Lidovky.cz

Vnitro chce zakázat Národní domobranu. ‚Hamáček zrazuje vlast, muslimům zobe z ruky,’ reaguje její šéf

Česko

  5:00
PRAHA - Nosí maskáčové uniformy, učí se zacházet se zbraněmi a hlídkují na hranicích. Členové takzvané Národní domobrany se připravují na příchod tisíců agresivních migrantů do Česka či na válku proti NATO. Ministerstvo vnitra v nich vidí riziko, a proto je chce do budoucna postavit mimo zákon. To se však domobrancům nelíbí; podle slov svého šéfa – lékaře a bývalého vojáka Marka Obrtela – se nehodlají vzdát.

Šéf Národní domobrany, lékař a někdejší voják Marek Obrtel. foto: Národní domobrana

Vnitro chystá zákaz ozbrojených domobran. Za členství by hrozila pokuta až 200 tisíc

Před aktivitami domobranných spolků dlouhodobě varuje civilní kontrarozvědka Bezpečnostní informační služba (BIS); řada jejich zástupců zastává dle tajné služby radikální názory. Za bezpečnostní riziko členy těchto skupin pravidelně označuje rovněž ministerstvo vnitra ve svých čtvrtletních zprávách o stavu extremismu, prý by v případě nepokojů mohli jednat nepřiměřeně na vlastní pěst.

Co je Národní domobrana

Národní domobrana je podle svých členů nezávislou, apolitickou a nadstranickou iniciativou občanů, jež si klade za úkol bránit domovy, životy a majetek českých obyvatel a pomáhat udržovat společenský klid ve chvíli, kdy bezpečnostní složky toto nebudou vykonávat. Jejich šéfem je lékař a bývalý voják (nyní v záloze) Marek Obrtel. V současnosti sdružuje spolek přibližně dva tisíce lidí, kteří se připravují mimo jiné na příchod tisíců agresivních migrantů do Česka a válku proti NATO. Ministerstvo vnitra a civilní kontrarozvědka BIS v nich vidí bezpečnostní hrozbu, neboť domobranci by se prý v případě výjimečných situacích mohli chovat radikálně. Skutečnou funkci domobrany, tedy rezervní armády povolávané do boje během války, u nás vykonává Aktivní záloha ozbrojených sil České republiky.

Právě vnitru nyní podle všeho došla s domobranci trpělivost. Resort vedený šéfem ČSSD Janem Hamáčkem se rozhodl, že členství v podobných skupinách by mohlo být brzy, možná už v roce 2022, zákonem zakázáno. Za porušení by dle ministra hrozila pokuta až 200 tisíc korun.

„Navrhovaný zákon by měl jednoznačně stanovit, že v Česku jsou různé nelegální paramilitární struktury, které by si mimo právní rámec činily nárok na nahrazování, zastupování či doplňování jejího bezpečnostního systému,“ okomentoval nedávno Hamáček pro server Aktuálně.cz, jenž zprávu o chystaném legislativním kroku přinesl jako první.

Samotní domobranci však se záměrem ministerstva důrazně nesouhlasí. Jejich „velitel“ Marek Obrtel v obsáhlém prohlášení uveřejněném na stránkách iniciativy uvedl, že jejím hlavním úkolem je za výjimečných situací bránit vlastní domovy, životy, majetek a napomáhat k udržení společenského klidu ve chvíli, kdy bezpečnostní složky tak činit nebudou. Této myšlence se prý nikdy nezpronevěřili a vždy jednali v rámci zákonů.

‚Vždyť vzděláváme děti‘

„Školíme se a zdokonalujeme v oblasti civilní ochrany obyvatelstva. Školíme a vzděláváme děti a mládež a vychováváme je k vlastenectví a k brannosti, ke spoluodpovědnosti za obranu vlasti. A to je zřejmě špatně. To se nehodí hamáčkovské strategii další (ne)existence naší země,“ reagoval Obrtel na navrhovaný zákaz.

Představitelé rady Národní domobrany. Zleva lékař a bývalý voják Marek Obrtel, „honorární konzulka“ Doněcké republiky Nela Lisková a František Krejča.

Lídr sociální demokracie dle něj zrazuje svou vlast a její občany. „Ví to. Není mu dobře při pocitu, že jsou zde lidé, kterým na jejich vlasti záleží, mají ji rádi, mají zde své rodiny, žijí zde a nehodlají ji dát zadarmo. Nejjednodušší tedy bude tyto lidi kriminalizovat, dehonestovat je, postavit mimo zákon a sankcionovat, pokud se opováží vystrčit nos,“ podotkl muž, který sám sebe označuje za „nejdéle sloužícího domobrance v naší zemi“.

Hamáčka Marek Obrtel nazval „naprosto bezskrupulózním slouhou cizích mocností“. Ministr se dle něj rovněž s oblibou „bratříčkuje s muslimskou komunitou v Česku a zobe jí z ruky“. „Přitom vypouští z úst výroky, nad kterými často zůstává rozum stát a při nichž v souvislostech se situací v západní a severní Evropě stydne krev v žilách,“ zmínil povoláním lékař v oboru urgentní medicíny, který se během své armádní kariéry účastnil misí v Bosně a Hercegovině, Afghánistánu a Kosovu a má hodnost podplukovníka v záloze.

Hamáček na jeho ostrá slova nechtěl příliš reagovat. „Nevidím důvod komentovat postoje a výroky pana Obrtela a dávat jim tím vážnost, kterou nemají,“ stručně napsal ministr LN.

Obrtel mimo jiné ve svém vyjádření uvedl, že členy Národní domobrany jsou zejména někdejší vojáci, kteří přísahali věrnost zemi, potomci předků bojujících za vlast či otcové od rodin. „Jsme vlastenci, lidé, kteří cítí silné pouto ke své domovině a jsou ochotni za ni bojovat se zbraní v ruce,“ poznamenal. „Svůj boj nevzdáme a jsme si jistí, že v něm nejsme sami.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.