seznamu, kterým Miloš Zeman pravidelně „trestá“ hejtmany a starosty. Na Hradě se mu proto přezdívá „prezidentův bič“.

Dokument zvaný také „kladivo na hejtmany“ mají LN k dispozici. Zeman ho vozí na pravidelné výjezdy do krajů.

„Máte tady čtrnáct chátrajících zámků,“ vytkl hostitelům při jedné z návštěv Ostravska. Během letošní cesty na Karlovarsko zase vyzval hejtmanku Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), aby se razantněji pustila do oprav zdevastovaných historických skvostů v regionu.

Které památky se nacházejí na litině.
Co zákon vlastníkům cenných staveb nařizuje.

Pusťte se do toho razantněji

Zaorálek kritizuje projekt vládní čtvrti: Proč stavět paneláky v poli pro kanceláře úředníků?

Listina detailně popisuje památky, nad jejichž fyzickým stavem blikají všechna výstražná světla, případně se ocitly blízko zániku. Je dílem odborníků Národního památkového ústavu.

Na listině jsou třeba lázně Kyselka, které proslavily minerální vody Heinricha Mattoniho. Za jejich obnovu horoval Zeman před dvěma lety, když byl na návštěvě Karlovarského kraje.

Ze stejného regionu se na seznam dostalo hned několik měšťanských domů z historického centra Jáchymova, zřícenina hradu Hartenberg nebo zámek Hammerhof v Hamrníkách u Mariánských Lázní. „Zámek je zcela zdevastován, je nutná celková obnova,“ varuje hradní spis.

Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman.

Ten se zaměřuje také na budovu bývalých lázní v Plzni. „Stavba je dlouhodobě bez údržby. Krytina pomalu dožívá a na mnoha místech zatéká do objektu srážková voda. Interiér je celkově zdevastovaný a poznamenaný projevy vandalismu,“ popisuje dokument.

Na seznamu jsou všechny možné druhy staveb. Kromě zámků či lázeňských objektů se na něm nacházejí měšťanské domy, kostely, kaple a kapličky, kláštery, ale i statky, zemědělské usedlosti, sýpky a mlýny. Je na něm i několik zchátralých pivovarů nebo lihovar na pražském Smíchově.

Kulturní památky v ohrožení.

Roztříštěné vlastnictví

Také majitelé se různí. Někdy jsou zdevastované památky v rukou státu, jindy je vlastní obce, jednotlivci nebo právnické osoby. Zeman při „spanilých jízdách“ vyzývá politiky, aby liknavé majitele trestali. „Příslušný paragraf památkového zákona vám umožňuje pokutovat majitele objektů, kteří se nestarají o svůj majetek,“ nabádá je prezident.

Zaorálek pokračuje v revizi ‚dědictví‘ po Staňkovi, nařídil přezkum Hadích lázní

Zákon vlastníkům historicky cenných staveb nařizuje, aby o ně na vlastní náklady pečovali co nejlépe, udržovali je v dobrém stavu a chránili je před poškozením nebo znehodnocením. Pokuta za nedodržení může dosáhnout i dvou milionů korun.

Svůj „bič“ Zeman ukázal i novému ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi. Také jeho během nedávného jednání prezident vyzval k větší péči o kulturní dědictví. Zdůraznil mu, že zbývá opravit okolo sedmi set těžce poničených historických budov. „Pan prezident mi zdůrazňoval roli památek a jejich ochrany. Dokonce mi to přibližoval na konkrétní osobní zkušenosti,“ líčil v nedávném rozhovoru pro LN Zaorálek. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.