Lidovky.cz

Podle Petříčka vláda spor o rozpočet na předsednictví v EU nevyřešila, nevypořádala se s připomínkami

Česko

  14:47
Praha - Vláda stále nevyřešila spor o rozpočet na české předsednictví v Evropské unii, které se uskuteční ve druhé polovině roku 2022. Novinářům to ve středu řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podle kterého je částka 50 milionů eur (1,29 miliardy korun) navrhovaná premiérem Andrejem Babišem (ANO) příliš nízká. Petříček ale předpokládá, že i přes trvající rozpory bude kabinet příští týden o rozpočtu hlasovat, podle něj je třeba se posunout k přípravě vlastní náplně předsednictví.

Tomáš Petříček. foto: MAFRA

„Mohu porovnat, s jakým rozpočty pracovaly podobně velké země. Pohybujeme se v trochu větších částkách. Pan premiér navrhuje strop 50 milionů eur, řada zemí měla rozpočet kolem 70 milionů eur (1,8 miliardy korun),“ řekl ministr.

Za nedostatečný označil také navrhovaný počet zaměstnanců na českém stálém zastoupení v Bruselu. „Návrh, jak je předložen, počítá s nějakými 156 lidmi, kteří by měli pracovat po dobu českého předsednictví na stálém zastoupení. Státy jako Estonsko, Slovensko, Rakousko tam po tu dobu měly třeba 210 lidí,“ řekl Petříček.

Babiš chce výdaje na české předsednictví v EU snížit na polovinu

Podle něj se ale nepodařilo připomínky k navrženému rozpočtu vypořádat a materiál půjde na jednání vlády s rozpory. Petříček předpokládá, že se o rozpočtu rozhodne hlasováním kabinetu, připomněl přitom, že ANO má ve vládě deset členů a ČSSD pět. „My jsme své připomínky a své obavy panu premiérovi sdělili. Je to nyní podle mého názoru na panu premiérovi, je to podle mého názoru jeho politická zodpovědnost,“ řekl.

Babiš letos v první polovině roku uvedl, že původní návrh rozpočtu na předsednictví počítal s výdaji 2,6 miliardy korun, sám požadoval maximálně polovinu této částky. S ohledem na návrhy na omezení rozpočtu ale zaznívaly kritické hlasy, že by Česko nemuselo předsednictví dobře zvládnout.

Pro české předsednictví v EU bude nutné vytvořit stovky nových pracovních míst

Podle Petříčka je třeba, aby se už o rozpočtu rozhodlo a jednotlivá ministerstva se mohla věnovat samotné přípravě, tedy náboru nových zamestnanců a jednání o prioritách českého předsednictví. Za sebe označil jako priority dokončení vnitřního trhu Evropské unie, posilování její konkurenceschopnosti nebo rozvoj nových technologií. Ze zahraničněpolitických témat mínil uspořádání summitu EU se zeměmi Východního partnerství nebo jednání o dalším rozšiřování unie, což je tradiční téma české zahraniční politiky.

Petříček také upozornil, že priority pro předsednictví bude nutné sladit s plány nové Evropské komise, která začne fungovat od listopadu, a s Francií a se Švédskem, které budou unii předsedat před Českem a po něm.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.